
Мета: поглибити, узагальнити і систематизувати знання учнів про прикметник як частину мови; формувати вміння визначати рід, число та відмінки прикметників; повторити відомості про поділ прикметників на групи за значенням, формувати вміння розрізняти якісні, відносні та присвійні прикметники, уміти пояснити причини переходу прикметників з однієї групи в іншу; виробляти навички правильного використання в мовленні форм вищого і найвищого ступенів порівняння якісних прикметників, правильного використання відмінкових форм прикметників м'якої та твердої груп; формувати вміння доречно вживати прикметники різних груп у мовленні; розвивати культуру усного й писемного мовлення; виробляти навички виразного читання тесту; сприяти збагаченню словникового запасу учнів; вміти працювати зі словником та допоміжною літературою; виховувати любов до рідної землі, гордість за Україну, за її історію.
Тип уроку: урок систематизації та узагальнення вивченого матеріалу , підготовка до контрольної роботи (тестів).
Обладнання: підручник, картки, роздавальний дидактичний матеріал, зразки тестів у комп'ютерному варіанті; аудіо- та відеоматеріали навчального та виховного спрямування
Хід уроку
I. Мотивація навчальної діяльності учнів
День добрий, друзі! Ще один урок
До нас прийшов за розкладом сьогодні
Отож озброймось книгою й пером,
Щоб знов пірнуть у мовну нам безодню.
Епіграф:
Як немає кращого неба, ніж небо
України, так і немає кращої землі,
ніж наша Україна.
Я.Гоян.
- Актуалізація знань і умінь.
Прочитати виразно текст.
Слайд 4

II. Повідомлення теми і мети уроку
Д. Білоус- Злитки золоті
- Чи ти задумувавсь, відкіль оті
- у нашій мові злитки золоті?
- Як намистинки, диво калинове —
- частини мови!
- Який співець, поет, який письменник
- уперше слово вигадав — іменник!
- Іменник! Він узяв собі на плечі
- велике діло — визначати речі, —
- Ім'я, найменування і наймення:
- робота. Біль. І радість. І натхнення.
- Ну, а візьмемо назву дієслово,
- само підказує, що діє слово!
- Ще й прикладу до нього не навів,
- а вже до півдесятка дієслів.
- Прикметник дасть іменнику — предмету
- якусь його ознаку чи прикмету.
- Числівник може визначить тобі
- число речей, порядок при лічбі.
- А поспитай звичайного займенника,
- за кого він у мові? За іменника!
- (Хоч може цей наш скромний посередник
- Замінювать числівник і прикметник).
- Прислівник звик, незмінюваний в мові,
- ознаки різні виражать при слові.
- Сполучник каже: скромну роль я маю,
- але слова у мові сполучаю.
- А частка мовить: слово я службове,
- але людині чесно я служу.
- І будьте певні, в інтересах мови
- І так, і ні, де треба, я скажу.
- А вигук може пролунать як дзвін,
- У мові, мабуть, найщиріший він!
- — Ура! — гукнеш ті друзям неодмінно. —
- Сьогодні з мови я дістав «Відмінно».
- Частини мови! Назви наче й звичні,
- полюбиш їх — красиві, поетичні!
- «Відмінно» заслужив ти. Знав — чудово.
- Це за любов — найвища з нагород.
- Хто ж так назвав оці частини мови?
- Назвали вчені.
- Й підхопив народ!
III. Сприйняття й усвідомлення вивченого
Визначити стиль мовлення, указати на його ознаки, довести. Підкреслити прикметники, визначити їх розряд. Знайти прикметники , вжиті в перенос- ному значенні.
Перевірка домашнього завдання: учні повинні були назвати риси українського характеру
Слайд 5
Риси українського національного характеру
Волелюбний Працьовитий
Релігійний Добрий
Сердечний Ласкавий
Чесний Благородний
Вшанований Культурний
Веселий Дотепний
Артистичний Дружелюбний
Гостинний Привітний
Чутливий Мужній
Ліричний Емоційний
Обдарований Талановитий
Душевний Щирий
Слайд 6
Завдання№1
Записати речення, вставляючи пропущені букви. Пояснити орфограми.
Для народу України є природними такі риси, як доброзичливість, чутливе, дружнє ставлення до людей, прагнення завжди прийти на допомогу.
Робота з орфографічним словником, практикумом І.Ющука
Слайд 7
Завдання №2
Скласти словосполучення, правильно використовуючи поєднання іменника і прикметника.
Український, народ, звитяжний, гетьман, мудрий, поетичний, діяч, дух.
(український діяч, звитяжний дух, мудрий гетьман, поетичний народ)
Завдання №3
Мудрий гетьман. Який він?
