Мета: продовжити роботу над формуванням уміння скла дати характеристику персонажа на прикладі головних героїв драми «Бояриня»; розвивати вміння вибирати головне, узагальнювати зібраний матеріал (у тому числі цитатний), складати план твору та навички зв'язно викладати матеріал згідно з темою і планом твору; виховувати патріотизм, любов до художнього слова та почуття відповідальності за роботу, яка виконується.
Обладнання: текст твору, пам'ятка «Складові характеристики літературного героя».
Теорія літератури: драматична поема.
Тип уроку: урок розвитку зв'язного мовлення.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Мотивація навчальної діяльності школярів. Оголошення теми й мети уроку
Почуття патріотизму — одна з найважливіших людських цінностей та визначна риса характеру головної героїні драми Лесі Українки «Бояриня». Оксана змальована патріоткою не випадково: відомо, що вся творчість авторки драми свідчить про її любов до батьківщини. Біографи Лесі Українки розповідають (про те ж саме ми дізнаємося і з листування письменниці), що навіть знаходячись на лікуванні за кордоном, вона постійно цікавилася подіями в Україні і співпереживала стражданням пригнобленого народу.
Завдання, яке стоїть перед кожним на сьогоднішньому уроці, узагальнивши навчальний матеріал, схарактеризувати героїню драми як палку патріотку України та з'ясувати причини її страж дань у боярській Москві.
III. Актуалізація опорних знань
Бесіда з учнями
- Що вам відомо про долю драми «Бояриня»?
- Назвіть основну ідею твору.
- Назвіть причину замовчування за часів СРСР. (У ньому письменниця передає національну драму, що була актуальною і в часи Руїни і за життя Лесі Українки. Твір більше сімдесяти років не друкувався через своє виразно національне спрямування.)
- Чому твір актуальний і сьогодні? (Він і сьогодні змушує нас замислитися над власною громадянською позицією, спонукає до роздумів і про минуле, і про сучасне, і про майбутнє.)
- Хто з персонажів є носієм головної ідеї твору?
ІV. Формування знань, умінь та навичок
1. Бесіда на повторення
- Назвіть складові характеристики літературного героя. Під час відповіді скористайтеся пам'яткою «Складові характеристики літературного героя».
- Який тип мовлення ми оберемо для твору?
- Згадайте алгоритм твору-розповіді. (Невеликий вступ — основна частина — висновки.)
2. Творчий словниковий диктант «Тип характеру та риси вдачі»
Завдання: дібрати антонімічну рису характеру до поданих.
- добра — зла.
- чесна — … (схильна до облуди);
- рішуча — … (така, що довго вагається в ситуації вибору);
- палка — … (стримана в емоціях);
- щира — … (лицемірна);
- вразлива — … (байдужа до навколишнього);
- товариська — … (відлюдькувата);
- балакуча — … (мовчазна);
- романтична — … (практична);
- щедра — … (меркантильна);
- інтелігентна — … (невихована);
- чемна — … (брутальна);
- смілива — … (ляклива);
- мужня — … (така, яку легко ламає лихо);
- віддана — … (зрадлива);
- готова до самопожертви заради іншого — … (егоїстична).
3. Робота над характеристикою образу Оксани
1) Які риси характеру Оксани ви можете назвати?
2) Порівняйте, якою ми бачимо Оксану на початку і в кінці твору.
3) Що стало причиною цих змін?
4) Чому Оксана обирає Степана і, не вагаючись, їде за ним у Москву?
5) Чи була вона готова до змін, які чекали її в чужій країні?
6) Порівняйте становище жінки в Україні і в Москві.
7) Чи однаково до свого соціального становища ставляться Оксана та її чоловік Степан?
8) Коли і чому змінюються погляди Оксани на визвольну боротьбу в Україні? Як дивиться на визвольну боротьбу в Україні Степан?
9) Які риси характеру Степана розчарували Оксану і додали їй страждань? (Слабка, безвольна людина, відступник)
10) Який зміст вкладає Оксана в поняття «руїна»? Чим докоряє чоловікові і в чому вбачає свою провину?
