Мета:
навчальна: подати відомості про особливості українських історичних пісень, пригадати історичні відомості про часи, змальовані в піснях, навчати визначати провідні мотиви пісень;
розвивальна: розвивати вміння вдумливо й виразно читати історичні пісні, характеризувати образи історичних осіб;
виховна: виховувати повагу до історичного минулого, прищеплювати почуття по‑шани до національних героїв, формувати сміливість, рішучість.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Обладнання: підручник, аудіозаписи пісень, портрет Івана Сірка, репродукції картин Г. Крушевського «Тривога», О. Кулакова «Козак Мамай», О. Літвінова «Іван Сірко під Ярошелем».
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ. Оголошення теми й мети заняття
ІІІ. Актуалізація опорних знань
ІV. Основний зміст уроку. Засвоєння навчального матеріалу в процесі виконання практичних завдань
Коментар учителя
Із давніх-давен люди складають пісні про природу, працю, стосунки. Важливі суспільні події також знаходять відображення в піснях, зокрема йдеться про боротьбу українського народу проти зовнішніх ворогів, про видатних воїнів та гетьманів. Із плином часу оспівана в пісні важлива подія ставала історією, її учасники помирали, давньою ставала пісня, однак, її не забували, а продовжували співати. Ці пісні у ХІХ ст., коли освічені люди почали записувати уснопоетичні твори, дістали назву історичних.
Історичні пісні виникали в різний час і зображували події своєї епохи. Утім, не кожна стара пісня є історичною, а лише та, у якій оспівуються важливі суспільні події та видатні особи, учасники цих подій. У ХVІІ ст. було створено чимало історичних пісень, у яких оспівували народно-визвольну війну і возз'єднання України з Росією, боротьбу проти польської шляхти і місцевого панства. Тут виступають історичні особи — Богдан Хмельницький, Нечай, Богун, Морозенко й інші, що втілили в собі народні прагнення та ідеали.
Реальні історичні події відображені в піснях про стихійні повстання та їхніх героїв — про галицьких опричників (Олекса Довбуш), про гайдамацькі повстання другої половини ХVІІІ ст. (Максим Залізняк, Іван Гонта). І хоч гайдамацький рух було жорстоко придушено, образи гайдамаків — народних месників — продовжували жити в пам'яті народу, запалюючи до подальшої боротьби з ненависним панством. До історичних пісень належать також пісні про громадянську війну та Другу світову війну.
Іван Сірко — один із українських отаманів — мав славу характерника, бо здобув перемогу в 65 битвах. Турки дуже боялися цього козацького ватажка, а татарські жінки лякали його іменем дітей. Вороги Запорозької Січі прозвали цю людину «Урусом-Шайтаном». До цього образу звертався й український письменник Володимир Малик у романі «Посол Урус-Шайтана».
Словникова робота
Поясніть значення слів «ґринджоли», «битий шлях», «бурлака».
Виразне читання історичної пісні «Зажурилась Україна» Бесіда з учнями
Доведіть, що перед вами історична пісня.
Яких страждань зазнавала Україна в описаний період?
Ким були охоронці рідного краю? Що вам про них відомо?
Назвіть метафори, які наявні у творі.
Назвіть риторичні оклики, які є в тексті пісні.
Виразне читання історичної пісні «Та, ой, як крикнув же козак Сірко» Бесіда за змістом прочитаного
У який час відбуваються події, змальовані в історичних піснях «Зажурилась Україна» й «Та, ой, як крикнув же козак Сірко»?
Що ви знаєте про цей період з історії українського народу?
Яка тема обох пісень?
Кого прославляє український народ у цих творах?
Робота з репродукцією картини
Розгляньте репродукцію картини О. Літвінова «Іван Сірко під Ярошелем» та виконайте порівняльну характеристику образів Івана Сірка з народної пісні та картини.
Робота з таблицею
«Зажурилась Україна» | «Та, ой, як крикнув же козак Сірко» | ||
Час та місце запису пісні | Середина ХІХ ст., Новомосковський повіт Катеринославської губернії | Час та місце запису пісні | |
Короткий зміст | Короткий зміст | ||
Тема | Тема | ||
Ідея | Ідея | ||
Жанр | Жанр |
Вікторина
1. Які історичні часи описані в пісні «Зажурилась Україна»? (Боротьба з турецькими нападниками) 2. Що досить «панові-братові» малювати? (Ґрин-джоли) 3. Яка зброя знадобиться під час боротьби з турками? (Шабля та кулаки) 4. Хто воював зі зброєю в руках, а хто — кулаками? (Козак, бурлака) 5. Куди вирушив Іван Сірко зі своїми побратимами? (До хана в гості) 6. Із ким порівняно запорозьке військо, що вирушає в похід? (З орлами) 7. На яких конях «військо славне запорозьке <…> у степу виграває»? (Вороних) 8. Кого обступив Сірко на битому шляху? (Татар)
V. Підсумок уроку
VІ. Домашнє завдання
Підготувати малюнки на тему «Козаки — оборонці рідного краю», підготувати повідомлення про Станіслава Морозенка як історичну персоналію.