» » Упровадження здоров'язбережувальних технологій у практику роботи дошкільного навчального закладу. Пісочна терапія.

Упровадження здоров'язбережувальних технологій у практику роботи дошкільного навчального закладу. Пісочна терапія.

Упровадження здоров'язбережувальних технологій у практику роботи дошкільного навчального закладу. Пісочна терапія.
Актуальність проблеми:
«Турбота про здоров'я – це найважливіша справа вихователя.
Від життєрадісності, бадьорості дітей залежить їхнє духовне життя , світосприймання, розумовий розвиток, міцність знань, віра у свої сили.»
В.О.Сухомлинський

Зберегти психічне і фізичне здоров'я кожної дитини — одне з провідних завдань дошкільного закладу. Перед педагогами стоїть непросте питання вибору найбільш ефективних, оптимальних для своїх вихованців здоров'язбережувальних технологій та методик, адже, застосовані безсистемно, невчасно, неузгоджено, вони можуть не лише не допомогти, але й зашкодити. Подані рекомендації допоможуть практикам зробити правильний вибір.

Вчені світу дійшли спільної думки: здоров'я людини залежить, в основному, від чотирьох чинників: системи охорони здоров'я (10%), генетичної спадковості (20%), стану зовнішнього середовища (20%) та способу життя (50%). Отже, спосіб життя, як бачимо, значною мірою впливає на стан здоров'я майбутнього покоління. Малята, які відвідують дошкільний навчальний заклад, перебувають у ньому щодня від 10 до 12 годин і для того, щоб дитина була здоровою, дуже важливо доцільно організувати її рухову активність, сприяти позитивному настрою. За загальною медичною статистикою по Україні, у старших дошкільнят (і тих, які відвідують дитячі садки, і малят, що виховуються вдома) стійкі нервові розлади фіксуються приблизно в кожної п'ятої, а функціональні — в кожної третьої дитини. Це викликає серйозне занепокоєння.

Наголосимо: вибір тієї чи іншої технології має залежати передусім від потреб дітей, обізнаності у проблемі та професійної майстерності педагогічних і медичних працівників. І зрештою, — від завдань, які планує розв'язати заклад протягом одного чи кількох років.

Технологія — це наука про майстерність. Технологія передбачає точне виконання певного алгоритму дій, детальне визначення кінцевого результату й обов'язкове досягнення його.

Здоров'язбереження — складний процес, забезпечення якого передбачає виконання ряду умов.

Створення сприятливих умов розвитку, виховання, навчання дитини в дитсадку. Це передусім створення спокійного середовища, яке не пригнічує психічних процесів дитини; відсутність стресових ситуацій; адекватність вимог до дитини з боку дорослих — вихователів і батьків; прийнятний, такий, що найбільше відповідає природі дитині, темп життя.

Оптимальна організація освітнього процесу відповідно до гігієнічних норм, індивідуальних, вікових і статевих особливостей дітей. В іграх хлопчиків частіше трапляються прояви гніву, агресивні висловлювання, звукові ефекти. Дівчатка переважно грають у творчі ігри, які відображають стосунки, прояви радості, тривоги, в яких вербалізуються позитивні й негативні роздуми (за дослідженнями американського психолога П. Уітті).

Зрозуміло: коли в групі більше хлопчиків, то відповідно й спортивних ігор та силових вправ має бути більше. У такі групи треба частіше запрошувати тат для участі у спортивних святах та розвагах, показу того чи іншого основного руху, спортивної вправи, захопливої гри з малечею у футбол, хокей тощо. Бо ж основа виховання дошкільнят — наслідування. А нашим хлоп'ятам доводиться наслідувати в садочку виховательок (через відсутність у професії чоловіків).

Повноцінний та раціонально організований руховий режим. Для дітей раннього віку рухова активність має становити до 3 годин, для молодших дошкільнят — 3-4 години, для старших дошкільнят — 4-5 годин на день.

Про значення рухової активності в житті людини було відомо давно. В Стародавній Елладі на скелі були викарбувані слова: "Якщо хочеш бути дужим — бігай, хочеш бути гарним — бігай, хочеш бути розумним — бігай".

Здоров'язбережувальні та здоров'яформувальні технології передбачають створення комплексних умов виховання та навчання, які дають змогу формувати високий рівень здоров'я дітей, прищеплювати їм навички здорового способу життя, здійснювати моніторинг показників індивідуального розвитку. Застосування даних технологій не розглядаються, як ізольовані, самостійні та самодостатні. Ретельно плануючи та вміло їх комбінуючи можна, без особливих зусиль, оптимізувати педагогічний процес, покращити психофізичний стан дітей.

