
ТЕМА : ПОВТОРЕННЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО.
МЕТА : повторити, поглибити, узагальнити й систематизувати засвоєні в 5 класі знання учнів про основні відомості з вивченого;
удосконалити пунктуаційні, орфографічні навички п'ятикласників, вміння робити фонетичний, морфемний, синтаксичний, лексичний аналізи;
за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу сприяти відродженню українських звичаїв і традицій.
ТИП УРОКУ: урок повторення з елементами узагальнення й систематизації.
ОБЛАДНАННЯ : підручники, зошити, дидактичний матеріал.
ПЕРЕБІГ УРОКУ :
I.МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Сьогодні у нас незвичайний урок,
Сьогодні ми зробимо ще один крок
В країну відому, в країну чудову,
Що так нас чекає й збагачує мову.
- Я була у вашому класному кабінеті і побачила, що там нема жодного натяку на те, що 5-А – український клас. Тому пропоную сьогодні у вашому класному куточку повісити один із символів України – віночок, який ми зберемо на уроці. Згодні?
- А чи знаєте ви, що український віночок – не просто окраса, а й оберіг? А що таке оберіг?
- Що ж важить вінок у житті українського народу? Виявляється, надзвичайно багато: це і елемент одягу, і оздоба, і символ. Усього у вінку могло бути до 12 різних квіток, кожна з яких мала свій символ
- Тож, у довгу путь, збираймо квітки на віночок у кожному завданні.
IІ. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗДОБУТИХ ЗНАНЬ У ПРОЦЕСІ ПРАКТИЧНОЇ РОБОТИ.
Мозкова атака.
Відгадати загадки за звуками і скласти вислів з трьох слів:
1) Приголосний, глухий. Моя пара [х].
2) Приголосний, твердий, дзвінкий. Не маю пари. Знайдіть мене у слові рак.
3) Голосний, ненаголошений. В алфавіті позначають першою літерою.
4) Приголосний, глухий. Моя пара [з].
5) Голосний, наголошений. В алфавіті позначають першою літерою.
6) Приголосний, твердий, дзвінкий. Моя пара [ф].
7) Приголосний, м'який, дзвінкий. Не маю пари, знайдіть мене у слові рясно.
8) Голосний, ненаголошений, зараз позначаю один звук. В алфавіті позначають останньою літерою.
9) Приголосний, твердий, глухий. Моя пара [д].
10) Голосний. Наголошений. Але навіть у ненаголошених складах вимовляюсь чітко. В алфавіті мене поставили після літери т.
11) Голосний, ненаголошений, позначаю два звуки. В алфавіті є восьмою літерою.
12) Приголосний, глухий. Моя пара [з].
13) Приголосний, пом'якшений, дзвінкий. Моя пара [ф].
14) Голосний наголошений. Завжди позначаю один звук і пом'якшую приголосний.
15) Приголосний. твердий, глухий. Моя пара [д].
Краса врятує світ.
- Отримуєте у віночок першу квітку. М'ята — оберег дитини та її здоров'я.
- Який розділ науки про мову ми з вами тільки-но згадали? (Фонетика)
Зробити звуковий розбір слів:
М'ята, врятує, щільний, Україна, переплітається, безсмертник.
Індивідуальні завдання на картках
Правильну вимову відображає фонетичний запис слів у рядку
А кожух [коужух]; левада [леивада]
Б приносить [приносиет']; походжає [походжай´е]
В голубка [гоулупка]; свято [с'в'ато]
Г промінчик [пром'ін'чиек]; земля [зеимл'йа]
Д кишеня [киешен'а]; зозуля [зозул'а]
- Отримуєте у віночок другу квітку. Безсмертник у віночку дарує здоров'я, загоює найтяжчі рани. І назва у нього символічна: без смерті прожити.
- До речі, як написали слово «безсмертник»?
- Яка наука про мову вивчає грамотне написання слів?
- Словниковий диктант
Предовго, приплести, прірва, сплести, розплести, пречудовий, прекрасний, безжальний, привабливий, прикордонний, присісти, беззахисний.
- Перевіримо ланцюжком, із коментуванням.
- Знайдіть слово, яке «випадає» з правила.
- Індивідуальна розподільна робота на картках
Запишіть слова на три колонки, відповідно до завдання.
Префікс С | Префікс З | Префікс ЗІ |
…сохла, …в'яла, …постерігач, …малку, …тиснути, …грів, …ріс, …брати, …фотографований, …стрибнути, …шити.
Таблиця неповна, не достає одного слова, щоб колонки були повністю заповнені. Допишіть його самостійно.
- Отримуєте у віночок третю квітку – деревій. Ці дрібненькі біленькі квіточки здалеку нагадують велику квітку, її називають у народі деревцем. Коли квіти відцвітають, вітер розносить насіння далеко – далеко. Та хоч би де проросла ця рослина, вона завжди цвіте. Тому й вплели її люди до віночка як символ нескореності.
Орфоепія.
Скажіть, а на який склад падає наголос у назві цієї квітки?
Яка наука вивчає правильну вимову слів?
Попрацюємо із наголосами.
