Мета:
навчальна: продовжувати роботу над творчістю Василя Голобородька;
розвивальна: розвивати вміння виразно й вдумливо читати вірші, визначати тему, основну думку поетичних творів, знаходити та характеризувати художні образи;
виховна: виховувати патріотичні почуття, любов до рідного народу, української літератури.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Обладнання: підручник, портрет Василя Голобородька.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ. Оголошення теми й мети заняття
ІІІ. Перевірка домашнього завдання
ІV. Засвоєння навчального матеріалу в процесі виконання практичних завдань
Слово вчителя
Вільний вірш, або верлібр — це вірш, у рядках якого може бути довільна кількість наголошених і ненаголошених складів, частіше без рими. Необов'язковою є однакова кількість наголосів у рядках, відсутні одноманітні повторювані строфи, але вірш має свій власний ритм. Такі ознаки наближають його до прози.
Виразне читання твору «Наша мова»
Бесіда з учнями
Що таке мова?
Які функції виконує мова?
Що таке пісня?
Назвіть види пісень.
Як пісні пов'язані з історичним минулим?
Чим пояснити те, що В. Голобородько у творі слово «Пісня» зазначає з великої літери?
Яка тема твору?
У чому полягає ідея поезії?
Спостереження над текстом
Завдання: заповнити таблицю, зробити висновки.
Образи | З чим асоціюються, порівнюються | Чому? (Коментар) |
Мова слова | з піснею | бо українська мова мелодійна, поетична, образна |
з літописом | вказує на давність, давнє коріння мови; не всі це визнають (вороги свої й чужі), забувають і самі українці, тому «мовчимо» | |
побратими | товариством | можливо, натякається на Запорозьку Січ — гордість українців |
вороги | слово у множині — багато недругів | можливо, інколи ворог у самих нас |
Складання грона
Складіть інформаційне гроно до словосполучення «наша мова»
Тестове опитування
1. Кожне слово нашої мови записане в:2. З побратимами українці розмовляють словами:
3. У Пісні проспівано:
4. Хто знає, якими словами на самоті мовчать українці?
5. Літопис — це жанр:
6. Мову українців В. Голобородько називає:
Виразне читання твору «Теплі слова»
Бесіда за змістом прочитаного
Яка тема твору?
У чому полягає основна ідея вірша?
Чим пов'язані твори «Наша мова» та «Теплі слова»?
Чому автор переживає за те, щоб деякі слова «не вмерли»?
Гра «Хто швидше?»
Випишіть із тексту твору всі художні засоби. Поясніть їхню роль у поезії.
Самостійна робота
Картка № 1
1. Поміркуйте, до кого й для чого звертається В. Голобородько в поезії «Теплі слова». Доведіть це, посилаючись на факти з твору.
2. Чому, на вашу думку, мову вважають скарбом кожної нації? Власні міркування аргументуйте.
Картка № 2
1. Поміркуйте, чому вірш «Теплі слова» має таку назву. Свою думку аргументуйте.
2. Яку роль виконує анафора в поезії «Теплі слова»?
V. Підсумок уроку
VІ. Домашнє завдання
Письмово порівняти поезію «Наша мова» та «Теплі слова».