Мета:
навчальна: подати відомості школярам про життя та творчість В. Сосюри, ознайомити з основними мотивами його поезій; опрацювати ідейно-художній зміст вірша «Любіть Україну!»
розвивальна: розвивати вміння виразно й вдумливо читати поезію, вміння висловлювати власні думки, робити висновки;
виховна: виховувати національну самосвідомість, патріотизм.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Обладнання: підручник, портрет Володимира Сосюри.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ. Оголошення теми й мети заняття
ІІІ. Перевірка домашнього завдання
ІV. Засвоєння навчального матеріалу в процесі виконання практичних завдань
Навчальна лекція
Володимир Миколайович Сосюра народився 6 січня 1898 року на станції Дебальцево Катеринославської губернії (нині — Донецька область). Згодом сім'я переїхала в селище Верхнє, що на Донбасі. Там минуло дитинство та юність майбутнього поета. Батько його за фахом був креслярем. Його мізерного заробітку не вистачало навіть на те, щоб прогодувати сім'ю, яка з року в рік збільшувалася. Ось чому Володимир Сосюра з дитинства брався за будь-яку роботу: спускався в шахту добувати вугілля, писав «прошеніє» селянам до суду, був землеміром, чорноробом, будівничим, учителем…
Володимир Сосюра розпочав освіту в п'ятирічній, так званій двокласній школі, але після смерті батька довелося покинути навчання. Однак хлопець дуже прагнув здобути знання. Нарешті його мрія здійснилася: В. Сосюрі вдалося влаштуватися учнем-стипендіатом в агрономічну школу біля станції Яма,
якій він учився аж до осені 1918 року.
роки проголошення УНР В. Сосюра боровся за молоду державу в скла-ді війська Нестора Махна, котрий подарував Сосюрі годинник із дарчим написом; у полку армії Симона Петлюри, командир якого профінансував першу збірку Сосюри «Пісні крові», що вийшла 1918 року в Хмельницькому.
Двічі Володимир Сосюра був засуджений до страти: спочатку денікінцями, потім — більшовиками. Його врятували вірші: червоноармійці заслухалися поезіями й пожаліли талановитого юнака.
Після громадянської війни Володимир Сосюра став улюбленцем молоді: вірші поета переписували, учили напам'ять, читали коханим дівчатам.
роки Другої світової війни Сосюра був в евакуації, працював в українському радіокомітеті в Москві, пізніше — при партизанському штабі.
Упродовж життя Володимир Миколайович видав понад 80 збірок поезій, був удостоєний Державної премії імені Тараса Шевченка та Державної премії СРСР. 8 січня 1965 року поет помер.
Історія написання вірша «Любіть Україну!».
Тема вірша «Любіть Україну!» — зображення поетичного образу нашої країни, її краси й величі. Вірш був написаний 1944 року. Це емоційний відгук на звільнення України від фашистських загарбників. Пізніше поезія ввійшла до збірки «Щоб сади шуміли», яка 1948 року отримала Державну премію першого ступеня.
У січні 1948 року з нагоди п'ятдесятиріччя поет отримав найвищу урядову нагороду — орден Леніна. У привітанні Президії Спілки письменників України відзначалося, що ім'я Сосюри невід’ємне від історії розвитку української літератури, він виступав як поет-патріот, митець гострої сучасної теми. Але деякі критики звинувачували поета в тому, що в його патріотичному вірші «Любіть Україну!» та в його поезії немає образу сучасної України. Вірш був заборонений для читачів, автор підданий критиці й осуду за «буржуазний націоналізм».
Виразне читання твору
Бесіда за змістом прочитаного
До кого звертається поет у вірші?
Чому В. Сосюра називає Україну вишневою, а її мову солов'їною?
Як ви розумієте рядки: «Не можна любити народів других, / Коли ти не любиш Вкраїну»?
Яку роль відіграє рефрен «Любіть Україну»?
Відшукайте в тексті приклад анафори та поясніть її роль.
Розтлумачте метафору «Україна — купина».
Розкрийте символіку «весен».
Чим необхідно довести свою любов до рідного краю?
Якою В. Сосюра зображує Україну?
Як у вірші згадано воєнне лихоліття?
Яка тема поезії?
У чому її ідея?
Чому ця поезія досі актуальна?
Робота з таблицею «Художні засоби твору»
Назви художніх засобів | Приклади художніх засобів | Роль художніх засобів |
Звертання | Юначе! Дівчино! | Називає адресата, за яким майбутнє, що буде вічним, коли про нього дбатимуть |
Порівняння | як сонце, як вітер, і трави, і води | Безкорисливо, не вимагаючи нічого взамін |
Рефрен | любіть Україну | Логічний наголос |
Символічні означення | вишневу свою, солов'їну мову | Народ без мови — не народ, а без Батьківщини — ніщо |
Метафора | пробивають нам путь | Україну не подолати |
Образ | весни неопалима купина | Відродження не згорить |
Полісиндетон (багатосполучниковість) | сполучник і | Посилення образу |
Метонімія | грім канонад, багнети | Це народ і армія, що перемогли фашистів |
Епітети | вишнева Україна, мова солов'їна, хмари пурпурові, світлі і щирі весни | Створюють неповторний образ України |
V. Підсумок уроку
VІ. Домашнє завдання
Написати твір-роздум «У чому полягає справжня любов до Батьківщини», вивчити твір «Любіть Україну!».