Такі технології потребують створення безпечного розвивального середовища, екологічно сприятливого життєвого простору, повноцінного медичного обслуговування, харчування, системного підходу до формування в дітей ціннісного ставлення до власного здоров'я, дотримання гармонійних, доброзичливих взаємин між педагогами та вихованцями, самими дітьми.

Питання здоров'язбережувальних технологій на сучасному етапі стали предметом досліджень М. Антропової, І. Брехмана, Д. Вороніна, М. Гончаренка, П. Гусака, Л. Жуковської, Н. Завидівської, В. Казначеєва, Л. Кожевнікової, В. Колбанова, М. Носко, В. Пєгова, В. Петленко, О. Самчук, В. Сержантова.

Класифікація здоров'язберігаючих технологій в дошкільній освіті - визначається за домінування цілей і розв'язуваних завдань, а також провідних засобів здоров'язбереження і здоров'язбагачення педагогічного процесу в дитячому садку.

В зв'язку з вищевикладеним можна виділити

Види здоров'язберігаючих технологій:

Медико-профілактичні технології, що забезпечують збереження і примноження здоров'я дітей під керівництвом медичного персоналу дитячого садка відповідно до медичних норм, з використанням медичних засобів (організація моніторингу здоров'я дошкільників, організація і контроль харчування дітей раннього та дошкільного віку, фізичного розвитку дошкільників, загартовування; організація профілактичних заходів у дитячому садку; організація контролю і допомоги в забезпеченні вимогам СанПіН; організація здоров'язберігаючого середовища).

Фізкультурно-оздоровчі технології, спрямовані на фізичний розвиток і зміцнення здоров'я дитини: розвиток фізичних якостей, рухової активності загартовування, дихальна гімнастика, масаж і самомасаж, профілактика плоскостопості та формування правильної постави, оздоровчі процедури у водному середовищі (басейні) і на тренажерах, виховання звички до повсякденної фізичної активності та турботі про здоров'я та реалізація цих технологій, як правило, здійснюється фахівцями з фізичного виховання та вихователями в умовах спеціально організованих форм оздоровчої роботи.

Технології забезпечення соціально-психологічного благополуччя дитини, що забезпечують психічне і соціальне здоров'я дошкільника. Основне завдання цих технологій - забезпечення емоційної комфортності та позитивного психологічного самопочуття дитини в процесі спілкування з однолітками і дорослими в дитячому садку і сім'ї, забезпечення соціально-емоційного благополуччя дошкільника. Реалізацією даних технологій займається психолог за допомогою спеціально організованих зустрічей з дітьми, а також вихователь і фахівці дошкільної освіти у поточному педагогічному процесі. До цього виду технологій можна віднести технології психологічного та психолого-педагогічного супроводу розвитку дитини в педагогічному процесі.

Основний показник, який відрізняє всі здоров'язберігаючі освітні технології - регулярна діагностика стану дітей та відстеження основних параметрів розвитку організму в динаміці (початок - кінець навчального року), що дозволяє зробити висновки про стан здоров'я.

Ефективність позитивного впливу на здоров'я дітей різних оздоровчих заходів, складових здоров'язберігаючих технологій, визначається не стільки якістю кожного з цих прийомів і методів, скільки їх грамотної "злагодженістю" в загальній системі.

Здоров'язбережувальні технології можна поділити

на три групи:

1.Технології збереження та стимулювання здоров'я, які сприяють запобіганню стану перевтомлення, гиподинамії та інших дезаптаційних станів (психологічні етюди, динамічні паузи, фізхвилинки, гімнастики: пальчикова, дихальна, зорова, псхогімнастика).

2.Корекційні технології (казкотерапія, музикотерапія, пісочна, сольова терапія, кольоротерапія, арт-терапія).

3.Технології навчання здоровому способу життя (різні види масажу, самомасажу, ігротерапія, проблемно-ігрові методики).

Зупинимося на розгляді технологій, ефективність яких перевірена часом.

Фітотерапія: полоскання ротової порожнини розчином часнику; вживання відварів, водних настоїв лікарських трав для профілактики різних захворювань верхніх дихальних шляхів, сечової системи, шлунково-кишкового тракту, дискінезії; оздоровчих напоїв та чаїв з шипшини; вітамінних коктейлів з ромашки, календули, деревію, споришу.

