» » » Урок: Література рідного краю. легенда «Кошовий Сірко»

Урок: Література рідного краю. легенда «Кошовий Сірко»

Мета:

  • навчальна: ознайомити учнів із художніми творами митців рідного краю, серед яких народна дума про Івана Сірка, проаналізувати ідейно-художнє спрямування твору;

  • розвивальна: розвивати вміння висловлювати власні думки, формувати світоглядні позиції;

  • виховна: любов до рідної літератури, формувати естетичні смаки.

Обладнання: підручник.

ПЕРЕБІГ УРОКУ

І. Організаційний момент

ІІ. Оголошення теми й мети заняття

ІІІ. Перевірка домашнього завдання

ІV. Засвоєння навчального матеріалу в процесі виконання практичних завдань

Вступне слово вчителя

Харківщина завжди пишалася своїм героїчним минулим. Саме про це було написано багато творів, складено безліч пісень, у яких уславлювалися героїзм, мужність, винахідливість, кмітливість оборонців рідної землі. Одним з них був Іван Сірко. Він ще за життя став героєм безлічі легенд. Народ з безмежною шаною ставився до свого оборонця, тому і наділяв його надприродною силою. Так, в одній з них оповідається, буцімто він жив двісті десять років. Тричі зазирала Сіркова смерть у вічі, і тричі його рятувала «жива вода». А коли настав час прощатися козакам з їхнім улюбленим ватажком, то, віддаючи останню шану, землю на Сіркову могилу насипали шапками, кожного разу низько вклоняючись кошовому отаманові. Правицю ж Сіркову ще сім років після його смерті брали в походи, оберігаючи себе від поразки, бо вірили, що добре пам'ятають турки й татари руку Івана Сірка.

Інформація про Івана Сірка

Іван Сірко є однією з найбільш легендарних і улюблених історичних по-статей козацької епохи, чи не найяскравішою особистістю по смерті Богдана Хмельницького. Про це, зокрема, свідчить велика кількість переказів, історичних дум і пісень, що виникали вже за життя отамана і збереглися доте-пер — зокрема, сюжет про лист запорожців до турецького султана, ініціатором написання якого нібито був Іван Сірко, про праву руку отамана, яка несла перемогу вже після його смерті тим, хто володів нею, і загалом про те, що Іван Сірко був найзнаменитішим і наймогутнішим козаком-характерником.

На жаль, про його життя і діяльність, так само, як про багатьох інших видатних українців XVI–XVII ст., нам відомо мало. Уважають, що народився він між 1605 і 1610 роками. Місцем народження Івана Сірка донедавна вважали слободу Мерефу на Харківщині. Однак більш прийнятною видається сучасна версія про його народження на Вінничині [до речі, за однією з версій саме вихідці з Мурафи (тепер Шаргородського району Вінницької області) й заснували слободу на Харківщині]. Дослідники також схильні вважати, що Іван Сірко народився у дрібній православній шляхетській, а не козацькій сім'ї. Є згадки під 1646 р., що він як старшина загону запорожців, найнятого урядом французького короля Людовіка XIV, брав участь у здобутті фортеці Дюнкерк на півночі Франції. Учасник Національно-визвольної війни українського народу середини XVII ст. під проводом Богдана Хмельницького. 1658–1660 рр. — полковник вінницький (кальницький). За гетьманування Івана Виговського діяльність Івана Сірка, на жаль, більше перешкоджала утвердженню незалежної Української держави. Тоді він перейшов на бік гетьмана Юрія Хмельницького, але після укладення 1660 р. Слободищенського трактату виступив проти нього. Після цього з’явився на Запорозькій Січі, 1663 р. став кошовим отаманом, до кінця життя не раз обирався на цю посаду (за різними підрахунками, від 8 до 20 разів). Очолював боротьбу проти Кримського ханату й Туреччини, організував кілька успішних походів.

Десь у 1660‑х рр. Іван Сірко заснував на Слобожанщині поблизу Мерефи хутір Сірківку (Сєрківку) — згодом цей хутір перейшов у спадок його доньці й за йменням її чоловіка — Івана Артемова, дістав назву Артемівка (з 1928 р. — складова частина Мерефи). Іван Сірко певний час був харківським полковником (ймовірно, з 1664 або 1665 року), жив з родиною на своєму хуторі та в Мерефі. Коли 1668 р. на Лівобережній Україні вибухнуло повстання, організоване гетьманом Іваном Брюховецьким, який слав зазивні універсали і на Слобожанщину (цю сторінку нашої історії мало вивчено), Іван Сірко очолив тут виступ; до нього приєдналися мешканці й старшина Цареборисова, Маяцька, Змієва, Мерефи й Валок: воєвод у цих містах повбивали, укріплення зруйнували, але здобути Харків повстанцям не вдалося. Іван Сірко рушив на чолі війська до Дніпра, здобув перемоги над московським військом поблизу Охтирки й Полтави. Після скинення Івана Брюховецького з гетьманського уряду Іван Сірко підтримав гетьмана Петра Дорошенка, хоч невдовзі їхній союз розпався. З 1669 р. — знову на Запорожжі. За зв'язки з керівником селянського повстання в Московському царстві Степаном Разіним 1672 р. Івана Сірка заарештовано й заслано в Тобольськ. Улітку 1673 р. через зростання турецько-татарської загрози його було звільнено; повернувшись на Січ, організував відсіч турецько-татарській агресії, зокрема в 1677 і 1678 роках.

Помер уславлений отаман 1 (11) серпня 1680 р. на хуторі Грушівка (тепер с. Іллінка Томаківського району Дніпропетровської обл.; похований поблизу с. Каплунівки, тепер Нікопольського району тієї самої області).

Виразне читання легенди «Кошовий Сірко»

Ідейно-художній аналіз народних легенд про І. Сірка

Тема: зображення кошового отамана Сірка, який мужньо захищав рідний край від ворога, а помираючи, залишив заповіт.

Ідея: возвеличення козаків під керівництвом І. Сірка, їхня завзятість, винахідливість, рішучість.

Основна думка: заповіт отамана спадщина майбутнім поколінням.

Проблематика твору: Добро і зло. Життя заради інших. Смисл життя — у боротьбі.

Фантастичне в легенді. Мамай зняв з голови запорожця волосся зі шкірою і пустив його. Козаки одкопали руку І. Сірка і цілих сім років ніхто їх не міг подужати.

Композиція. Експозиція: розповідь про часи гетьманування Б. Хмельницького.

Зав'язка: рішення І. Сірка помститися Мамаю за козака.

Кульмінація: перемога козаків над ворогом під керівництвом кошового отамана.

Розв'язка: заповіт І. Сірка козакам: «Як одкопаєте мою руку, то будете сім років воювати так, як і зі мною»; поховання національного героя.

V. Підсумок уроку

VІ. Домашнє завдання

Підготуватися до контрольної роботи.

3  оцінок
Читайте також:
Додавання коментаря