» » » Урок № 1,2,3: Підсумковий урок (укр. літ., 10 клас)

Урок № 1,2,3: Підсумковий урок (укр. літ., 10 клас)

Мета: перевірити рівень сформованих умінь та навичок, передбачених програмовими вимогами 10 класу; вдосконалювати вміння узагальнювати, робити висновки, давати відповіді в стислій формі, презентувати результати роботи за певний період часу, готувати та представляти виставки, текстовий супровід для них, виразно читати; виховувати інтерес до читання та вивчення літератури.

Обладнання: виставка «Моя домашня бібліотека»; виставка видань, які містять фонові знання, необхідні для розуміння літератури 11 класу; виставка учнівських ілюстрацій до творів, вивчених у десятому класі; виставка творів, які вивчатимуться в 11 класі, «Скринька побажань»; виставки кращих «Щоденників подвійних нотаток».

Теорія літератури: сенкан, виразне читання, дискусія, твір-роздум (повторення).

Тип уроку: комбінований.

Примітка. Виставка «Моя домашня бібліотека» повинна демонструвати програмові твори, які входять до профільного курсу. На жаль, багато бібліотек не мають текстів деяких програмових творів. Така презентація надасть можливість дітям знати, до кого з однокласників можна звернутися для ознайомлення з текстом твору. Виставка видань, які містять фонові знання, допоможе учням у пошуку інформації для рефератів, випереджувальних завдань тощо.

Розробка цього уроку — це перелік ідей, з яких кожен учитель може щось вибрати для себе.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

II. Мотивація навчальної діяльності школярів. Оголошення теми й мети уроку

Слово вчителя

На попередньому уроці ми повторили деякі поняття теорії літератури, інформацію про твори, що вивчалися. На сьогоднішньому згадаємо ваші роботи, виконання яких вимагало виявлення творчих здібностей. На нас чекає цікавий урок, певною мірою — урок-спогад. Тому ми почнемо з повторення тих знань, які допомагали писати творчі роботи.

III. Актуалізація опорних знань

Фронтальне опитування

  • Яку тему ми вважаємо дискусійною? Наведіть приклади.
  • Назвіть композиційні складові твору-роздуму. Охарактеризуйте кожну частину.
  • Наведіть приклади слів-маркерів у творі-роздумі.
  • Наведіть приклади тем для творів-роздумів.
  • Дайте визначення есе. Наведіть приклади тем для есе.
  • Яких правил слід дотримуватися під час проведення диспуту?
  • Назвіть правила виразного читання.
  • Як працювати над проектним завданням?
  • Як знайти необхідну інформацію в бібліотеці?
  • Як знайти необхідну інформацію в Інтернеті?

IV. Систематизація та узагальнення вивченого
Перша частина уроку. Спогад
Пропонується спогад про яскраві події з життя учнів, пов'язані з тією чи іншою книгою, пропонується виконання «Номерів на біс» — читаються найкращі учнівські творчі роботи. Учитель напевне знає, кому запропонувати «згадати» матеріал. Але наполягати саме на цьому матеріалі, який потрібен учителю, не слід: у дитини найкращим може бути, з її точки зору, інший. Можна влаштувати «зустрічі з улюбленим героєм»: прочитати складені сенкани, можливо, власні вірші, показати ілюстрації («Виставка учнівських ілюстрацій до творів, вивчених у десятому класі»), які також готувалися під час вивчення того чи іншого твору. Читання кращих робіт може стати несподіванкою для учнів: як правило, вчитель зберігає оригінальні роботи школярів. Їх він запропонує прочитати авторам. Твори обов'язково викличуть цікаві спогади.

Можливо, хтось із учнів класу брав участь у роботі МАН або творчому конкурсі. Як правило, зі змістом робіт знайомі не всі. Тому слід запропонувати авторам подібних робіт виступ на уроці.

Приклад власного твору. Автор — Шаправська Тетяна

ІВАНОВІ НЕЧУЮ-ЛЕВИЦЬКОМУ ПРИСВЯЧУЄТЬСЯ

Хто для нас, учнів, палкий трудівник?
Хто поневолених всіх почув крик?
Нечуй-Левицький — слів чарівник.
Він розповів нам про предків життя,
Як ті боролися за майбуття.
Голодували і бідні, і кволі,
Аби нащадки позбулись неволі.
Правду, розказану в творах Нечуя,
Хай кожен вивчає, хай кожен почує.
Це буде справжня прадідам подяка!
Бо пам'ять і шана — це дійсно відзнака.

Якщо учні вели «Щоденники подвійних нотаток», то можна запропонувати на цьому ж уроці «Виставку кращих «Щоденників подвійних нотаток» з обов'язковими інтерв'ю з тими, чиї роботи потрапили на виставку. Інтерв'ю проводять учитель і діти з метою пропаганди цього виду роботи як такого, що допомагає кращому засвоєнню навчального матеріалу.

Друга частина. Концерт

Під час вивчення курсу літератури обов'язково готувалися інсценівки. Повторити найбільш вдалу буде цікаво на цьому уроці.

Зрозуміло, що її потрібно підготувати заздалегідь.

Можна запропонувати під час уроку провести опитування або шляхом таємного голосування виявити найкращого читця (або 2–3) і запропонувати їм прочитати улюблений твір з курсу літератури 10 класу напам'ять.

Цікавою формою роботи є «інтерв'ю з письменником». Учень, який виявив себе найкращим знавцем творчості того чи іншого письменника, виконуватиме роль «письменника». Брати інтерв'ю буде весь клас. Можна взяти інтерв'ю і в героя. Претендент на роль героя, так само, як і на роль письменника, обирається заздалегідь.

На уроці такого типу можна заспівати пісні на слова поетів, які вивчалися, або прослухати уривки музичних творів за сюжетами написаного українськими письменниками.

Третя частина. Погляд у майбутнє

Ця частина уроку — ознайомлення учнів із програмовими творами, що вивчатимуться в 11 класі.

Демонструються і коментуються підготовлені учнями, вчителем і шкільним бібліотекарем виставки:

«Моя домашня бібліотека»;

«Виставка видань, які містять фонові знання, необхідні для розуміння літератури 11 класу»;

«Виставка творів, які вивчатимуться в 11 класі» з коментарями та рекомендаціями.

V. Домашнє завдання

Автори посібника тематику двох останніх уроків (резервних) залишають на розсуд учителя. Тому домашнє завдання учитель задає, спираючись на зміст запланованої на них роботи.

VII. Підбиття підсумків уроку

Пропонується пустити по рядах «Скриньку побажань» (звичайну коробку), у яку учні складають свої побажання, записані на аркушах паперу, щодо роботи на уроках літератури у наступному році, вносять свої пропозиції. Це інформація для вчителя.

0  оцінок
Читайте також:
Додавання коментаря