Мета: закріпити знання учнів про звукові значення букви Юю; формувати навички читання слів і текстів з цією буквою; розвивати мислення, мовлення, увагу; виховувати любов до книжок.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
Мовленнєва розминка
Робота над чистомовкою
Би-би-би — на голуб'ятні голуби.Ді-ді-ді — сиві, білі й руді.
Ись-ись-ись — полетіли вони ввись.
Ів-ів-ів — кличу я голубів.
На-на-на — насипаю їм зерна.
Ють-ють-ють — прилетять і поклюють.
Ні-ні-ні — щиро дякують мені.
Гра «Продовж ряд»
Боюся, миюся, стараюся...
Стою, даю, читаю...
Робота над мовною загадкою
З «У» — стріли пускають,
якщо «Ю» — через нього під землю спускаюсь. (Лук— люк)
Послухай та посміхнись!
Юля юшку вранці їла.Юля юшки не любила.
Мама каже: — Ще наллю!
Юля каже: — Не люблю!
Мама Юлю так любила,
Що за неї юшку з'їла.
Гра-змагання між хлопчиками і дівчатками
— Назвіть чоловічі імена на Ю. (Юрій, Юхим)
— Назвіть жіночі імена на Ю. (Юля, Юстина, Юнія)
Звуко-буквений аналіз слів Юля, Юрій
Фізкультхвилинка
III. Робота за Букварем (с. 150–151)
Робота за сюжетним малюнком
— Що зображено на малюнку?
— Які рослини ростуть край дороги? (Чорнобривці, ромашки, любисток, бузок)
Читання слів у стовпчиках
— Яка спільна буквена частина у словах?
Прийоми читання
Читаємо з учителем.
Читаємо за вчителем.
Читаємо самі по одному слову.
Читаємо слова, що відповідають на питання що? який?
Словникова робота
Гожий — гарний.
Розлогий — великий, гіллястий, розкидистий.
Опрацювання вірша Т. Петровської
1) Читання тексту вчителем.
— Де виріс кущ любистку?
— Який був кущ?
2) Читання-аналіз тексту.
Кожне речення читає один з названих учнів. За потреби, вчитель сам чи з допомогою інших дітей показує, як треба правильно прочитати те чи інше речення.
— З якими квітами дружив любисток?
3) Самостійна робота над текстом (напівголосне самостійне читання).
Учитель надає індивідуальну допомогу окремим дітям.
— Знайдіть у тексті слово, протилежне за значенням до слова негожий.
4) Повторне читання тексту окремими учнями вголос.
Гра «Складіть букви»
— Дізнайтеся, чим пахне літо. Доповніть своїми прикладами. Складіть речення.
Формування техніки читання
Учні, у яких недостатньо сформована навичка читання,— працюють разом з учителем (читають слова у стовпчиках).— Яка спільна буквена частина у словах?
— Що таке книгарня?
— Розгляньте малюнок. Прочитайте назву оповідання. Про що йтиметься у тексті?
Учні, які добре читають, самостійно читають оповідання В. Сухомлинського «Усі книжечки гарні».
— Чи підтвердилося ваше передбачення?
— Яку пораду ви б дали Настусі? (Записатися до бібліотеки.)
— До якого з підкреслених слів підходить схема, подана в підручнику?
IV. Підсумок уроку
— Чого навчалися на уроці?
— Що розповісте батькам удома?