Мета:
навчальна: продовжувати роботу над ідейним змістом повісті Гр. Тютюнника «Климко», зосередити увагу на зображенні морально-етичних учинків персонажів твору;
розвивальна: розвивати логічне мислення, уміння доводити свою думку, грамотно висловлювати свої думки, почуття, спостереження, формувати світогляд;
виховна: виховувати загальнолюдські цінності: чуйність, доброту, турботу про іншого, любов до рідної країни.
Обладнання: підручник, портрет Григора Тютюнника, фото Другої світової війни, слов-ник української мови.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ. Оголошення теми й мети уроку
ІІІ. Перевірка домашнього завдання
IV. Засвоєння нового навчального матеріалу у процесі виконання практичних завдань
Літературознавча вікторина
1) Барак, де мешкали Климко та дядько Кирило, був розташований неподалік від…
А річки; Б залізничної станції;
2) Чому Климко жив у дядька Кирила?
3) Де жили Климко із Зульфатом?
4) Чому опинилася на базарі Наталя Миколаївна?
5) Що приніс дідусь Гарєєв?
6) Що зацікавило Климка на базарі?
7) Де була сіль?
8) Причина смерті дядька Кирила:
9) Чому тітка Марина не хотіла відпускати Климка?
10) Чим пригощала тітка Марина Климка?
11) Яке дерево хотів посадити Климко на могилі дядька Кирила?
12) Як помер Климко?
Словникова робота
Як ви розумієте ключові слова теми уроку «чуйність», «турбота», «доброта»?
Чуйність — уважність, сердечне ставлення до людей.
Турбота — увага до потреб когось або чогось.
Доброта — чутливе, дружнє ставлення до людини, привітність, ласка, прихильність.
Робота у групах
На прикладі аналізу епізодів твору з'ясуйте, як у взаємовідносинах героїв проявляється доброта, чуйність, турбота. Свої думки підтвердьте цитатами з твору (кожній групі дають завдання до певного розділу твору, учні висловлюють свої думки та підтверджують їх цитатами з твору).
Група 1 розглядає I, V, VI розділи; група 2 розглядає III розділ; група 3 розглядає IV розділ.
Група 1
Доброта, чуйність, турбота у вчинках | |
І розділ Климко і дядько Данило | |
V розділ Климко і тітка Марина | |
VI розділ Климко і солдат |
Група 2
Доброта, чуйність, турбота у вчинках | |
ІІІ розділ Климко, Зульфат, дід Горєєв та вчителька Наталя Михайлівна з немовлям |
Група 3
Доброта, чуйність, турбота у вчинках | |
IV розділ Климко і швець, незнайома дівчина |
V. Підсумок уроку
VІ. Домашнє завдання
Написати твір-роздум «Чому поведінка різних людей під час лихоліття така різна».