Ароматерапія, електроаерозольна терапія: розбризкування ефірної олії шипшини, обліпихи, м'яти, меліси, лаванди; використання фітомішечків.

Вітамінотерапія — полівітаміни, аскорбінова кислота, вітамінізація страв тощо.

В умовах дошкільного навчального закладу ці технології впроваджуються тільки за призначенням лікаря й під його контролем, а також за згодою батьків.

Крім профілактично - лікувальних технологій, у садочках застосовують профілактичні технології, які проводяться вихователями: різні види самомасажу, ходіння дітей по доріжках здоров'я, загартувальні процедури тощо.

Самомасаж - підвищує загальну опірність дитячого організму негативним впливам зовнішнього середовища. У дошкільному навчальному закладі самомасаж застосовують для зміцнення імунітету дитини та запобігання гострим респіраторним захворюванням.

Загартовування – це система заходів, які підвищують опірність організму до різноманітних впливів зовнішнього середовища. Ці заходи сприяють виробленню в організмі здатності швидко і без шкоди для здоров'я пристосовуватися до різних коливань температури і вологості повітря, до інтенсивного сонячного опромінення тощо.

Мистецтво загартовування полягає в поступовому звиканні до холоду, спеки, опромінення сонячними променями з тим, щоб гартувальні процедури, які застосовуються, систематично справляли на дитину тільки корисний вплив.

Ходіння дітей по доріжках здоров'я. Відомо, що на стопах розташована безліч активних точок, стимулюючи їх, ми позитивно впливаємо на процеси, що відбуваються в організмі. При ходьбі босоніж по «доріжці здоров'я» ми виробляємо своєрідний масаж стопи і тим самим тонізуємо весь організм. Тут використовується принцип зміни видів поверхні для впливу на всі біологічноактивні точки ступень ніг. Оздоровчий масаж стоп покращує кровообіг, підвищує імунітет, знижує втому. Регулярно роблячи масаж стоп, можна кожен день покращувати здоров,я своїх дітей.

З появою в дошкільних закладах посади практичних психологів, вчителів логопедів з'явилася можливість застосовувати оздоровчі технології терапевтичного спрямування, такі як: арттерапія, пісочна терапія, казкотерапія, сміхотерапія, музична терапія, кольоротерапія, ігрова терапія, психогімнастика, кінезіологія, біоэнергопластика, пальчикова гімнастика,(для дітей, які потребують певних корекційних впливів).

Підкреслимо: означені терапії можуть проводити психологи, які мають відповідну фахову освіту та вкраплювати в свою діяльність педагоги - фахівці.

Психогімнастика – це курс спеціальних вправ (етюдів ігор), спрямованих на розвиток і корекцію різних сторін емоційного стану дитини. Психогімнастика рефлекторно впливає на гармонізацію психічної діяльності мозку: впорядковується психічна і рухова активність дитини, покращується її настрій. На заняттях по психогімнастиці всі діти успішні: правильно все, що вони роблять, розігрують той чи інший образ, при цьому кожен робить по-своєму, як вміє. Але у всіх виникають м'язові та емоційні відчуття, кожен може навчитися їх довільно регулювати

У практиці корекційної педагогіки емоційну сферу дитини можна розвивати через навчання мови руху, дізнавання про чужі емоції за їх мімічними проявами. Психогімнастика допомагає дітям долати бар'єри у спілкуванні, краще розуміти себе та інших, знімати психічне напруження, дає можливість самовираження.

Музикотерапія – важлива складова музично-оздоровчої роботи в дошкільному закладі. Це створення такого музичного супроводу, який сприяє корекції психофізичного стану дітей в процесі їх рухливо-ігрової діяльності. Слухання правильно підібраної музики підвищує імунітет дітей, знижує напруженість і роздратованість, головний біль та біль в м'язах, відновлює спокійне дихання.

Кінезіологія - це наука про розвиток головного мозку через рух, використовується в усьому світі. Кінезіологія розглядає мозок людини як комп'ютер, в якому вже закладена інформація про усі функціональні зв'язки в організмі. Мозок накопичує інформацію і здатний вирішити будь-яке завдання, пов'язане з регуляцією функцій організму.

Кінезіологія використовує прості рухи тіла для інтеграції функцій мозку.