Словниково-наголошений диктант
Чорнозем, чорнослив, яловичина, курятина, ознака, окріп, листопад.
Індивідуальна робота на картках
Розставте наголоси у словах.
Байдуже, дочка, донька, ведмедиця, загадка, каталог, колесо, кулінарія, одинадцять, фартух, цемент, центнер.
- Отримуєте у віночок четверту квітку мак. Мак у віночку – символ боротьби українського народу за волю, незалежність.
- Зробити синтаксичний розбір речення із коментуванням.
ім.ПП дієсл.ПДП спол. ім.ПП дієсл.ПДП ім. спол. займ ім. прийм. прикм. ім.
Предки вірили, що мак захищає людину і її домівку від нечистої сили.
Речення складне, розп, неокл,
1 – двоскл., непош, неокл, неускл, ств.
2 – двоскл., пош, неокл, ускл. однорідними додатками, ств.
Індивідуальні завдання на картках
- Виписати самостійно словосполучення і розібрати його.
- Отримуєте у віночок наступну квітку. Барвінок — символ життя, провісник весни і безконечної пам'яті.
- Розберіть слово «барвінок» за будовою.
- З яких морфем складається це слово?
- Яким способом утворено?
- Які ще способи творення слів знаєте?
Завдання
Дівчатам – змінити форму слова «барви»
Хлопцям – утворити нові слова.
- В нас є ще квітка – чорнобривці. Дівчатам вплітали чорнобривці, щоб гарними на вроду були, чорнобривими.
- Яким способом творення утворена назва цієї квітки?
- Заповнити таблицю
слово | префікс | корінь | суфікс | закінчення |
Пречудовий | ||||
Росте | ||||
Безмежно | ||||
Безмежне | ||||
Синій | ||||
Дзвіночок |
- Отримуєте у віночок наступну квітку. Дзвіночок – символ відкритості, вдячності, яка дає місце для мудрості.
- Я додаю до віночка ще одну квітку – соняшник. Це символ праці, багатства, сили, успіху ,а ще соняшник вважається найміцнішим серед квітів.
- Спробуйте дати пояснення, тлумачення значення назви цієї квітки.
- За моїм описом «впізнати» слово і записати його.
Книга, в якій в алфавітному порядку подано слова певної мови? (Словник)
Одна з дванадцяти обов'язкових страв на святковому столі у Святий вечір, яку готують із пшениці і заправляють тертим маком, горіхами, медом чи узваром? (Кутя)
Як називається перекошений квадрат? (ромб)
Вода, яка нагріта до 100 градусів, називається (пар).
Одяг для стін. (шпалери)
- Закріплений на металевому стержні складений каркас, обтягнений тканиною для захисту від дощу чи сонця. (Парасолька)
Пристрій для їжі, що має форму ручки з кількома зубцями. (Виделка)
Назва другого дня тижня. (Вівторок)
Як називається свято зустрічі весни? (масляна)
- Як називається тверда вода? (Лід)
- Скільки бук в українській абетці? (33)
- Найвідоміший символ України? (калина)
- Отримуєте у віночок наступну квітку. Калина – символ України, символ краси та дівочої вроди. Це дерево нашого українського роду. Колись воно пов'язувалося з народженням Всесвіту і назву свою взяло від давньої назви Сонця — Коло.
ІІІ. ПІДСУМОК УРОКУ. ВИЗНАЧЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ УРОКУ.
На початку уроку тему я не зазначала. Як можна її визначити?
Оцініть свою роботу на уроці оцінкою у кутку зошита.
Батьки протягом уроку теж добре працювали и заробили для вас ще одну квітку – цвіт яблуні, це символ материнської любові. Тому й у віночку дівочому цвіту вишні та яблуні відведено почесне місце.
ІV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.
Скласти твір-опис (до 7-8 речень) однієї з квіток із нашого вінка.
ДОДАТОК ДО УРОКУ
Квіти
- М'ята
- Безсмертник
- Деревій
- Мак
- Барвінок
- Чорнобривці
- Дзвіночок
- Соняшник
- Калина
Індивідуальні картки
№1.
Правильну вимову відображає фонетичний запис слів у рядку
А кожух [коужух]; левада [леивада]
Б приносить [приносиет']; походжає [походжай´е]
В голубка [гоулупка]; свято [с'в'ато]
Г промінчик [пром'ін'чиек]; земля [зеимл'йа]
Д кишеня [киешен'а]; зозуля [зозул'а]
Запишіть слова на три колонки, відповідно до завдання.
Префікс С | Префікс З | Префікс ЗІ |
…сохла, …в'яла, …постерігач, …малку, …тиснути, …грів, …ріс, …брати, …фотографований, …стрибнути, …шити.
Таблиця неповна, не достає одного слова, щоб колонки були повністю заповнені. Допишіть його самостійно.
№3
Розставте наголоси у словах.
Байдуже, дочка, донька, ведмедиця, загадка, каталог, колесо, кулінарія, одинадцять, фартух, цемент, центнер.
слово | префікс | корінь | суфікс | закінчення |
Пречудовий | ||||
Росте | ||||
Безмежно | ||||
Безмежне | ||||
Синій | ||||
Дзвіночок |