Мета: ознайомити учнів із буквою Фф та її звуковим значенням; формувати навички усвідомленого читання складів і слів із буквою Фф, звуко-буквеного аналізу слів; розвивати мовлення, увагу; виховувати інтерес до читання.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
Мовленнєва розминка
Робота над скоромовкою
У лузі журавликЩипав собі щавлик.
Купіть йому горщик,
Він зварить вам борщик.
Звукова зарядка
— Назвіть голосні у слові журавлик; початковий звук у словах: щавлик, горщик, він, йому.— Визначте наголос і кількість складів у словах: зварить, купіть.
III. Робота за Букварем (с. 164–165)
Робота за сюжетним малюнком
— Кого ви бачите на малюнку? Складіть речення.
Читання тексту вчителем (с. 164)
Обговорення твору
— Про яку тварину йдеться в оповіданні? Як звали песика? Де він жив?
Вивчення нової букви
1) Виокремлення слова із мовленнєвого потоку (фермі).
2)Виділення звука [ф] зі слова.
3) Вимова і характеристика звука.
— Подивіться уважно і прислухайтесь, як я вимовляю звук [ф]. (Слід матина увазі, що під час вимовляння нижня губа притискується до верхніх зубів, цю перешкоду розриває струмінь повітря, утворюючи шум, без будь-якого голосу. Якщо подати голос, то вийде дзвінкий звук [в].) Спробуйте вимовити цей звук. (Учні вправляються,вчитель перевіряє артикуляцію кожного учня,стежить, щоб вони не вимовляли звукосполучення [хв] замість [ф].) Який це звук? (Приголосний,глухий,твердий.)— Парного м'якого та парного дзвінкого в українській мові він не має.
творенні звука [ф] беруть участь губи, і тому його називають... (губним приголосним).
— А які губні приголосні ви ще знаєте? ([б,в,п,м])
4) Позначення звука буквою. Аналіз структури друкованої букви. Визначення місця букви в українській абетці.
— Звук [ф] позначається буквою «еф». (Учитель показує букву.) Велика
мала букви мають однакову форму. З яких елементів складається буква «еф»? (З двох півовалів і прямої палички між ними.)
5) На що схожа буква?
— Що це, що це за підскоки?Це ж у кого руки в боки?
— Буква «еф» на довгій ніжці
Пострибала по доріжці.
«Друкування» букв Фф (великої і малої), окремих складів
Звуко-буквений аналіз слова фермі
Читання злиття у «променевих» таблицях, слів у ланцюжку і стовпчиках
Зразок читання дає вчитель, потім учні читають самостійно (після пояснення наголосу в поданих словах). Читання хором спочатку в повільному темпі, потім — швидше, можна скоромовкою.
Читання «ланцюжком»; на одному диханні
Словникова робота
Фата — весільний головний убір нареченої; серпанок.Фасон — крій, модель, зразок, за яким шиють.
Фініш — заключна частина спортивних змагань на швидкість і витривалість.
Робота з «віночком» намальованих предметів
Фізаліс, фазан, фіалки, флокси, фламінго.
Робота в парах
— Назвіть одне одному предмети, які ви впізнали. Уточнення назв інших предметів.— Визначте, чи є в словах виучуваний звук, з'ясуйте його місце в слові, дайте йому характеристику.
— Складіть речення зі словами.
— Яким словам відповідають подані схеми? (Фіалка,фазан)
Фізкультхвилинка
Читання слів у стовпчиках (с. 165)
Прийоми читання
Читаємо за вчителем.Читаємо самі по одному слову.
Читаємо двоскладові, трискладові слова.
Читаємо з наголосом на першому (другому) складі.
Формування техніки читання
Учні, у яких недостатньо сформована навичка читання,— працюють разом з учителем (читають слова у стовпчиках).Учні, які добре читають, дочитують текст самостійно (читають напівголосно, одне одному).
Словникова робота
Шубовсь у воду — пірнули у воду.Парник — утеплене приміщення для вирощування овочів.
— Де шукав кісточку Фунтик? Які звуки видавали різні тварини? Прочитайте. Повторіть ці звуки. Кого зустрів Фунтик? Складіть речення.
IV. Підсумок уроку
— Чого навчалися на уроці?— З якою буквою ознайомилися? Який звук вона позначає?