Мета:
навчальна: продовжувати роботу над жанром історичних пісень; ознайомити учнів із народною історичною піснею «Чи не той то Хміль», у якій прославлено національного героя України — Богдана Хмельницького; навчати проводити порівняльний аналіз образів лицарів‑оборонців рідної землі;
розвивальна: розвивати навички виразного читання пісень, аналізу їхнього змісту, образів, настрою, пафосу, логічне та аналітичне мислення;
виховна: виховувати повагу до історичного минулого рідного народу, до героїчних подвигів окремих діячів.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Обладнання: підручник, аудіозапис пісні «Чи не той то Хміль?», картини, на яких зображено Богдана Хмельницького.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ. Оголошення теми й мети заняття
ІІІ. Актуалізація опорних знань
ІV. Засвоєння нового матеріалу в процесі виконання практичних завдань
Повідомлення про Богдана Хмельницького та битву під Жовтими Водами
Богдан Хмельницький (1595–1657) — прославлений керівник національно-визвольної війни українського народу середини ХVІІ ст., засновник Української козацької держави, гетьман України 1648–1657 років, організатор українського війська. Жоден гетьман не мав такого високого авторитету, такої популярності й визнання, як Богдан Хмельницький. Маючи великий досвід козацького полководця і дипломата, він очолив відроджену Українську державу. У пісні «Чи не той то хміль» звеличено першу славну перемогу десятитисячного українського війська на чолі з Богданом Хмельницьким, здобуту в бою з дванадцятитисячним польсько-шляхетським військом під Жовтими Водами 6 травня 1648 р. Битва закінчилася цілковитою поразкою польського війська. У багатьох піснях Жовті Води символізують силу, могутність і непереможність військ Богдана Хмельницького.
Виразне читання тексту пісні Бесіда за змістом прочитаного
Про які події йдеться в пісні?
Що таке «Золотий Брід»? Як ви гадаєте, навіщо автор згадує про перемогу під Жовтими Водами?
Як зображено в тексті пісні Богдана Хмельницького? Свої міркування до-ведіть цитатами.
Яка ідея твору?
Хто був союзником Богдана Хмельницького в боротьбі з польською шляхтою?
Проведення тестового опитування
1. Б. Хмельницький очолив боротьбу козаків з…Словесне малювання
Спробуйте намалювати словесну картину за однією з історичних пісень, яка вас вразила найбільше.
Робота з таблицею. Порівняльна характеристика образів
Станіслав Морозенко | Максим Залізняк | Устим Кармалюк |
Вікторина «Упізнай пісню»
1. Чи хто їде, чи хто йде, Треба їх спитати, Як не має він грошей — Треба йому дати! («За Сибіром сонце сходить»). 2. Ой ти станеш на воротях, А я в закаулку, Дамо тому стиха лиха Та вражому турку! («Зажурилась Україна»). 3. Та сідлайте ж ви коней, хлопці-молодці, Та збирайтеся до хана у гості! («Та, ой, як крикнув же козак Сірко»). 4. Ой, втікали вражі ляхи — Погубили шуби… Гей, не один лях лежить, Вищиривши зуби! («Чи не той то хміль»). 5. Бились наші козаченьки До ночі глухої, — Полягло наших чимало, А татар утроє («Ой Морозе, Морозенку»). 6. Лине гомін, лине гомін По степу німому. Вертаються козаченьки Із бою додому. («Максим козак Залізняк»). 7. Зібрав війська сорок тисяч В місті Жаботині, Обступили город Умань В обідній годині («Максим козак Залізняк»). 8. Прийшла туга до серденька, Як у світі жити? Світ великий і розкішний Та ніде ся діти! («За Сибіром сонце сходить»). 9. Ой ти станеш з шабелькою, А я з ку-лаками, Ой щоб слава не пропала Проміж козаками («Зажурилась Україна»).
V. Підсумок уроку
VІ. Домашнє завдання
Написати характеристику улюбленого героя історичної пісні.