11) Чому Оксана порівнює себе і Степана зі ржавими шаблями? Розкрийте значення образу-символу ржавої шаблі?
12) Чому з добрим, лагідним, поступливим Степаном Оксана не зазнала щастя?
13) Чому Оксана радить Степанові після її смерті взяти шлюб не з українкою, а з московкою?
14) Чи згадають добрим словом в Україні Оксану і Степана? Чи зберегли вони своє українство?
15) Які риси характеру персонажів вам сподобалися, а які ні?
16) У чому ви вбачаєте трагедію Оксани? Що стало причиною її смерті?
17) Виконуючи домашнє завдання, ви складали сенкани. Зачитайте їх і вкажіть, на які визначальні риси характеру персонажів ви звернули увагу?
4. Складання плану твору-розповіді «Страждання патріотки-українки Оксани в боярській Москві»
План
I. Вступ (Історична основа драми «Бояриня»).
II. Основна частина. «Страждання патріотки-українки Оксани в боярській Москві».
III. Висновок. «Я гину, в'яну, жити так не можу».
5. Колективне складання словникового диктанту «Визначальні риси характеру персонажів»
Оксана: патріотка, добра, щира, волелюбна, горда, самодостатня, сильна, вольова, безкомпромісна, віддана і любляча.
Степан: освічений, слабкодухий, обережний, слабохарактерний, трохи меркантильний, лагідний, добрий, носій рабської психології.
V. Домашнє завдання
1. Прочитати поему «Одержима».
2. Написати домашній контрольний твір-розповідь за темою: «Страждання патріотки-українки Оксани в боярській Москві».
Додаток
Пам'ятка «Характеристика літературного героя»
Зовнішність
- Портрет — обличчя, міміка, жести, постать, манера поведінки.
- Мова — теми висловлювань, форма мовлення (монологи, репліки в діалогах, «внутрішня» мова, листи).
- Костюм.
Внутрішній образ
- Характер персонажа — сильний — слабкий, визначений — невизначений, цілісний — суперечливий, вольовий — безвільний типовий для свого часу і соціального середовища або нетиповий (він розкривається у вчинках, у ставленні до інших людей, до навколишнього світу).
- Психологічна характеристика — відтворення процесів душевного життя людини.
- Відгуки про персонажа оточуючих.
- Пряма авторська характеристика.
- Світ речей, у якому живе і діє персонаж (інтер'єр), допомагає краще зрозуміти його думки і почуття.
- Світ природи, у якому живе і діє персонаж (світ природи).
- Соціальне середовище, суспільство, у якому живе і діє персонаж.
Різновиди портретів
- Портрет-опис — докладний перелік портретних деталей. Він може включати психологічні портретні деталі. Може бути коротким або докладним, статичним або динамічним (посмішка, сміх, жести, міміка, вираз обличчя).
- Портрет-порівняння (з іншими персонажами, з літературним стереотипом, з предметами або живими істотами) — перелік спільних та відмінних рис.
- Портрет-враження — перелік почуттів від знайомства з персонажем та їх аналіз.
Види образів-персонажів
- Ліричні — письменник відображає тільки почуття та думки героїв, не згадуючи про події його життя, вчинки; зустрічаються переважно в поезії.
- Драматичні — коли виникає враження, що герої діють «самі», «без допомоги автора», тобто автор використовує для характеристики персонажа прийом саморозкриття; зустрічаються переважно в драматичних творах.
- Епічні — автор-оповідач послідовно описує героїв, їх вчинки, характери, обстановку, у якій вони живуть, взаємини з оточуючими, зустрічаються переважно в романах, повістях, розповідях та ін.
Система образів-персонажів
Персонажі можуть бути:
- головні: мають повноцінні самостійні характери;
- другорядні: беруть активну участь у розвитку сюжету, але їм приділяється менше авторської уваги;
- епізодичні: з'являються в одному чи кількох епізодах; не наділені самостійними характеристиками.
Персонажі можуть:
- протиставлятися (один одному або один усім);
- бути двійниками;
- мати паралельні долі;
- мати долі, що перехрещуються.
Усі ці групи об'єднуються в суспільство, відображене у творі.