» » » Урок: Валентин Чемерис і його гумористична повість про життя і пригоди школярів із села Великі Чаплі «Вітька + Галя, або Повість про перше кохання»

Урок: Валентин Чемерис і його гумористична повість про життя і пригоди школярів із села Великі Чаплі «Вітька + Галя, або Повість про перше кохання»

Мета:

 • навчальна: повторити відомості про гумор, ознайомити учнів із біографією В. Чемериса, розкрити багатство творчої палітри автора;

 • розвивальна: розвивати читацькі навички школярів, їхні мислення, увагу, спостережливість, уміння робити коментар прочитаного або почутого

 • виховна: виховувати життєлюбство, оптимізм у будь-яких ситуаціях.

Обладнання: підручник, портрет В. Чемериса, міні-виставка його творів.

ПЕРЕБІГ УРОКУ

І. Організаційний момент

ІІ. Оголошення теми й мети заняття

ІІІ. Перевірка домашнього завдання

ІV. Засвоєння навчального матеріалу в процесі виконання практичних завдань

Бесіда з учнями

Як‌ ви ставитеся до сміху?

 • Який‌ буває сміх?

 • Пригадайте‌, які твори є гумористичними.

 • У чому полягає відмінність між гумором, іронією та сарказмом?

 • Які жанри гумористичних творів вам відомі?

 • Що‌ є об'єктом сміху в гумористичних творах?

Коментар учителя

Гумор відображення смішного в життєвих явищах і людських характерах у доброзичливому, жартівливому тоні. Об'єктом сміху в гумористичних творах є окремі недоліки, вади в суспільному житті, у характері й поведінці людей тощо.

Лекція вчителя

Валентин Лукич Чемерис народився 8 липня 1936 року в селі Заїчинці Семенівського району Полтавської області. З 1953 року жив і працював у Дніпропетровську. 1971 року закінчив Вищі літературні курси при Літературному інституті ім. О. М. Горького. Працював у радгоспі, на низці підприємств Придніпров'я, в редакціях обласних газет, видавництві «Промінь». 1989– 1993 рр. — голова Дніпропетровської організації Спілки письменників України, працював в Адміністрації Президента України головним консультантом Президента з питань літератури (1993–1994).

1996–2000 рр. — секретар Національної Спілки письменників України, член її Президії і Вищої Ради.

Нині живе в Києві. Багато років працював у редакції газети «Літератур-на Україна» заступником головного редактора й завідуючим відділом сати-ри «Вишняк». Уклав 4 збірки антології українського сміху «З ким сміється Україна».

Нагороджений орденами рівноапостольного князя Володимира Вели-кого (І, ІІ, ІІІ ступенів), святого архистратига Михаїла, Св. Кирила й Мефодія, Андрія Первозванного ІІ ступеня, Почесною грамотою і медаллю Кабміну України та іншими відзнаками. Заслужений працівник культури України.

Коротка характеристика творчого доробку

Про внесок автора у літературну скарбницю повідомлять «дослідники творчості».

Орієнтовна відповідь

П'ЯТЬ СВІТІВ ВАЛЕНТИНА ЧЕМЕРИСА

У кожного з нас свій світ. Особливо в неординарних людей, у творців. У де-кого їх буває й по кілька. У Валентина Чемериса їх аж п'ять.

Світ перший — історичні романи, повісті, оповідання письменника: «Ольвія» (чотири перевидання), «Фортеця на Борисфені», «Смерть Атея» (літературна премія ім. Д. І. Яворницького), «Генерали імперії», «Ордер на любов» (Міжнародна премія Українського козацтва «Лицарське перо», 2008).

Світ другий — детективно-пригодницькі книги: «Убивство на хуторі бі-ля Диканьки» (літературно-мистецька премія ім. І. Нечуя-Левицького), «День Ворона», «Тайна Агати Крісті», «Таємнича пригода на Орілі», «Золотий саркофаг» та ін.

Світ третій — фантастика: роман «Приречені на щастя», «Білий корал де-тективу», «В сузір'ї Дракона», «Феномен Фенікса» тощо.

Світ четвертий: твори із сучасного життя: оповідання, повісті. «Державна коханка» (Премія ім. Ю. Яновського за кращі оповідання»), романи-есе: «Сини змієногої богині», «Президент», «Голгофа українського православ'я», «Бомба для патріарха».

І нарешті світ п'ятий — сатира та гумор. Власне В. Чемерис і починав як сатирик-гуморист. Видав вісімнадцять книг веселого жанру (всього в ньо-го вийшло більше п'ятдесяти). Серед них — «Царська охота», «Вибори таємного агента», «Як стати щасливим», «Вуса № 3» (свого часу були відзначені журналом «Перець»). За що автор отримав премію ім. Остапа Вишні, ім. Степана Олійника, ім. Ф. Ф. Маківчука, він лауреат веселої премії Одарки та Карася, що її присудила газета «Молодь України».

Виразне читання

1. «Ех Вітько, Вітько!..». 2. «Творчі муки Федька Котигорошка». 3. «І куди тільки техніка дивиться!..» (вибіркове читання). 4. «Серенада» (читання в особах).

Літературна вікторина «Чи уважний ти читач?»

1. Яке прізвисько було у Федька? (Жучок) 2. Ким працювала сестра Котигорошка? (Бібліотекарем) 2. Як запропонував освідчитися Вітьці — Галі, Федько? (Серенада) 3. Де взяв сомбреро Федько? (На опудалі діда Свирида) 4. Для кого співав серенаду Вітька? (Для баби Хіврі) 5. Ким під час канікул працю-вала Галя? (Листоношею) 6. Що пообіцяла купити Федьку Галя, за зізнання, кого кохає Вітька? (Халву) 7. Чому Юрко пішов в секунданти до Петра Білого? (Бо винен був 15 коп.) 8. Яку репліку постійно повторював Причепа? (На даному етапі) 9. Перший стригаль Херсона? (Левонтій) 10. Кличка бугая, який змусив Причепу видряпатися на телефонний стовп. (Кордебалет) 11. Що є ознакою благородного хвилювання? (Диміння) 12. Чий тин загорівся? (Пріськи Деркач). 13. Що зірвало поцілунок? (Деренчання будильника) 14. Як прозвали діда Свирида? (Кісточкою)

V. Підсумок уроку

VІ. Домашнє завдання

Дочитати твір В. Чемериса.

7  оцінок
Читайте також:
 1. не важливо
  date_range15 травня 2020 16:02
  чому село Великі Чаплі тк назаваються??
Додавання коментаря