Кінезіологічні вправи – це комплекс рухів, що дозволяє активізувати міжпівкульну взаємодію, розвивати комісури (нервові волокна, що здійснюють взаємодію між півкулями) як міжпівкульні інтегратори, через які півкулі обмінюються інформацією, відбувається синхронізація роботи півкуль.

Кінезіологічні вправи покращують розумову діяльність, синхронізують роботу півкуль, сприяють поліпшенню запам'ятовування, підвищують стійкість уваги, формують просторові уявлення. Зайняття сприяє розвитку рухової сфери, гармонізують роботу головного мозку.

Кінезіологічні вправи дають можливість задіяти ті ділянки мозку, які раніше не брали участь у навчанні, і розв'язати проблему неуспішності.

У разі, коли дітей чекає інтенсивне розумове навантаження, рекомендується перед роботою застосовувати кінезиологический комплекс вправ.

Усі вправи педагог виконує разом з дітьми, поступово від зайняття до зайняття збільшуючи час і складність пропонованих вправ (з урахуванням віку дітей).

Біоэнергопластика включає три базові поняття: «біо» – людина як біологічний об'єкт; енергія - сила, необхідна для виконання певних дій; пластика – плавні рухи тіла, рук, які характеризується безперервністю, енергетичною наповненістю, емоційною виразністю. Іншими словами – це з'єднання рухів органів артикуляційного апарату з рухами кисті руки. Спочатку з дитиною розучують вправи без використання рухів рук, потім поступово підключають вправи з биоэнергопластикой. Рука дитини підключалася тільки при повному освоєнні артикуляційної вправи (спочатку ведуча, поступово підключається друга рука). Таким чином, застосування артикуляційної гімнастики з биоэнергопластикою сприяє залученню інтересу дітей до виконання вправ, що значно збільшує ефективність, сприяє розвитку артикуляційної, пальчикової моторики, вдосконаленню координації рухів, розвитку пам'яті, уваги, мислення. Виконання елементів гімнастики руками і мовою вимагає від дитини максимальної концентрації зорової і слухової уваги, сформованого просторового орієнтування, точних рухів пальцями і кистями рук спільно з рухами мови або губ, що значно полегшує постановку і введення звуків в мову.

Пальчикова гімнастика – це інсценування віршів, історій за допомогою пальців. Пальчикові ігри – це вправи пальчикової гімнастики. Різні пальчикові ігри допомагають розвивати чутливість нервових закінчень на подушечках пальців рук, що з одного боку готує руку до письма, а з іншого – стимулює мовленнєвий центр головного мозку.

Арт-терапія – лікування мистецтвом. Відносно новий метод психотерапії, який досить широко використовується в роботі з дошкільнятами. Запропонуйте вихованцеві виразити свої емоції, почуття, проблеми за допомогою ліплення, малювання. Такі заняття допомагають зняти психічне напруження.

Казкотерапія – це інтегрована діяльність, у якій дії уявної ситуації пов'язані з реальним спілкуванням, що спрямоване на самостійність, активність, творчість, регулювання дитиною власного емоційного стану. Казкотерапія – це метод, у якому казкова форма застосовується для інтеграції особистості, розвитку її творчих здібностей, удосконалення взаємодії з навколишнім світом. Використання казок у корекційній роботі з дітьми раннього і молодшого дошкільного віку сприяє як цілеспрямованому, так і спонтанному розвитку словника і зв'язного мовлення, розвитку причинно-наслідкових відносин подій і відображенню їх в мові, включає в роботу всі аналізаторні системи. Настає перехід образів-уявлень в образи-поняття, що важливо для подальших етапів навчання.

Кольоротерапія. Діти дуже чутливі до кольорів. Споглядання кольорів веселки сприяє вбиранню енергії Сонця, гармонізації почуттів та думок.

Нервова система здорової дитини потребує позитивного енергетичного впливу, яскравих кольорів і світлих їх відтінків навколо себе.

Рекомендована робота з дошкільниками з кольоротерапії:

1. Вправи на релаксацію «Зелений ліс», «Зоряне дихання» тощо.

2. Графічні вправи «Хвилинки-кольоринки» з метою заспокоєння дітей. Протягом 4-5 хвилин діти роблять колоровими фломастерами, олівцями довільні малюнки.

3. Міні-заняття з кольоротерапії.

