Мета: поглибити знання у школярів про особливості епістолярного жанру в художній літературі, формувати вміння складати лист до героя твору, зокрема з поеми Т. Шевченка «Гайдамаки»; розвивати творчі здібності учнів, їх увагу, логічне й абстрактне мислення, вміння складати зв'язні тексти, грамотно висловлювати власні думки, судження, робити ґрунтовні висновки; виховувати почуття поваги, пошани до вітчизняного літературного мистецтва, творчості Т. Шевченка; прищеплювати інтерес до наслідків сласної праці.
Тип уроку: застосування знань і формування вмінь.
Обладнання: портрет Т. Шевченка, бібліотечка його творів, репродукції та учнівські малюнки митця, зразки епістолярного жанру в художній літературі.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. Організаційний момент. Емоційна готовність учнів до уроку
ІІ. Актуалізація опорних знань
Експрес-опитування
Які жанри художньої літератури вам відомі?
Що характерно для епістолярної творчості? У чому полягає її значимість?
Яким чином поведінка героїв, їх вчинки, риси характеру впливають на читача. Наведіть приклади, посилаючись на зміст твору Т. Шевченка «Гайдамаки»
Як у поемі влучно перемежовувалися історична правда і художній вимисел?
Доведіть, що головним героєм поеми є повсталий народ? Свої спостереження узагальніть.
ІІІ. Оголошення теми, мети уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів
ІV. Основний зміст уроку
1. Вступне слово вчителя
Шановні друзі!
Сьогодні трапилася цікава нагода — скласти лист до героя поеми Т. Шевченка «Гайдамаки», тобто до дійової особи, яка викликала у вас симпатію, інтерес, захоплення тощо. Цей письменницький вид діяльності вимагає від кожного із нас відвертості, щирості, духовної чистоти.
Я бажаю всім успіхів у цій творчій роботі.
2. Мозковий штурм «Мій літературний герой»
Ознаки (критерії), за якими я обираю найулюбленішого героя поеми
Т. Шевченка «Гайдамаки»: риси характеру, манера поведінки, захист і відстоювання національних інтересів, зовнішня і духовна краса, соціальне походження, обізнаність, освіченість, вправність, шанування народних традицій.
Розмістіть визначені параметри на умовних сходинках, починаючи з найціннішого.
Орієнтовний зразок
Шановний Яреме!
Нещодавно прочитав захоплюючий твір Т. Шевченка «Гайдамаки». Немає, мабуть, людини, якої б не схвилював сюжет цієї поеми.
Уперше познайомився з тобою у розділі твору «Гайдамаки». Я боляче сприймав твої страждання наймита-сироти, покірно виконуючи накази шинкаря Лейби, на якого ти багато і тяжко працював, «гнувся-нагинався». Замість доброго слова від хазяїна чув тільки лайливі слова образи.
Коли терпіння уже не було, ти вирушаєш до Умані, щоб стати гайдамакою із «свяченим ножем». І це, на мій погляд, є вірним рішенням.
Ти розправив крила, по-новому подивився на світ, відчув себе господарем становища. Яскраво це виявилося під час повстання, коли став народним месником. Я вважаю, що твоя мрія про поновлення на Україні давніх козацьких порядків, про добрих, справедливих гетьманів, які живуть у золотих жупанах, про те, що ще прокинеться воля, козак заспіває, а в степу «блисне булава», обов'язково здійсниться.
Я поважаю твій вибір у коханні до титарівни Оксани. Так, у неї трагічна особиста доля: шляхтичі жорстоко вбили її батька. Вона залишилася, як і ти, сиротою. Саме від тебе кохана отримала ніжність, доброту, ласку, щиру любов.
Не можна не захопитися твоїм, мій друже, героїзмом, відданістю народові під час повстання:
А Ярема — страшно глянуть —
По три, по чотири
Так і кладе
Мужність, відданість справі, майстерне володіння зброєю, ненависть до ворога — усі ці риси притаманні тобі, справжньому українському козаку.
Добре ти почуваєш себе у гайдамаків, Максим Залізняк для тебе «батько», знаменно, що саме ватажок дає тобі прізвище, записуючи у реєстр. І тут замість покірного трудівника, ніжного закоханого з'являється мужній і рішучий воїн.
Незабаром і мені прийдеться обирати свій життєвий шлях і прагнути до самоствердження. Ярема для мене — яскравий зразок того, як потрібно боротися з труднощами, всілякими негараздами, в будь-якій ситуації завжди залишатися переможцем. Ти багато чого мене навчив, мій друже.
Я збагатився твоєю позитивною і кипучою енергією, яка надасть мені можливість наполегливо працювати, впевнено крокувати шляхами перемоги і досягати власної мети.
Сподіваюсь, що ми з тобою ще не раз зустрінемося на сторінках книг, сцен кінотеатрів, екранів телебачення!
До побачення. З повагою твій друг.
V. Підсумок уроку
1. Рефлексія
Я вирішив написати листа, тому що…
Під час його складання мене охопили думки…
Мені приємно було поспілкуватися з героєм, оскільки…
Коли я закінчив власний епістолярний твір, то зрозумів…
Раджу кожному читачеві віднайти час, аби…
2. Мікрофон: «Кому із героїв поеми симпатизує Т. Шевченко?»
VI. Оголошення результатів навчальної діяльності.
VII. Домашнє завдання
Прочитати п'єсу М. Старицького «Остання ніч», скласти цитатний план твору; вміти коментувати його зміст.