Мета:
навчальна: продовжувати роботу з твором М. Коцюбинського «Дорогою ціною», навчати пояснювати образи часу й вічності в повісті;
розвивальна: розвивати вміння висловлювати власні роздуми про проблему часу, вічності в житті людини, а також про мужність, силу українських жінок;
виховна: виховувати мужність, силу волі як рис характеру, що необхідні для боротьби зі злом.
Обладнання: підручник, портрет Михайла Коцюбинського.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ. Оголошення теми й мети заняття
ІІІ. Перевірка домашнього завдання
ІV. Засвоєння навчального матеріалу в процесі виконання практичних завдань
Літературна вікторина «Найуважніший читач»
1. Назвіть прізвище Остапа. (Мандрика) 2. Як звали пана, від якого втекли головні герої повісті? (Роман) 3. Ким був чоловік Соломії? (Хурман) 4. Скільки років було Остапові на час втечі? (20 років) 5. Яке парубоцьке ім'я запропонував Остап Соломії? (Семен) 6. Через яку річку переправились герої твору перед Остаповим пораненням? (Прут) 7. Хто приходить до Остапа в мареннях? (Дідусь) 8. Хто допомагав Соломії визволити Остапа? (Іван Котигорошок) 9. Бакшиш — це … (хабар). 10. Яку зброю роздобув Іван для нападу на турків? (Турецький пістоль) 11. Скількох турків здолали Іван та Соломія, намагаючись відбити Остапа? (Жодного) 12. Соломія потонула в річці… (Дунай).
Бесіда з учнями
Пригадайте, з яких слів розпочиналася повість «Дорогою ціною». («Діялось це в тридцятих роках минулого століття».) Як вони вплинули на вас? (Зрозуміли, що розповідь буде йти про події минулих років, причини яких потрібно було шукати в історії нашої держави.)
Справді, письменник звернувся до минулих часів, зміг перенести і читача в них. А якими ж словами він розпочав епілог повісті? («Чимало води утекло в Дунаї з того часу».) Які відчуття вони викликали? (Відчуття плинності життя, його перетворювальної сили.)
Коментар учителя
Бачимо, що авторові вдалося створити своєрідний часовий простір, наснажений бурхливими подіями (часто випадковими), які мали вирішальне значення в житті героїв. Остап та Соломія виявили себе справжніми поборниками насильства та неволі. Водночас вони постали перед нами як часточка неохопного світу, що живе за своїми законами зміни часу, людей. Однак подвиг героїв залишився жити у вічності. А що ж таке вічність — вдома ви мали з'ясувати для себе це питання за тлумачним словником? (Вічність — 1. Плин часу, що не має початку й кінця. 2. Про дуже довгий час, віки. // Пам'ять про когось у віках.)
Символіка виявляється одним із головних виражальних художніх засобів у повісті «Дорогою ціною»: туман, крізь який продираються Остап із Соломією, символізує марність їхніх поривань, провіщує невдачу в майбутньому; вітер у кінці твору має подвійне символічне значення: 1) це вітер, що розвіяв людські долі, навіки розлучивши головних героїв із рідним краєм; 2) це незнищенний вітер життя, що продовжується, незважаючи ні на що. Знайдіть, будь ласка, уривок, де описано вітер. Які художні засоби використав М. Коцюбинський, щоб змалювати вітер? («Він несе в собі весь гомін землі, від тихого бриніння мушки до гуркоту грому, від скритого зітхання серця до крику смертельної розпуки».)
Виконання тестових завдань
1. Циганський виселок складався з:2. Селяни наддунайських сел. Їздять битим шляхом у:
3. Як Соломія віддячила циганам за допомогу? Вона їм:
4. Кого стосується погрозливе звернення Остапа: «Я б тобі утер мани, коли б москаль не виточив із мене крові»?
5. Що робили цигани ввечері?
6. Що робили жінки?
7. Найнявшись до заможного болгарина Соломія йому:
8. Яку приказку використав Остап, пропонуючи, Соломії тікати від циган?
9. Музичний інструмент, яким Гіца розважав сім'ю:
10. Через що Остапа пов'язали турецькі жовніри?
11. Для чого Соломія потрапила на базар?
12. Щоб знайти Остапа, Іван порадив Соломії звернутися до:
V. Підсумок уроку
VІ. Домашнє завдання
Прочитати твір О. Довженка «Ніч перед боєм».