» » » Урок: Українські історичні пісні. Пісні про звитяжну боротьбу козаків із турецько-татарськими нападниками «Зажурилась Україна», «Та, ой, як крикнув же козак Сірко»

Урок: Українські історичні пісні. Пісні про звитяжну боротьбу козаків із турецько-татарськими нападниками «Зажурилась Україна», «Та, ой, як крикнув же козак Сірко»

Мета:

 • навчальна: подати відомості про особливості українських історичних пісень, пригадати історичні відомості про часи, змальовані в піснях, навчати визначати провідні мотиви пісень;

 • розвивальна: розвивати вміння вдумливо й виразно читати історичні пісні, характеризувати образи історичних осіб;

 • виховна: виховувати повагу до історичного минулого, прищеплювати почуття по‑шани до національних героїв, формувати сміливість, рішучість.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Обладнання: підручник, аудіозаписи пісень, портрет Івана Сірка, репродукції картин Г. Крушевського «Тривога», О. Кулакова «Козак Мамай», О. Літвінова «Іван Сірко під Ярошелем».

ПЕРЕБІГ УРОКУ

І. Організаційний момент

ІІ. Оголошення теми й мети заняття

ІІІ. Актуалізація опорних знань

ІV. Основний зміст уроку. Засвоєння навчального матеріалу в процесі виконання практичних завдань

Коментар учителя

Із давніх-давен люди складають пісні про природу, працю, стосунки. Важливі суспільні події також знаходять відображення в піснях, зокрема йдеться про боротьбу українського народу проти зовнішніх ворогів, про видатних воїнів та гетьманів. Із плином часу оспівана в пісні важлива подія ставала історією, її учасники помирали, давньою ставала пісня, однак, її не забували, а продовжували співати. Ці пісні у ХІХ ст., коли освічені люди почали записувати уснопоетичні твори, дістали назву історичних.

Історичні пісні виникали в різний час і зображували події своєї епохи. Утім, не кожна стара пісня є історичною, а лише та, у якій оспівуються важливі суспільні події та видатні особи, учасники цих подій. У ХVІІ ст. було створено чимало історичних пісень, у яких оспівували народно-визвольну війну і возз'єднання України з Росією, боротьбу проти польської шляхти і місцевого панства. Тут виступають історичні особи — Богдан Хмельницький, Нечай, Богун, Морозенко й інші, що втілили в собі народні прагнення та ідеали.

Реальні історичні події відображені в піснях про стихійні повстання та їхніх героїв — про галицьких опричників (Олекса Довбуш), про гайдамацькі повстання другої половини ХVІІІ ст. (Максим Залізняк, Іван Гонта). І хоч гайдамацький рух було жорстоко придушено, образи гайдамаків — народних месників — продовжували жити в пам'яті народу, запалюючи до подальшої боротьби з ненависним панством. До історичних пісень належать також пісні про громадянську війну та Другу світову війну.

Іван Сірко — один із українських отаманів — мав славу характерника, бо здобув перемогу в 65 битвах. Турки дуже боялися цього козацького ватажка, а татарські жінки лякали його іменем дітей. Вороги Запорозької Січі прозвали цю людину «Урусом-Шайтаном». До цього образу звертався й український письменник Володимир Малик у романі «Посол Урус-Шайтана».

Словникова робота

Поясніть значення слів «ґринджоли», «битий шлях», «бурлака».

Виразне читання історичної пісні «Зажурилась Україна» Бесіда з учнями

 • Доведіть, що перед вами історична пісня.

 • Яких страждань зазнавала Україна в описаний період?

 • Ким були охоронці рідного краю? Що вам про них відомо?

 • Назвіть метафори, які наявні у творі.

 • Назвіть‌ риторичні оклики, які є в тексті пісні.

Виразне читання історичної пісні «Та, ой, як крикнув же козак Сірко» Бесіда за змістом прочитаного

 • У який час відбуваються події, змальовані в історичних піснях «Зажурилась Україна» й «Та, ой, як крикнув же козак Сірко»?

 • Що ви знаєте про цей період з історії українського народу?

 • Яка тема обох пісень?

 • Кого‌ прославляє український народ у цих творах?

Робота з репродукцією картини

Розгляньте репродукцію картини О. Літвінова «Іван Сірко під Ярошелем» та виконайте порівняльну характеристику образів Івана Сірка з народної пісні та картини.

Робота з таблицею

«Зажурилась Україна»
«Та, ой, як крикнув же козак Сірко»
Час та місце запису пісні
Середина ХІХ ст., Новомосковський повіт Катеринославської губернії
Час та місце запису пісні

Короткий зміст

Короткий зміст

Тема

Тема

Ідея

Ідея

Жанр

Жанр


Вікторина

1. Які історичні часи описані в пісні «Зажурилась Україна»? (Боротьба з турецькими нападниками) 2. Що досить «панові-братові» малювати? (Ґрин-джоли) 3. Яка зброя знадобиться під час боротьби з турками? (Шабля та кулаки) 4. Хто воював зі зброєю в руках, а хто кулаками? (Козак, бурлака) 5. Куди вирушив Іван Сірко зі своїми побратимами? (До хана в гості) 6. Із ким порівняно запорозьке військо, що вирушає в похід? (З орлами) 7. На яких конях «військо славне запорозьке <…> у степу виграває»? (Вороних) 8. Кого обступив Сірко на битому шляху? (Татар)

V. Підсумок уроку

VІ. Домашнє завдання

Підготувати малюнки на тему «Козаки — оборонці рідного краю», підготувати повідомлення про Станіслава Морозенка як історичну персоналію.

2  оцінок
Читайте також:
Додавання коментаря