» » » Урок розвитку комунікативних умінь. Твір-розповідь з елементами роздуму за повістю М. Стельмаха «Гуси-лебеді летять…»

Урок розвитку комунікативних умінь. Твір-розповідь з елементами роздуму за повістю М. Стельмаха «Гуси-лебеді летять…»

Мета:

  • навчальна: продовжувати роботу над проблематикою повісті «Гуси-лебеді летять…», навчати добирати матеріал для розкриття теми твору, самостійно складати план, образно, логічно, послідовно викладати в письмовій формі свої міркування щодо прочитаного;

  • розвивальна: розвивати творче мислення, уміння грамотно й послідовно викладати свої міркування на письмі;

  • виховна: виховувати загальнолюдські морально-етичні цінності, прищеплювати любов до української літератури.

Тип уроку: урок розвитку комунікативних умінь і навичок.

Обладнання: підручник.

ПЕРЕБІГ УРОКУ

І. Організаційний момент

ІІ. Оголошення теми й мети уроку

ІІІ. Перевірка домашнього завдання

IV. Виконання практичних завдань

Робота з пам'яткою

Пам'ятка «Як скласти твір-оповідання за запропонованим сюжетом»

З'ясуйте композицію твору.

Сюжет це подія чи система пов'язаних між собою подій, у процесі розвитку яких у творі розкриваються зміст твору і характери персонажів. У сюжеті можна виділити основні елементи:

Експозиція події, які описує автор до зав'язки.

Зав'язка епізод, яким починається розвиток сюжету у творі і від якого залежить розвиток наступних подій.

Кульмінація момент піднесення, напруження в розвитку подій.

Розв'язка заключна дія, що є результатом розвитку подій.

Продумайте головну думку вашого твору і намагайтесь усе підпорядкувати її розкриттю, за можливості доберіть влучний епіграф.

Складіть план і дотримуйте його, пишучи твір.

Намагайтесь оригінально почати роботу, щоб одразу зацікавити нею читача.

Стежте за логічною послідовністю у викладі матеріалу.

Правильно цитуйте, але не переобтяжуйте роботу великими цитатами.

Намагайтеся писати своїми словами, не забувайте про абзаци.

Пам'ятайте, що читач мусить відчувати ваше ставлення до того, про що ви пишете.

У висновках намагайтеся зробити самостійні узагальнення, пов'язані з сучасністю.

Робота зі структурними частинами твору. Складання плану

Пригадайте сюжет повісті М. Стельмаха «Гуси-лебеді летять». Прочитай-те план. Чи згодні ви з тим, що позначені пункти є експозицією і зав'язкою? Аргументуйте свою думку. Яких частин сюжету не вистачає? Продовжте складання плану.

  1. Перше знайомство з Михайликом (експозиція).

  2. Сприймання Михайликом краси рідної природи.

  3. Вдячність хлопчика своїй неньці.

  4. Перше знайомство Михайлика з книжкою (зав'язка).

Виписування цитат

Випишіть цитати, які найбільше підходять для опису структурних частин складеного плану.

Складання усного твору Складання письмового твору

Зразок учнівського твору

Іноді я замислююсь над тим, що, ставши дорослим, обов'язково буду згадувати своє дитинство. А раптом стану відомим письменником чи режисером? Чи є в моєму житті щось цікаве, про що можна розповісти через 20, 30 років? Може, напишу книжку про літні подорожі до Криму? А може, про наші з друзями пригоди? А можливо, зняти фільм про шкільні будні, адже і в них є чимало весело-го? Гадаєте, це буде нікому нецікаво? А ось у повісті М. Стельмаха «Гуси-лебеді летять», яку ми нещодавно вивчали на уроках української літератури, автор дуже цікаво розповів про своє дитинство, взаємини з однолітками та дорослими.

Оповідь у творі веде головний герой — хлопчик Михайлик. Твір автобіографічний, тому можна вважати, що Михайлик — це сам Михайло Стельмах. Дитинство письменника припало на нелегкі 20‑ті роки XX століття, коли відбувалося становлення нової держави, яке супроводжували холод, голод і злидні. Михайлик розповідає про своє життя й переживання, про своє ставлення до всього, що він бачить навколо, свідком й учасником чого доводиться бути йому самому. Образ Михайлика розкривається різними засобами: це і самохарактеристика, і розповідь інших про вчинки героя, про ставлення до нього батьків, дядька Себастьіна тощо. Михайлик дуже любить казки та легенди, які розповідають йому дідусь Дем'ян та бабуся. Мабуть, тому світ навколо іноді здається хлопцю чарівною казкою: зорі у високому небі, запах жита в полі та різних трав у лісі, перепілка в житі й дятел на старій груші. Хлопець шанує й оберігає природу, тонко відчуває її красу.

З великою любов'ю та пошаною герой описує людей, які прищепили йому любов до праці, книги, добра й краси в житті: це батько та мати, бабуся з діду-сем, дядько Себастьян. Ці неосвічені, бідні люди мали найголовніше — великі душі й добрі серця. Ми розуміємо, що саме родина сформувала з хлопця чес-ну, працьовиту, порядну людину, а нестатки навчили співчувати чужому горю (пригадаймо хоча б епізод, коли Михайлик допомагає голодній жінці з дитиною, віддаючи їм гарбузове насіння).

Михайлик — допитлива дитина, любить навчатися, читати. Він перечитував усе, що тільки потрапляло під руку, навіть прочитав книжку з дивною назвою «Космографія». Згодом і сам вирішує стати письменником. Спочатку Михайлик багато перечитав книжок, особливо таких, де є стрілянина. А потім і сам захотів писати.

У повісті так багато добра і краси, що читається вона на одному диханні. А ще зачаровує барвиста мова. Я ніколи не забуду афоризму з твору, який характеризує складність життя: «Сто друзів — це мало, а один ворог — це багато». «Прямо над нашою хатою пролітають лебеді» — так починається повість. Цим образом вона й завершується. Гуси-лебеді — своєрідний символ дитинства, який осяює все доросле життя людини: «Гуси-лебеді летять … над моїм дитинством, … над моїм життям!»

V. Підсумок уроку

VІ. Домашнє завдання

Завершити написання розпочатого на уроці твору.

3  оцінок
Читайте також:
Додавання коментаря