Мета:
навчальна: подати школярам відомості про українські думи як жанр художньої літератури, ознайомити з різновидами дум, їхньою жанровою своєрідністю, тематичною спрямованістю твору;
розвивальна: розвивати вміння виразно читати народні думи, уміння аналізувати, спостерігати, робити висновки;
виховна: формувати світогляд учнів, виховувати патріотизм, почуття любові та поваги до героїчного минулого рідної країни.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Обладнання: підручник.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ. Оголошення теми й мети заняття
ІІІ. Перевірка домашнього завдання
ІV. Засвоєння навчального матеріалу в процесі виконання практичних завдань
Бесіда з учнями
Що таке фольклор? Які твори художньої літератури він охоплює?
Як ви гадаєте, які причини спонукали народ до складання пісень?
Назвіть особливості історичних пісень.
За що народ уславлює своїх захисників? Назвіть кілька персонажів історичних пісень. Як ви розумієте епіграфи до уроку?
Коментар учителя
Ще з XVI століття думи називали «русинськими», а потім «козацькими» та «українськими» піснями, що характеризуються специфічними ознаками й високим поетичним рівнем. У думах переважно зображували події героїчного характеру, підносили ідею патріотизму, необхідності обороняти рідну землю. Отже, у думах оспівували різні подвиги, народно-визвольну боротьбу козаків проти чужоземних нападників, проти сваволі панів. Героями дум найчастіше виступали люди з народу, які захищають незалежність рідної країни. Серед них варто назвати Самійла Кішку, Івана Богуславця, козака Голоту та інших, слава про яких ніколи «не вмре, не поляже». Усі ці персонажі є виразниками волі народу, втіленням його мудрості й сили.
Отже, думою називають народну ліро-епічну пісню, у якій оспівано історичні або соціально-побутові події, яка має специфічну будову й виконується речитативом (читання співучим голосом під музичний супровід кобзи або бандури). Виникли думи в ХV —XVI ст.
До характерних особливостей історичних народних дум належать такі:
зображення важливих суспільних подій, видатних історичних осіб;
певне дотримання правдивості життєвих фактів;
докладність поетичної розповіді; висока поетичність мови;
невелика кількість основних дійових осіб (дві або три);
своєрідність побудови (зачин, основна частина, повтори, кінцівка);
віршована форма (нерівноскладовість рядків, довільна специфіка римування, монорими);
виконання речитативом під акомпанемент кобзи, бандури, ліри;
усне поширення й зберігання;
варіантність тексту;
великий обсяг (як для фольклорних творів). Українські думи відтворювали:
страждання невільників у турецькій неволі («Невільницький плач», «Маруся Богуславка», «Про втечу трьох братів з Азова, з турецької неволі»);
боротьбу українського народу за визволення з‑під гніту експлуататорів у XVII ст. («Іван Богун»…);
діяльність історичних героїв, які стали на чолі визвольної боротьби — Богдана Хмельницького і його сподвижників — Максима Кривоноса, Івана Богуна, Нечая Морозенка;
класові суперечності між козацькою старшиною та простим рядовим козацтвом, виступи проти «своїх» панів («Дума про козака Ганжу Андибера»);
проблеми моралі, людських взаємин («Бідна вдова і три сини», «Сестра і брат»…).
Дуже тісно народна дума пов'язана з жанром народної історичної пісні. Однак існують і певні відмінності. Наприклад, пісню співають, а думу виконують речитативом — повільним проказуванням, наближеним до співу. Дума, на відміну від пісні, має нерівноскладові рядки та здебільшого характеризується дієслівним римуванням. Думи не мають строфічної будови. Для надання думам образності вживають народнопоетичні засоби: постійні епітети, заперечні по-рівняння, персоніфікації, поетичні паралелізми, тавтологію, повтори, риторичні запитання, символи тощо.
Робота з таблицею «Порівняльна характеристика історичних пісень та народних дум»
Історичні пісні | Народні думи | |
Тематика | ||
Спосіб виконання | ||
Композиційна будова | ||
Спосіб римування | ||
Строфічна будова | ||
Художні засоби |
Вікторина
Коли виникли історичні пісні та думи? (У період виникнення козацтва)
Який інструмент був найпопулярніший на Запорізькій Січі? (Кобза, бандура, ліра)
Як називають музикантів, які виконують думи? (Кобзарі, бандуристи, лірники)
Які думи ви знаєте?
Що оспівували в історичних піснях та думах? (Оспівано подвиги козаків запорожців, описи походів, зображення постатей історичних осіб: Б. Хмельницького, Б. Вишневецького, І. Підкови та ін.)
V. Підсумок уроку
VІ. Домашнє завдання
Завдання для міні-груп — підготувати повідомлення про О. Вересая, Г. Гончаренка, М. Кравченка, В. Нечепу та Василя й Миколу Литвинів.