Учні малюють уявно образ мудрого гетьмана.
Слайд 8
Перегляд фрагменту з художнього фільму «Чорна рада»
У ролях: Богдан Ступка, Олександр Бондаренко, Олексій Петренко, Богдан Бенюк, Сергій Романюк, Костянтин Шафоренко, Руслана Писанка, Радмила Щоголева
Виробництво: Національна кіностудія художніх фільмів ім. О. Довженка
Фільм знято за однойменним романом українського письменника-класика Пантелеймона Куліша.
Основні події фільму розгортаються у тяжкі для України історичні часи. Після смерті Б. Хмельницького загострюється боротьба за гетьманську владу між Якимом Сомком й Іваном Брюховецьким, кульмінацією запеклого політичного протистояння стає Чорна рада (1663). На тлі політичних інтриг, несподіваних союзів і зрад розгортається інша сюжетна лінія – любовна... Масштабні батальні сцени, мальовничі національні костюми, відомі й улюблені актори роблять фільм привабливим для найширшого кола глядачів.
Обговорення проблемних питань за матеріалом:
- Заповіт Богдана Хмельницького
- Гра акторів
- Враження від перегляненого фрагменту
Слайд 10
Завдання №5
Слова Олександра Кониська, музика Миколи Лисенка «Молитва за Україну»
Виразне читання напам'ять під супровід музики.
Оцінювання учнями. Роль музичного супроводу.
Завдання №6
Текст «Молитви» перед учнями.
- Знайти у тексті нестягнену форму прикметника.
- Де використовуються стягнені і короткі форми прикметника?
Завдання №7
Робота із прикметниками, близькими за значенням.
ІНОЗЕМНИЙ — ІНШОМОВНИЙ — ЗАКОРДОННИЙ. Іноземний — «належний іншій, чужій землі, країні і под.»: іноземний корабель, іноземний солдат та ін., також іноземна мова. Але якщо йдеться не про мову в цілому, а про слова, наголоси, вимову, тоді вживаємо іншомовний: іншомовна назва, іншомовна вимова, словник іншомовних термінів і т. ін. Усталилася назва типу кафедра іноземних мов, але іншомовні слова, щодо міністерства загальновживана назва — міністерство закордонних справ (не іноземних, не зарубіжних). Звідси й міністр закордонних справ, а от видання і закордонні, й зарубіжні, культура закордонна і зарубіжна і т. ін., тобто слововживання регулюється усталеністю тих чи інших словосполучень.
ЕКОНОМІЧНИЙ — ЕКОНОМНИЙ. Слово економічний уживається стосовно понять, пов'язаних з економікою — суспільно-виробничими відносинами, господарською і фінансовою діяльністю: економічна війна, економічна самостійність, економічний прогрес, економічні закони, економічні системи та ін., напр.: Цей документ має визначити правові, економічні та організаційні основи державної політики України (з газ.).
Слово економний співвідноситься зі словами економія, економити, і тому має інше значення — «який бережливо, ощадливо витрачає що-небудь, сприяє економії»: економне витрачання природних запасів, письменник економний у словах, економні рухи, напр.: Економні витрати паперу сприятимуть збереженню природних ресурсів.
Слайд 11- 12
Завдання №8
Знайти у тексті прикметники вищого ступеня порівняння.
Прослухати пісню
У райськім саду
(Яворина)
Слова: Степан Галябарда
Музика: Степан Гіга
Пам'яті Назарія Яремчука

Я на світі прожив, наче спалах зорі на світанні,
Наче крапля роси, наче крик журавля - тільки мить.
Я не вірив ніяк, що й до мене прийде день останній,
І в жертовнім вогні моє серце на попіл згорить.
Я ж так щедро кохав, я так вірив у зорі і очі,
І душею своєю я вас, як умів, причащав.
Але видно Господь мені краще життя напророчив,
І до себе забрав, щоб у райськім саду я співав.
Приспів (2):
На могилі моїй посадіть молоду яворину,
І не плачте за мною, за мною заплаче рідня.
Я любив вас усіх, та найбільше любив Україну,
Певно, в цьому і є та найважча провина моя.
Хай душа переселиться в дивний той рай потойбічний,
Де таких, як і я, назліталася ціла сім'я.
Тільки нащо мені ті блаженства розкішні і вічні,
Як мені не всміхнеться донька-сиротинка моя.
У далеких світах якось раптом усе я покину,
Бо ввійде мені в душу сльозиною і чебрецем,
І додому хоч вітром, хоч променем сонця полину,
І легенько війну над твоїм, Україно, лицем.
Приспів(2).
IV. Закріплення вивченого на уроці
Завдання №9
Робота з тестами.
Перевірка знань комп'ютерною програмою.