Сміхотерапія. У народі кажуть: «Сміх – це здоров'я». Справді, він допомагає зняти стрес, підняти настрій, сприяє виділенню потрібних гормонів, змушує працювати м'язи обличчя та тіла людини.

Наука про сміх – гіотологія стверджує, що сміх позитивно впливає на фізичний розвиток дітей. Сьогодні сміхотерапія практикується в усьому світі.

Виявляється, сміх буває різним: веселим і отруйним, радісним і сумним, розумним і недоречним, іронічним і щирим, цинічним і сором'язливим. І не кожен сміх позитивно впливає на наше здоров'я. Окрім того, сміх як важливий засіб дихання дає легеням можливість повністю звільнитися від повітря. Він також знижує частоту ритму серця, нормалізує артеріальний тиск, сприяє виробленню життєво необхідних гормонів радості. Реакція імунної системи на сміх прямо протилежна реакції на стрес. Навіть саме промовляння «хі-хі», «хо-хо», «ха-ха» дає клітинам імунної системи команду атакувати чужорідні тіла – віруси, злоякісні клітини тощо. Тому сміх рівнозначний прогулянці по лісу чи кисневому коктейлю.

Щоб діти росли здоровими, веселими, слід впроваджувати в освітньо-виховний процес «хвилинки-смішинки», розваги, гуморини, що викликають позитивні емоції.

Гра з сіллю (піском) – це природна і доступна для кожної дитини форма діяльності. Дитина часто словами не може висловити свої переживання, страхи, і тут йому на допомогу приходить гра з сіллю. Програючи ситуації за допомогою іграшкових фігурок, створюючи картини власного світу з солі, дитина звільняється від напруги. А найголовніше – вона набуває досвід символічного дозволу безлічі життєвих ситуацій, адже в цій казці все завжди закінчується добре.

Ігри з сіллю:

-Розвивають тактильно-кінетичну чутливість і дрібну моторику, знімають м'язову напруженість;

-Допомагають дитині відчувати себе захищено, в комфортному для неї середовищі;

-Розвивають активність, розширюють життєвий досвід, який передається у близький для дитини формі;

-Стабілізують емоційний стан, поглинаючи негативну енергію;

-Дозволяють дитині співвідносити ігри з реальним життям, осмислити що відбувається, знайти способи вирішення проблемної ситуації;

-Долають комплекс, створюючи художні композиції з сіллю за допомогою готових фігурок;

-Розвивають творчі дії, знаходять нестандартні рішення, що призводять до успішного результату;

-Вдосконалюють зорово-просторове орієнтування, мовні можливості;

-Сприяють розширенню словникового запасу;

-Допомагають освоїти навички звуко - складового аналізу і синтезу;

-Дозволяють розвивати фонематичний слух і сприйняття;

-Сприяють розвитку зв'язного мовлення, лексико-граматичних уявлень

-Допомагають у вивченні букв, освоєнні навичок читання і письма;

-Розвивають вищі психічні процеси.

Перед початком ігор необхідно навчити дітей таким правилам: Набирай повітря через ніс, не піднімаючи плечей. Вдихай повільно.

Пісочна терапія. Пісок і вода – найулюбленіші матеріали для ігор і занять дітей. Пісок «поглинає» негативну енергію, «очищує» енергетику людини, стабілізує її емоційний стан.

Більш детально зупинимо¬ся на останній, оскільки вона не так давно увійшла в практику роботи з дошкільнятами.

ПІСОЧНА ТЕРАПІЯ (МАЛЮВАННЯ ПІСКОМ)

SAND ART чи малювання піском - це порівняно молодий і перспективний вид мистецтва, який з'явився приблизно в 1970-х роках. «Першопрохідником» в цьому напрямку вважають американку Керолайн Ліф (Caroline Leaf), яка створила анімаційний мультиплікаційний фільм «Петя і Вовк» по симфонічної казці Сергія Прокоф'єва. Фільм був зроблений в зовсім незнайомій до того часу техніці. Її техніку використовували багато аніматорів, в тому числі угорець Ференц Цако (Ferenc Cak). От саме його вдалий досвід і ліг в основу нового виду мистецтва - малювання піском. Як правило використовують очищений пісок, але можуть застосовуватися сіль і каву і подібні речовини, які тонкими шарами наносяться на підсвічене скло. Тут необхідно не тільки вміння малювати, а й здатність відчувати пісок, щоб не зіпсувати картину необережним рухом. Всі дії виконуються пальцями рук, але в якості пристосувань можуть використовуватися стеки і пензлики. Картини піском – вони ж бо ніби живуть: вмілими й легкими рухами майстер щосекунди розвиває сюжет, картинка щомиті видозмінюється, сповнена все новим смислом.

