Мета: узагальнити знання учнів із вивчених тем, виявити рівень знань, умінь та навичок з метою корекції; розвивати вміння висловлювати власні думки, логічне мислення, навички раціонального використання навчального часу; виховувати інтерес до наслідків власної праці, пунктуальність.
Обладнання: різнорівневі тестові завдання і питання до контролю за темою у двох варіантах.
Теорія літератури: соціально-психологічний роман.
Тип уроку: контроль, корекція знань та вмінь.
ХІД УРОКУ
I. Мотивація навчальної діяльності школярів.
Оголошення теми й мети уроку
Інструктаж щодо виконання тестових завдань.
Варіант І
Завдання з вибором однієї правильної відповіді (Кожна правильна відповідь оцінюється в 0,5 бала)
1. Укажіть, хто з відомих українських письменників назвав Панаса Мирного першим симфоністом української прози.2. Написання нарису «Подоріжжя од Полтави до Гадячого» стало важливим етапом підготовки твору:
3. Розповідь про безрадісне життя дівчини-напівсироти, показ беззахисності та вразливості людської душі — це тема оповідання Б. Грінченка
4. У 1907–1909 роках Б. Грінченко працює над:
Завдання з вибором кількох правильних відповідей.
(Кожна правильна відповідь оцінюється в 1 бал)
5. Головними сюжетними лініями в романі «Хіба ревуть воли, як ясла повні?» є:
6. Грінченко працював у жанрах:
Завдання на встановлення відповідності (Правильна відповідь оцінюється в 2 бали)
7. Установіть відповідність між персонажем твору та його назвою
Персонаж
Відповідь: 1-А, 2-Б, 3-В, 4-Г, 5-Д.
Письмова робота. (Правильна, змістовна, грамотно оформлена відповідь оцінюється в 6 балів)
8. Виконайте одне із завдань.
- Розкрийте душевну драму «маленької» людини в оповіданні Б. Грінченка «Каторжна».
- Чіпка з роману Панаса Мирного та Івана Білика «Хіба ревуть воли, як ясла повні?» — правдошукач чи злочинець?
Варіант ІІ
Завдання з вибором однієї правильної відповіді.
(Кожна правильна відповідь оцінюється в 0,5 бала)
1. Укажіть, хто з відомих українських літературознавців сказав про Панаса Мирного, що він «корифей української прози».2. Друге видання роману Панаса Мирного та Івана Білика «Хіба ревуть воли, як ясла повні?» мало назву:
3. У якому творі Б. Грінченка головна героїня через самогубство прагне вирватися з неволі і просить у виховательки дозволу втопитися в колодязі?
4. За жанром «Хіба ревуть воли, як ясла повні?» — це:
Завдання з вибором кількох правильних відповідей (Кожна правильна відповідь оцінюється в 1 бал)
5. Рисами психологічного роману є:
6. Перу Б. Грінченка належать твори:
Завдання на встановлення відповідності.
(Правильна відповідь оцінюється в 2 бали)
7. Установіть відповідність між персонажем роману «Хіба ревуть воли, як ясла повні?» та його характеристикою:
Персонаж
Відповідь: 1-Г, 2-А, 3-Д, 4-Б, 5-Е.
Письмова робота (Правильна, змістовна, грамотно оформлена відповідь оцінюється в 6 балів)
8. Напишіть творчу роботу за однією із тем:
- Якими шляхами Чіпка шукав правди? (Оцініть ці шляхи)
- Суспільство, у якому діти не мають майбутнього, також приречене» (за оповіданнями Б. Грінченка).