Мета:
навчальна: ознайомити учнів із біографією І. Малковича, його громадською діяльністю; з'ясувати провідні мотиви віршів «Із янголом на плечі», «З нічних молитов»; визначити художні засоби в поезіях;
розвивальна: удосконалювати вміння учнів аналізувати поетичні твори, навички висловлювати власні думки, навіяних прочитаною поезією;
виховна: формувати в школярів естетичний смак; виховувати любов до поезії й музики, до життя.
Обладнання: підручник, портрет Івана Малковича, аудіозапис пісні «Із янголом на плечі» у виконанні М. Бурмаки та рок-гурту «Плач Єремії», зображення ангелів.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ. Оголошення теми й мети заняття
ІІІ. Перевірка домашнього завдання
ІV. Засвоєння навчального матеріалу в процесі виконання практичних завдань
Навчальна лекція
Іван Малкович — людина-легенда українського книговидавництва. Він відкрив перше приватне видавництво в Україні. Його видавництво «А‑БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА» — символ красивої дитячої української книжки. Малкович — людина суспільна. Багатьом він відомий як видавець, поет, бізнесмен.
Народився Іван Антонович Малкович 10 травня 1961 року в м. Березові Нижнім Івано-Франківської області в родині Антося Малковича та Юлії Малкович (Арсенич). 1976 року після закінчення місцевої школи вступає на скрипкове відділення Івано-Франківського музичного училища. 1980 — закінчує училище та вступає на філологічне відділення Київського державного університету імені Т. Г. Шевченка.
Друкувався в журналах «Київ», «Жовтень», «Дніпро», літературному альманасі «Вітрила», газеті «Літературна Україна».
1981 року ще 19‑річним юнаком на всеукраїнському літературному семінарі в Ірпені таємним голосуванням кількох сотень літераторів І. Малковича було обрано «Найкращим молодим українським поетом». 1984 року побачила світ перша поетична збірка «Білий камінь» 1985 року, отримавши диплом філолога-україніста Київського університету імені Т. Г. Шевченка, кілька місяців працює у школі вчителем української мови та літератури. У 1986 ро-ці переходить на посаду редактора дошкільної літератури у видавництві «Веселка».
1987 — переходить на посаду редактора відділу поезії у видавництво «Молодь».
1988 року виходить друга поетична збірка «Ключ» (Київ, в‑во «Молодь»). 1992 року у створеному власному видавництві «А‑БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА» видає першу книжку — «Українську абетку». Того самого року виходить третя поетична збірка «Вірші» (Київ, «Український письменник»).
1997 року побачила світ четверта книга поета «Із янголом на плечі».
Прослуховування пісні у виконанні М. Бурмаки
Створення асоціативного куща
Які асоціації у вас виникають, коли звучить слово «ангел»?
Коментар учителя
Янгол (або ангел). 1. У релігійному культі — надприродна істота, посланець, вісник Бога; зображується зазвичай у вигляді юнака з крилами; архангел; херувим, серафім. 2. Перен., заст. Захисник або заступник, охоронець (Я буду твоїм ангелом). 3. Перен., заст. Про людину (переважно жінку), що відзначається красою чи добрістю, лагідністю, або зробила чи робити кому-небудь щось гарне, приємне.
Автор називає твір старосвітською баладою. Старосвітською — значить тією, що дотримується старих правил, поглядів. Пригадаймо, які твори називаються баладами?
Балада — ліро-епічний твір з драматично напруженим сюжетом. Їй властиві невелика кількість персонажів, стислість, магічність, музичність. Вона пов'язана з народними легендами, переказами, піснями.
Прослуховування пісні у виконанні рок-гурту «Плач Єремії»
Виразне читання поезії «Із янголом на плечі» Словникова робота
Лелійно — тихо, невпевнено; вировий — бурхливий, стрімкий, який захоплює, втягає за собою; моровий — пошесть, смерть.
Бесіда за змістом прочитаного
Які враження у вас викликали пісня та вірш?
Яка тема твору?
У чому ідея поезії?
Який жанр твору?
Чому І. Малкович свій твір назвав старосвітською баладою? Що таке балада?
Чим пояснити те, що герой твору рухається поночі зі «свічею»?
Що символізує темінь у баладі?
Що вам відомо про янгола?
Як він поводиться, перебуваючи на плечі в невідомого?
Які епітети використовує автор, щоб надати твору тривожності?
А метафори у творі теж виконують цю роль? Назвіть їх.
Гра «Хто швидше?»
Випишіть із твору всі засоби художньої виразності.
Виразне читання твору «З нічних молитов»
Бесіда за змістом прочитаного
Які почуття у вас викликав вірш?
У чому ви вбачаєте його тему та основну думку?
Яка ідея твору?
Чим споріднені твори «Із янголом на плечі» та «З нічних молитов»?
Із якими проханнями автор звертається до Бога?
V. Підсумок уроку «Мікрофон»
Як ви гадаєте, чи є у вас янгол на плечі?
А що потрібно робити людині, щоб її не покидав янгол?
VІ. Домашнє завдання
Вивчити твір напам'ять.