Отже, технічно нічого особливого не потрібно: Стіл з матовою скляною поверхнею під склом лампи. Столи бувають різних розмірів та висоти. На склі пісок. Пісок теж буває різний: кварц, силікат, річковий і навіть вулканічний…

Малювання піском для дітей

Як і будь-які інші ігри з піском, малювання на склі дуже приваблює дітей. Пісок приємний на дотик, легкий в обігу. Окрім розвитку творчих здібностей та просторового мислення, пісочна анімація позитивно позначається і на здоров'ї дитини, розвиваючи моторику його пальців і знімаючи напругу, позбавляючи дитину від стресів і піднімаючи настрій. Малювання піском успішно використовується для корекції поведінки у гіперактивних і дуже збудливих дітей, приводячи їх до внутрішньої гармонії. Освоїти малювання піском можуть навіть зовсім малята, створюючи на одній поверхні незліченна безліч малюнків. У дітей розвивається почуття симетрії, адже піском одночасно можна малювати лівою і правою рукою.У процесі малювання на піску дитина розслабляється, у неї проходять страхи, комплекси, розвивається впевненість у собі. Адже на піску дитина може намалювати все, що завгодно. А невдалий малюнок дуже легко виправити, розрівнявши поверхню піску і продовжуючи малювати доти, доки не отримаєш задумане.

Ігри з піском дають дитині змогу відчути себе впевненою і вмілою: вона створює нове, не боїться ламати старе і щось змінювати. Це не просто розвага, гра, вміння відтворити навколишній світ. Малювання сприяє гармонійному розвитку дитини та формуванню таких базових якостей особистості, як самостійність і креативність.

Малювання сприяє розвитку дрібної моторики, а як наслідок — розвитку мовлення і розумових здібностей. У дітей розвивається координація рухів. Дитячі пальчики стають більш сильними, спритними, вмілими. Окрім цього, малювання сприяє розвитку пам'яті, уваги, зосередженості.

Заняття з піском поліпшують емоційний стан дітей: гіперактивних пісок врівноважує, скутих — розслаблює, тривожних — заспокоює, агресивних — втихомирює. Під час занять та після них усі діти задоволені і мають бажання малювати знову і знову. І це, мабуть, найголовніше, що дають дітям ігри з піском.

Фахівці вважають, що пісочна анімація - комплексний підхід до розвитку дитини. І зауважте, заняття з дітьми не повинні бути орієнтовані на результат - це процес, в якому поєднуються гра, навчання і оздоровлення.

ПРИЙОМИ МАЛЮВАННЯ ПІСКОМ

  • Малювання пальцями (одним і кількома, ребром великого пальця)
  • Малювання ребром долоні
  • Малювання кулачком
  • Симетричне малювання обома руками
  • Малювання шляхом відсічення зайвого
  • Малювання з використанням додаткових інструментів
  • Малювання насипанням піску з кулачка

Методи навчання: ігрові, словесні, наочні, практичні.

Кожне заняття містить теоритичну частину і практичне розв'язання завдання.

Під час занять завжди звучить музика, що є своєрідним фоном, який створює творчу атмосферу. Діти розв'язують творчі завдання як індивідуально, так і колективно. При колективному виконанні роботи значно прискорюється процес створення образу, дає змогу дітям навчитися правильно розподіляти завдання, сприяє формуванню комунікативних навичок, вмінню домовлятися.

Використання пісочної анімації під час занять значно підвищів позитивну динаміку розвитку здібностей дітей групи, повніше розкрилися творчі здібності, начно поліпшилися навички комунікативної діяльності та колективної взаємодії.

РОЛЬ ДОРОСЛОГО В ОРГАНІЗАЦІЇ ІГОР З ПІСКОМ

Після того, як дорослий підготує обладнання для ігор, створить атмосферу доброзичливості, він виконує роль уважного глядача. Позиція дорослого — це «активна присутність», а не керівництво процесом. Ігри дітей з піском ніколи не інтерпретують і не обговорюють. Цікаві моменти можна фотографувати для виставок, альбомів тощо.

Під час проведення ігор треба звертати увагу дітей на зміну тактильних відчуттів, спонукаючи їх до висловлювань, порівнянь.

