Мета:
навчальна: продовжувати роботу над проблематикою новели Л. Пономаренко «Гер переможений», навчати письмово викладати власні думки з приводу прочитаного;
розвивальна: розвивати логічне мислення, уміння аналізувати, робити висновки, оформлювати свої думки на письмі;
виховна: виховувати загальнолюдські морально-етичні цінності, толерантність, співчуття, доброзичливість, гуманізм.
Тип уроку: урок розвитку комунікативних умінь і навичок.
Обладнання: підручник.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ. Оголошення теми й мети уроку
ІІІ. Перевірка домашнього завдання
IV. Виконання практичних завдань
Бесіда з учнями
Доведіть, що «Гер переможений» за жанром — новела.
Предметом новели є незвичайна подія. Що незвичайного трапилося у творі?
Що, на вашу думку, більше цікавить Л. Пономаренко: незвичайна подія чи почуття персонажів?
Чи можна погодитися з твердженням, що розпач став причиною смерті німецького офіцера?
Чи є у творі гуманістичний пафос?
Які символічні образи наявні в новелі?
Робота з текстом твору
Знайдіть та прочитайте епізоди, які описують наведені нижче події. Охарактеризуйте ставлення персонажів до реалій життя.
Полонені. «Зводили цей квартал з любов'ю і розпачем», «не любили цей народ, не любили будинки», «але тільки-но звівся фундамент…», «Фрідріх скопав маленьку грядочку…», «ті всміхалися, дякували, називаючи вдів «фрау», «у Фрідріха теж була фотокартка…», «Фрідріх робив тільки прикраси зі шматочків цегли», «Саджав нас на коліна та співав…»
Дорослі. «Охоронець чіплявся поглядом і байдуже погиркував…», «…гир-кав охоронець», «місто давно не сердилось на німців, вдови жаліли їх…», «охоронець замість «шнеляти» простягав йому цигарку і дозволяв лежати під стіною», «…самотні жінки подовгу стояли, роздивлялися і навіть сплакували», «його поховали за містом…»
Діти. «Ми розвоювали ту землицю, розкидали каміння, зробили з паличок хрест, зв'язали його травою і поставили на грядці», «І ми у відповідь цілу вес-ну і ціле літо топтали і розкидали його грядку», «ми не могли його не дражнити», «ми любили ціляти в нього грудками, любили, коли він саджав нас на коліна та співав…»
Тести
1. Як полонені німці ставилися до зведення будинків?3. Які квіти посадив Фрідріх, скопавши маленьку грядочку?
4. Чим пригощали жінки полонених німців?
5. Як німці віддячували жінкам за їхню увагу?
6. Фрідріх полюбляв показувати фотокартку, на якій можна було побачити:
7. Діти своє місто, розруйноване під час війни, називали:
8. Незважаючи на те що діти дражнили Фрідріха, він їм:
9. Під осінь німець захворів і йому, на відміну від інших полонених, дозволяли:
10. Із цегли Фрідріх виробляв:
11. Коли люди переселилися в новий дім, який був збудований полоненими нім-цями?
12. Про що, здавалося, хотіли спитати дівчатка, які були зображені на фото-картці Фрідріха?
Усне складання твору «Чи важко бути людиною»
Висловіть свої власні думки про роль гуманізму в розвитку людства, духовності кожної людини на основі новели «Гер переможений».
Письмовий виклад власних думок
V. Підсумок уроку
VІ. Домашнє завдання
Завершити розпочатий на уроці твір; прочитати 1–7 розділи твору О. Гавроша «Неймовірні пригоди Івана Сили».