Мета:
навчальна: продовжувати роботу над ідейно-художнім змістом твору Ніни Бічуї «Шпага Славка Беркути», звернути увагу на особливості змалювання авторкою моральних чеснот у тексті;
розвивальна: розвивати вміння висловлювати власні міркування про моральний вибір у житті кожної людини;
виховна: виховувати усвідомлення важливості моральних чеснот у житті людини, формувати повагу до друзів та до батьків.
Обладнання: підручник, портрет Ніни Бічуї, кошик та питання, інформаційні пакети.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ. Оголошення теми й мети заняття
ІІІ. Перевірка домашнього завдання
ІV. Засвоєння навчального матеріалу в процесі виконання практичних завдань
Бесіда з учнями
Коли Стефко почувався щасливим?
Як йому жилося в бабусі Олени?
Знайдіть і зачитайте, як хлопчик сприймає красу рідної природи.
Яка трагедія сталася в житті героя?
Як сприймає Стефко появу батька?
Охарактеризуйте батька. Чи займався він вихованням дітей? Чи піклувався про них?
Як жилося Стефкові із сестрою в місті?
Чому хлопець озлобився?
А який він насправді? Чим живе Стефко?
Згадайте епізоди, у яких ми бачимо ніжну й добру душу дитини.
Як ви думаєте, чи налагодяться стосунки Стефка й батька?
Робота з текстом
Випишіть із глав «Стефко Вус», «Кукулику мій гарний», «Стефко вдома», «Сорока з перебитим крилом» художні засоби, які використовує авторка, описуючи погляд Стефка.
«Мікрофон»
Чи можна назвати Стефка жорстоким і байдужим, адже він розказав Юлькові, хто може «провчити» Славка?
Бесіда з учнями
Які риси характеру Юлька ви можете відзначити?
Розкажіть про навчання Юлька у школі.
Яким другом є Юлько?
Як його оцінюють інші герої повісті?
У якій родині виховується Юлько?
Ким є його батьки? Розкажіть про стосунки хлопця із татом та мамою.
Які таланти хочуть розвинути батьки в сина?
Чи подобається йому займатися музикою?
Як мама ставиться до дітей, що оточують Юлька?
Складання таблиці «Позитивне та негативне в образі Юлька»
Позитивне | Негативне |
• Романтичний • Розумний • Відмінник • Любить батька й маму • Має багату уяву • Гарно малює, особливо коней • Пишається батьком | • Гоноровий • Ображає поранену сороку • Самотній • Гордий • Зарозумілий • Підступний • Не дотримує слова |
Бесіда з учнями
Чому ми можемо назвати Славка справжнім борцем?
У якій родині виховується Славко?
Ким є його батьки?
Які в Славка стосунки із мамою й татом? Пригадайте епізод зі зникненням тата Славка. Як хлопчик поводиться у непростій для нього ситуації?
Що дізнається Славко про максимальне навантаження?
Які уроки виніс для себе герой із ситуації з Комариним? Як ви оцінюєте вчинок Комарина?
Як відбувається дорослішання хлопця?
Яким другом є Славко?
Робота в групах «Заповнення анкет»
Група 1
Заповнити анкету про Славка Беркуту.
Вік | Учень 7–8 класу |
Місце проживання | Місто Львів |
Стосунки з батьками | Добрі, довірливі, співчутливі |
Ставлення до друзів | Товариський |
Улюблене заняття | Фехтування, спелеологія |
Стосунки з природою | Захоплений природою, бачить в усьому таємниці, любить їх відкривати, цікавиться печерами |
Дії та вчинки | Знаходить собі заняття, багато займається самореалізацією, страждає через «недовіру» однокласників |
Риси характеру | Добрий товариш, знавець природи, борець за правду, готовність долати труднощі |
Ставлення автора до героя | Захоплення від вміння самореалізовуватись |
Заповнити анкету Юлька.
Група 3
Заповнити анкету Лілі.
Група 4
Заповнити анкету Стефка.
V. Підсумок уроку
VІ. Домашнє завдання
Підготуватися до контрольної роботи.