Мета: формувати в учнів уміння читати окремі слова і текст з буквою Фф; розвивати мовлення, увагу; виховувати естетичний смак.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
Мовленнєва розминка
Робота над скоромовкою
Флокси, флокси на фланелі —Фартушок зацвів у Нелі.
Гра «Хто добре чує звук [ф]?»
Фламінго грають у футбол,Іде фінальний матч.
Ось-ось заб'ють останній гол —
Летить в ворота м'яч.
Фурчить, блищить на різні фарби
Фонтан веселий у садку.
В нім водить флот легкий та гарний
Федорка в білім фартушку.
Гра «Продовж ряд»
Фламінго, футбол, Фома, фея, фа, фара, фікус, фонтан, фабрика...Нафта, кофе, телефон, кофта...
Граф, телеграф, штраф, фотограф...
Позмагаймося!
— Назвіть чоловічі імена на [ф], [ф’]. (Федір, Федот, Феофан, Фома, Филимон)— Назвіть жіночі імена на [ф], [ф’]. (Фаїна, Федора, Флора, Феодосія, Феона)
Гра «Букви розгубилися»
БОЛФУТ, ТОФО, КАРФ.
Гра «Третій зайвий»
Фазан, фарфор, фламінго.Фермер, флокса, фіалка.
Робота над мовною загадкою
Вона — чарівниця, живе у казках,Творити дива — головний її фах.
Та «ф» на «ал» якщо замінити,
Приємно в тіні в літній день відпочити. (Фея—алея)
«Друкування» букв Фф (по піврядка — малої і великої)
Письмо складів фа, фо, фу, фе, фи, фі, послідовно викладених на дошці з розрізної азбуки
III. Робота за Букварем (с. 166–167)
Читання слів у стовпчиках
— Яка спільна буквена частина у словах?Прийоми читання
- Читаємо за вчителем.
- Читаємо самі по одному слову.
- Читаємо слова, що відповідають на питання хто? що?
Словникова робота
Фламінго — водяний птах із ніжно-рожевим оперенням і дуже довгими ногами й шиєю.Фазан — птах, величиною з півня. Пір'я на тілі у самців фазанів яскраве та красиве, різного кольору — золотавого, темно-зеленого, помаранчевого, фіолетового.
Робота за сюжетним малюнком
Опрацювання тексту «Фонтани»
1) Читання тексту вчителем.
Учитель читає текст у помірному темпі, не роблячи при цьому жодних пояснень.
2) Читання-аналіз тексту.
Кожне речення читає один з названих учнів. За потреби, вчитель сам чи з допомогою інших дітей показує, як треба правильно прочитати те чи інше речення.
— Які ви бачили фонтани? Який настрій вони у вас викликали?
3) Самостійна робота над текстом (напівголосне самостійне читання).
Учитель надає індивідуальну допомогу окремим дітям.— Чому фонтани названі дивом?
— Як виглядають фонтани ввечері?
4)Повторне читання тексту окремими учнями вголос.
Словниково-логічні вправи
1) Зберіть і прочитайте слова.
Фламінго, фонтани, фіалка.
2) Гра «Слово в слові заховалось».
Портфель — торт, форель.
Формування техніки читання
Учні, у яких недостатньо сформована навичка читання,— працюють разом з учителем (читають слова у стовпчиках).— Яка спільна буквена частина у словах?
Учні, які добре читають, опрацьовують оповідання «Фотограф» за Д. Матіяш самостійно.
— Про кого говориться в оповіданні? Який був фотограф?
— Яким фотоапаратом робив знімки фотограф спочатку? потім? На чому можна переглянути фотографії?
— Розгляньте фотографії. Розкажіть, що фотографував фотограф?
— Продовжіть речення: «Фотограф був здібний...».
IV. Підсумок уроку
— Чого навчалися на уроці?— Що розповісте вдома батькам?