Мета:
навчальна: продовжувати роботу над ідейно-художнім змістом твору Ніни Бічуї «Шпага Славка Беркути», розглянути проблему особистості в сучасному світі;
розвивальна: розвивати вміння висловлювати власні думки щодо сучасних проблем, із якими стикається людина, розвивати логічність;
виховна: виховувати чесність, порядність.
Обладнання: підручник, портрет Ніни Бічуї, «дерево проблем», листочки для дерева.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ. Оголошення теми й мети заняття
ІІІ. Перевірка домашнього завдання
ІV. Засвоєння навчального матеріалу в процесі виконання практичних завдань
Коментар учителя
Авторка порушує такі проблеми: дорослішання дітей; самотність людини; відсутність повноцінного спілкування з дорослими; підлість і відкритість; жорстокість молоді, ставлення до братів менших — тварин; віра у свій талант; стосунки в середовищі дітей; самовдосконалення й самореалізація дитини; відповідальність людини за свої вчинки; дружба в житті людини; призначення людини на землі; формування характеру підлітків; протистояння брехні і правди.
«Незакінчене речення»
Доповніть речення, укажіть, про кого йдеться, та назвіть розділ. 1. Крадькома хлопчик усміхається дзеркалу і миттю стягує губи в сердитій гримасі… (ні від усмішки його обличчя не кращає. — Юлько Ващук «Чотири портрети»). 2. Максимальне навантаження — справа немаловажна. Це… (ви-мір характеру і людських сил. — Батько Славка Беркути, «Максимальне навантаження»). 3. Уперше в житті почувалася ніяково від похвал. Вона виходила на сцену, немов … (ступала на підвіконня на шостому поверсі свого останнього в місті будинку. — Лілі Теслюк, «Театральна вистава»). 4. Навіщо ти вчинив це побоїще? Ще й заховався після всього. Чого завгодно міг сподіватися, але… (щоб Славко Беркута заховався. — Андрій Степанович, «Битися із беззбройним»). 5. Коли б я знала, хто це зробив, ну як він міг, як у людини язик повернувся — зробити щось паскудне… (і прикритися чужим іменем. — Лілі Теслюк, «Кінець щасливий, немов у казці»).
Бесіда з учнями
Чому Юлько спалює свої малюнки?
Пригадайте той факт, коли Лілі Теслюк почувалася справжньою Попелюшкою. Як це характеризує дівчинку?
Що нам відомо про дитинство Стефка Вуса?
Яку роль зіграла хвороба у формуванні характеру Славка Беркути?
Яка роль батька у вихованні Славка Беркути?
Передайте емоційний стан Лілі Теслюк під час вистави та після неї. Як це її характеризує?
Яку відповідь дав Юлько на питання Беркути: «Яке максимальне навантаження можна витримати?»
Чому Беркута бився із Ващуком шпагами? Про що думав Беркута?
Чому прийшов Стефко до старої вчительки?
Чому Юлько в міліції назвався Славком Беркутою?
«Радіотеатр»
Виразне читання за ролями розділу «Суд».
Виконання тестових завдань
1. Назвіть героя, якого немає у творі Ніни Бічуї «Шпага Славка Беркути».2. «Це звучить як оскарження. Годинами хлопчик сидить за роялем й вимолює у клавішів пісню, щоб зрозуміти і полюбити її, а клавіші нічого не дарують, і навіть коні перестають малюватися, гублять щось живе і справжнє…» Про кого з героїв повісті сказано?
3. Кому Беркута сказав такі слова: «Кінчай хвалитись! От я умію на руках ходити. Е! А ти не вмієш? Ні! От бачиш…»?
4. Хто з героїв так розмірковував про Беркуту: «Шпага. Книжка. Старі спортивні кеди на підлозі. Блакитні печери… Висловлені й невисловлені сумніви…»?
5. Яку споруду Л ьвова описано в цьому уривку з повісті: «Театр був увесь блакитний і урочистий — від розпису стелі і стін до оббивки крісел. Музи, легкі, як балерини, мчать кудись у вічному леті з вінками в рожевих руках. Мармурові ангели під ложами нагадують пустотливих дітлахів, які вирвалися на волю від надто суворих опікунок…»?
6. «Бо чіпляються усі до…, кроку не дають ступити: отой чижик-староста намалював на … карикатуру в газеті — сидить … за партою рік у п'ятому класі сидить, і вуса в нього довгі, аж по пояс, виросли…» Назвіть ім'я, яке можна вставити на місці пропуску.
7. У повісті «Шпага Славка Беркути» порушено всі проблеми, окрім…
8. Яку мету поставив перед собою Беркута?
V. Підсумок уроку
VІ. Домашнє завдання
Підготувати цитатну характеристику родин, які наявні у творі.