Мета:
навчальна: продовжити роботу над вивченням соціально-побутових пісень; подати відомості про трагічний і героїчний пафос козацьких і чумацьких пісень;
розвивальна: розвивати вміння грамотно, послідовно висловлювати власні думки, почуття, обстоювати свою точку зору, наводячи переконливі докази;
виховна: виховувати повагу до народної пісні, інтерес до історичного минулого України.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Обладнання: підручник.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ. Оголошення теми й мети уроку
ІІІ. Перевірка домашнього завдання
IV. Актуалізація опорних знань
Робота з таблицею
Жанри соціально-побутових пісень | Особливості |
Розгадування кросворда

1. Людина, яка позбавлена волі та має пана. (Кріпак) 2. У кріпацьких піснях показано, як принижували… (гідність) людей-кріпаків. 3. Також показане підневільне життя… (селян). 4. Кріпаком був і відомий поет Тарас… (Шевченко). 5. Єдиною розрадою і розвагою кріпаків була… (пісня).
V. Засвоєння навчального матеріалу у процесі виконання практичних завдань
Колективна робота з висловлюваннями про пісню
1. Українська пісня має так багато мистецьких вартостей, що їх неможливо перерахувати. Це мистецтво глибоко народне тому, що з нього безпосередньо промовляє до нас своєрідна чиста душа українського народу (З. Неєдли). 2. Українська народна поезія найбагатша й найкрасивіша в Європі. Вона відзначається великими мистецькими вартостями й поетичним натхненням, влучністю вислову та має в собі щось зворушливе, величаве, щось чутливо‑чуле, сумовите й живописне (А. Люкшич). 3. До найзначніших явищ у слов'янських літературах належить українська поезія, яка виділяється високими мистецькими вартостями й історизмом (Ф. Вимазал). 4. Українські народні пісні будуть покладені в основу літератури майбутнього (Ю. Словацький). 5. Українські простори — столиця ліричної поезії. Звідси пісні невідомих авторів поширювалися по всій Слов'янщині (А. Міцкевич). 6. Українська пісня — це геніальна поетична біографія українського народу (О. Довженко). 7. Пісня — це коли душа сповідається (Гр. Тютюнник).
Гра «Вірю — не вірю»
1. Козацькі пісні пов'язані з історією народу. (Так) 2. Чумаки їздили за сіллю на південь України (Так). 3. Бурлаками називали кріпаків, яких віддавали в солдати. (Ні) 4. «Ой на горі та женці жнуть» належить до календарно-обрядових пісень. (Ні) 5. У піснях кріпацького циклу можна простежити бунтівні настрої. (Так) 6. Великий цикл заробітчанських пісень присвячений еміграції селян до Америки та Канади. (Так) 7. У козацьких піснях переважно йдеться про почуття героя, а не про історичні події. (Так)
Виразне читання пісні «Стоїть явір над водою»
Бесіда за змістом прочитаного
До якого жанру соціально-побутових пісень належить «Стоїть явір над водою»? Свою думку доведіть.
Як саме у творі передано несподіваність вербування козака в солдати?
Які рядки дозволяють стверджувати, що козак не бажає солдатської служби? Які почуття сколихнула у вас пісня?
Гра «Хто швидше?»
Клас об'єднується у дві команди, учасники кожної мають якомога швидше виписати з тексту пісні «Стоїть явір над водою» пестливі слова.
Виразне читання пісні «Гомін, гомін по діброві»
Бесіда за змістом прочитаного
Як ви гадаєте, до якого різновиду соціально-побутових пісень належить пісня «Гомін, гомін по діброві»? Свою думку аргументуйте.
На початку пісні використано мотив вигнання молодого козака матір'ю з дому, однак відомо, що жодна українка своєму синові не бажала подібних випробувань.
Для чого, на вашу думку, використано в пісні подібний прийом?
Які рядки свідчать про величезну турботу неньки про сина та про її любов до нього?
Гра «Хто уважніший?»
Клас об'єднується у дві команди. За кілька хвилин учасники команд повинні виписати з пісні «Гомін, гомін по діброві» метафори та персоніфікації. Перемагає та команда, учасники якої якісніше впораються із завданням.
Виразне читання пісні «Ой у степу криниченька»
Бесіда за змістом прочитаного
До якого жанру належить пісня «Ой у степу криниченька»? Свої міркування доведіть. Про яку трагедію йдеться в пісні?
Чому пісня, на перший погляд, здається жартівливою?
Як ви гадаєте, чому серед чумацьких пісень переважають сумні?
VІ. Підсумок уроку
VІІ. Домашнє завдання
Вивчити одну з пісень напам'ять; заповнити таблицю за такою схемою: назва пісні, художні засоби.