Мета:
навчальна: ознайомити учнів із творчістю харківського поета Петра Пантелійовича Василенка;
розвивальна: розвивати в школярів інтерес до культури та літератури рідного краю, формувати світоглядні позиції, розвивати вміння виразно й вдумливо читати тексти художньої літератури, висловлювати власні міркування щодо прочитаного;
виховна: виховувати в учнів повагу до історичного минулого Харківщини.
Обладнання: підручник, карта харківської області.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ. Оголошення теми й мети заняття
ІІІ. Перевірка домашнього завдання
ІV. Засвоєння навчального матеріалу в процесі виконання практичних завдань
Навчальна лекція
Сьогодні ми поговоримо ще про одного харківського поета — Василенка Петра Пантелійовича.
Народився він 29 червня 1937 року в с. Мартова Печенізького району Харківської області в бідній сім'ї колгоспників. Закінчив Харківський сільськогосподарський інститут у 1960 році, здобувши фах ученого агронома-економіста. За спеціальністю пропрацював у селі 30 років. Останні роки працює журналістом Печенізької районної газети «Печенізький край». Друкуватися почав у 1957 році. Петро Василенко — поет, прозаїк, публіцист, краєзнавець, економіст. Він член ініціативної групи зі створення Національного ландшафту пар-ку «Печенізьке поле» на Харківщині.
У 1995 році вийшла книга Петра Василенка «Печенізьке поле». Це дев'ята книга у творчому доробку поета. Поема «Печенізьке поле» — урочистий і щи-рий гімн Українській землі, людині, яка оберігає й збагачує красу природи; ліро-епічна симфонія про історію й велич України. «Печенізьке поле» — трилогія. Вона складається з трьох поем: «Сіверяни», «Свобожани», «Країна Лебідь».
Печенізьке поле — це поле в радіусі 60–70 кілометрів довкола Печеніг, це поле приблизно від Харкова до Ізюма, від Дворічної до Балаклії, від Вовчанська до Змійова, від Шевченкового і Куп'янська до Салтова — все це велике, історичне Печенізьке поле, у якому перлиною мальовничий Печенізький район.
Печенізьке поле — це намисто сіл: Артемівка, Борщова, Ганнівка, Гарашківка, Гуслівка, Новий Бурлук, Базаліївка, Василенкове, Великі Хутори, Кицівка, Лебеже, Лозова, Олександрівка, П'ятницьке І низка інших сіл. Читач-земляк мене зрозуміє, що я не зможу сказати своє віршоване слово про кожне з них. Але коли я пишу про Печенізьке поле, то я пишу і про Мартову, і про Печеніги, і про Бабку і… про всі села і містечка славного Печенізького краю…
Словникова робота
Бусові часи — 4 ст. н. е.
Боян — древній український поет часів Київської Русі або й раніших.
Запорізька Січ — козацька республіка українських козаків.
Ляхи — польські шляхтичі.
Гарба — великий віз.
Січовик — запорізький козак.
Хміль — гетьман Богдан Хмельницький.
Татарва — кримські татари XVII ст.
Сагайдачний — Петро Конашевич-Сагайдачний, гетьман України.
Папежани — польські католики, єзуїти.
Едем — рай.
Слобода — те саме, що і село, звідси — слобожани, Слобідська Україна XVII—XVIII ст.
Бусята — малі бусли (лелеки).
Орани — древнє легендарне плем’я, предки українців.
Куликовому — Кулик Михайло Іванович, знатний хлібороб, керівник колективного сільськогосподарського підприємства «Печенізьке» (нар. 1937 р.)
Володимир Кизим — Кизим Володимир Олександрович, агроном, краєзнавець, керівник КСП «Артемівка» (нар. 1949 р.).
Виразне читання твору
Робота з таблицею
Тема твору | |
Ідея твору | |
Основна думка твору | |
Дійові особи | |
Особливості композиції |
Робота з картою
1. Знайти на карті Харківської області населені пункти, які згадано в поемі. 2. Розповісти про історію виникнення сіл Артемівка, Борщова, Гарашківка, Ганнівка, Гуслівка. 3. Знайти в 10‑му розділі слова й вирази, які П. Василенко присвячує своєму рідному селу. 4. Що вам відомо про рідне місто? 5. Який настрій у вас виник після прочитання поеми? 6. Яка тема твору? 7. Яка його основна ідея? 8. Чи вдалося письменнику передати дух Харківщини?
Словесне малювання
Які б картини ви могли намалювати до десятого розділу поеми?
Гра «Хто швидше?» Робота в групах
Група 1
Виписати з тексту всі метафори.
Група 2
Виписати з тексту всі епітети.
Група 3
Виписати з тексту всі персоніфікації
Група 4
Виписати з тексту всі порівняння.
Група 5
Виписати з твору всі анафори та епіфори.
V. Підсумок уроку
VІ. Домашнє завдання
Написати реферат «Історія Харкова».