Мета: навчити учнів виділяти у словах звуки [ц], [ц’] та позначати їх буквою Цц; формувати навички усвідомленого читання слів з буквою Цц; розвивати мовлення, увагу; виховувати любов до природи.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
Розучування чистомовки
Ша-ша-ша — він не має ні гроша.Шу-шу-шу — ми нарвали споришу.
Ше-ше-ше — говоріть тихіше.
Гра «Букви розгубилися»
ТОЄН, ВАЄ, ГОРЄ
Звуко-буквений аналіз слів Єва, літнє III. Робота за Букварем (с. 156–157)
Підготовча робота до сприймання тексту
1) Вступна бесіда.
— Важко живеться птахам узимку. Як люди можуть допомогти їм урятуватися від голоду?
2) Пояснення значення окремих слів.
Годівниця — їдальня для птахів.
Читання тексту вчителем (с. 156)
Обговорення твору
— Хто змайстрував годівницю?— Для кого?
— Що поклали в годівницю?
Вивчення нової букви
1)Виокремлення слів «горобцем», «пшениця».
2)Виділення звуків [ц] і [ц’] зі слів.
3) Вимова і характеристика звука.
— Вимовте звук [ц]. Утворіть маленьку щілинку між кінчиком язика і верхніми зубами. Тильна сторона язика торкається нижніх зубів. Сильний струмінь повітря проходить між щілинками. Вимова звука [ц’] подібна до [ц]. Однак при вимові звука [ц’] щілинку потрібно утворювати між передньою і середньою частиною язика і верхніми зубами, додати м'якості у вимовлянні звука.— Які це звуки? (Приголосні, глухі)
4) Позначення звука буквою. Аналіз структури друкованої букви. Визначення місця букви в українській абетці.
— Ці звуки позначаються буквою Цц («це»). Учні знаходять букву «це» у касі букв.
5) Повторне читання вірша вчителем.
— «Упіймайте» слова зі звуками [ц] і [ц’].
Діти оплесками у долоньки «ловлять» потрібний звук. Вранці, Грицем, годівницю, синиці.
6) На що схожа буква?
Два стовпці в траві лежать,Знизу перекладина.
Братик мовить,
— Буква «це»
У траву покладена.
«Друкування» в зошитах у клітинку букв Цц (великої і малої)
Звуко-буквений аналіз слів «горобцем», «пшениця»
Читання злиття у «променевих» таблицях, слів у «ланцюжку» і у стовпчиках
— Яке злиття однакове у словах першого стовпчика? (ця)— Яке злиття однакове у словах другого стовпчика? (це)
Звуко-буквений аналіз слів місяць, сонце.
Робота з «віночком» намальованих предметів
Сонце, гребінець, цукерки, місяць, суниці, цибуля.
Робота в парах
— Назвіть одне одному предмети, які ви впізнали.— Визначте, чи є в словах виучуваний звук, його місце в слові, дайте йому характеристику.
— Яким словам відповідають наведені схеми? (Гребінець,суниці)
— Складіть речення зі словами.
Фізкультхвилинка
Читання слів у стовпчиках (с. 157)
— Яка спільна буквена частина у словах?
Прийоми читання
Читаємо за вчителем.
Читаємо самі по одному слову.
Читаємо від першого до третього слова.
Читаємо двоскладові, трискладові слова.
Читаємо з наголосом на першому (на другому) складі.
Формування техніки читання
Учні, у яких недостатньо сформована навичка читання,— працюють разом з учителем (читають слова у стовпчиках).Учні, які добре читають, прочитують текст оповідання за Н. Бічуя самостійно (читають напівголосно,одне одному).
Черкнула — ударила чим-небудь об щось.
— Розгляньте малюнок. Де сидить хлопчик? Чи бачите ви коника? Який він? Яке обличчя в хлопчика? Що його здивувало?
— Прочитайте опис коника. Чому його називають стрибунцем? Прочитайте, як коник готувався сюрчати; як він сюрчав. Які ж звуки видає коник? (Бринить,дзвенить,сюрчить)
IV. Підсумок уроку
— З якою буквою ознайомилися на уроці?— Які звуки вона позначає?