«Пісочна терапія» - одна з тих технік, що дозволяє розкрити індивідуальність кожної дитини, розв'язати її психологічні проблеми, розвинути здатність усвідомити свої бажання і знаходити можливість їх реалізації.

Ігри на піску – одна з форм природної діяльності дитини. Їх можна використовувати під час проведення коригувальних, розвивальних і навчальних занять. Вони та стабілізують емоційний стан дитини, розвивають тактильну чутливість і дрібну моторику, навчають дитину прислухатися до власних відчуттів, аналізувати результати дослідів. Ці ігри сприяють розвитку мовлення, уваги, пам'яті та є відмінним засобом для профілактики корекції.

Пісочна терапія має на меті творче самовираження людини. Боротьба зі стресом. Цей психотерапевтичний метод спрямований на розв'язання особистісних проблем через роботу з образами особистого і колективного підсвідомого. Робота з образами у пісочній терапії сприяє самопізнанню, особистісному зростанню, розкриттю творчих ресурсів.


Висновок

Здоров'я - не все, але без здоров'я – нічого.
Сократ

Ефективність позитивного впливу на здоров'я дітей різних оздоровчих технологій визначається не хаотичністю методів, а системною роботою за всіма напрямками.

Практика показує, що процес формування свідомого ставлення до власного здоров'я потребує обов'язкового поєднання інформаційного й мотиваційного компонентів із практичною діяльністю, що сприятиме оволодінню дітьми необхідними здоров'язберігаючими вміннями і навичками

Обов'язковою умовою ефективного використання здоров'язберігаючих технологій є їх позитивне емоційне забарвлення. Виконання вправ з нудьгою, без бажання не дасть позитивного результату, а скоріше навпаки. Сама радість навчання, так само, як і радість будь-яких вправ і праці, робить дитину щасливою.

Тож давайте виховувати здорову, творчу й мислячу особистість!


Список використаної літератури

Ахутина Т.В. Здоров'язберігаючих технологій навчання: індивідуально-орієнтований підхід. Школа здоров'я. 2000.

Бавикін Г.Н. Формування словника у дітей молодшого та середнього віку: Дис. канд. пед. наук. Л., 1976.

Богатирьова А.II. Вікові особливості розуміння і вживання слів дітьми 3-5 років: Дис. канд. психол. наук. М., 1970.

Бородін A.M. Методика розвитку мовлення дітей. Курс лекцій для студентів пед. інститутів за спеціальністю «Дошкільна педагогіка та психологія». М., 1974.

Бачків І.В. Казкотерапії: Розвиток самосвідомості через психологічну казку. М., 2001.

Венгер Л.А. Як прискорити процес розуміння казки // До-школьноё'воспітаніе. 1991. № 5. С. 45-49.

Виготський Л. С. Мислення і мова. Психологічні дослідження. М., 1996.

Габова Р. І. Методика навчання переказу дітей старшого дошкільного віку: Автореф. дис .... канд. пед. наук. М., 1952.

Гавриш Н.В. Формування образності мовлення старших дошкільників у процесі навчання рідної мови: Автореф. дис .... канд. пед. наук. М., 1991.

Гурович Л.М. Про теоретичних засадах методики ознайомлення дошкільників з художньою літературою // XXIX Герценів-ські читання Л ГПИ ім. А.І. Герцена. Л., 1976. С. 48-53.

Гурович Л.М., Берегова Л.Б., Логінова В.І. Дитина і книга. СПб., 1999.

Жинкин НИ. Психологічні основи розвитку мови // На захист живого слова. М., 1966.

Зінкевич-Євстигнєєва Т.Д. Шлях до чарівництва. Теорія і практика казкотерапії. СПб., 1998.

Караулов Ю.Н. Російська мова та мовна особистість. М., 1987.

Короткова Е.П. Бесіда як засіб розвитку мови у лечен ю шкільного віку. М., 1977.

Ковалько В.І. Здоров'язберігаючих технологій. - М .: ВАКО, 2007.

Сухарєв А.Г. "Концепція зміцнення здоров'я дитячого та підліткового населення Росії"

Сивцова А.М."Використання здоров'язберігаючих педагогічних технологій в дошкільних освітніх установах" / Методист. - 2007.

Смирнов Н.К. "Здоров'язберігаючи освітні технології в роботі педагога".

0  оцінок
Читайте також:
Додавання коментаря