» » » Урок: Олександр Гаврош. «Неймовірні пригоди Івана Сили». Повість про пригоди українського силача, що став чемпіоном Чехословаччини та Європи з кількох видів спорту, об'їздив півсвіту, здобувши безліч перемог

Урок: Олександр Гаврош. «Неймовірні пригоди Івана Сили». Повість про пригоди українського силача, що став чемпіоном Чехословаччини та Європи з кількох видів спорту, об'їздив півсвіту, здобувши безліч перемог

Мета:

  • навчальна: подати відомості про життя та творчість О. Гавроша, ознайомити школярів з історичною довідкою про Івана Фірцака, навчати визначати головні проблеми твору «Неймовірні пригоди Івана Сили»;

  • розвивальна: розвивати вміння характеризувати образи героїв, уміння висловлювати власні міркування про необхідність серйозного ставлення до здоров'я, до спорту, до чесності у спортивних змаганнях;

  • виховна: формувати життєствердний настрій, оптимізм, бажання розвивати своє тіло, здобувати спортивні перемоги, досягати вершин у житті.

Обладнання: підручник, портрет О. Гавроша, фотографії Іван Фірцака, фільм «Іван Сила».

ПЕРЕБІГ УРОКУ

І. Організаційний момент

ІІ. Оголошення теми й мети уроку

ІІІ. Перевірка домашнього завдання

IV. Виконання практичних завдань

Конкурс «Знавець силачів»

За дві хвилини слід записати на аркуші якомога більше найсильніших казкових героїв.

Наприклад, Микита Кожум'яка, Фет-Фрумос, Геракл, Ілля Муромець, Котигорошко, Альоша Попович тощо.

Навчальна лекція

Олександр Гаврош народився 26 березня 1971 року в Ужгороді. Закінчив факультет журналістики Львівського Національного університету імені Франка. Працює в закарпатських та всеукраїнських ЗМІ. Член Асоціації українських письменників. Переможець «Коронації слова» 2007 року (ІІ місце) та лауреат 2008 року за п'єси «Ромео і Жасмин» і «В Парижі красне літо…». Автор поетичних збірок «Фалічні знаки» («Дніпро», 2004).

Іван Фірцак — Кротон народився в селі Білки 28 липня 1899 року.

З двадцяти років працював у Празі вантажником. Дивував неймовірною силою. Став відомим завдяки вуличним кулачним боям. Неодноразовий переможець у змаганнях з важкої атлетики. Чемпіон Чехословаччини з рукопашного бою й важкої атлетики.

Залишив любительський спорт. Працював артистом празького «Герцферт-цирку». Виступав у 64 країнах світу. Цирковий псевдонім — Іван Сила. Коронні номери:

  • виходив на сцену та виносив на плечах циркову трупу на спеціальному манежі;

  • рвав залізні підкови й ланцюги; жонглював важкими предметами (гирі, кулі, штанги);

  • лежав на розбитому склі, тримаючи на собі 500 кілограмів маси;

  • зубами чи носом тягнув вантажівки; забивав кулаками цвяхи в дубові дошки і витягав їх зубами; гнув пальцями залізні прути та цвяхи, робив з них різні фігури, які роздавав глядачам.

В Іспанії убив руками бика. За це його назвали Кротоном — іменем античного героя, який, прийшовши на олімпійський стадіон з биком на плечах, про-тримав його так півтори години.

Іван Фірцак одружився з повітряною гімнасткою чешкою Руженою Зікл. Вони мали восьмеро дітей. Чимало з них теж були дуже спортивними й висту-пали в їхньому родинному цирку, з яким Фірцаки їздили Закарпаттям. Дружина пережила видатного силача на п'ять років. Вони створили унікальну програму, з якою об’їздили всі великі міста Європи та Америки. Переможець конкурсу краси чоловічого тіла в Парижі. У силових змаганнях неодноразово перемагав найсильніших боксерів і борців. 1928 року названий найсильнішим чоловіком світу. Англійська королева власноруч вручила Кротону пояс, манжети та шолом, оздоблені золотом та діамантами. Після однієї з перемог у Бразилії вболівальники переможеного розтрощили Фірцаку череп. Вижив, прооперований у США, — частину черепа замінили золотою пластиною. У 30‑ті роки повернувся на батьківщину. Виступав у містах і селах Чехословаччини. Після входження Закарпаття до складу Радянського Союзу працював на різних роботах. Не припиняв свої циркові виступи аж до смерті — на сценах клубів та сільських майданчиках його знамениті номери могли бачити усі закарпатці. Помер 10 листопада 1970 року. Похований у селі Білки на Іршавщині.

«Інтелектуальний футбол» за змістом навчальної лекції

Методичний коментар. Клас об'єднується у дві команди: «захисники» та «нападники». Нападник повинен кидати м'яч — запитання конкретному захисникові з протилежної команди. Якщо захисник не може дати відповідь, він має право передати м'яч воротареві. Якщо й воротар не знає відповіді, то команді зараховують гол.

Літературний диктант

1. Кому О. Гаврош присвятив повість «Неймовірні пригоди Івана Сили, найдужчої людини світу»? (Антону Копинцю, який записав історію про Івана Силу) 2. На якому виді транспорту Іван прибув до столиці? (На поїзді) 3. Як звали малого, що утікав від крамарів? (Міхал Голий з Привокзальної) 4. Яку роботу порадив хлопець Івану Силі? (Вантажити вагони) 5. Що згадував Іван, лежачи на дерев'яному ліжку? (Згадував рідні гори, батьків, домашні страви, свою кирпату сусідку.) 6. Яка була оплата за вантаж мішків? (Одна монета за 50 кг вантажу.) 7. Як звали знаменитого бійця атракціону? (Велет) 8. Хто переміг у двобої Велета та Івана Сили? (Іван Сила.) 9. Хто зацікавився Іваном після двобою? (Доктор Брякус). 10. Де очікував Міха свого товариша Івана, поки той обідав у доктора Брякуса? (На яблуні біля дворую) 11. Ким виявився доктор Брякус? (Тренером) 12. Що запропонував доктор Брякус молодому силачеві? (Запропонував тренувати його, ще й платити при цьому гроші.)

Перегляд окремих епізодів із кінострічки «Іван Сила»

Бесіда з учнями

1. Яким ви уявляєте головного героя? Чи збігається ваше бачення з режисерською візією? 2. Чому Іван Сила пішов із дому? 3. Які факти біографії Івана Фірцака збігаються з розповіддю О. Гавроша?

V. Підсумок уроку

VІ. Домашнє завдання

Прочитати розділи 7–20; підготувати повідомлення про улюблений вид спорту.

1  оцінок
Читайте також:
Додавання коментаря