Мета: закріпити звукові значення букви Яя; розвивати вміння виконувати повний звуко-буквений аналіз слів; розвивати увагу, спостережливість; виховувати любов до читання.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
Мовленнєва розминка
Робота над чистомовкою
Ла-ла-ла — бігла край села.Ля-ля-ля — зелене гілля.
Та-та-та — спіймали кота.
Тя-тя-тя — довести до пуття.
Са-са-са — вкусила оса.
Ся-ся-ся — малина уся.
На-на-на — тепла весна.
Ня-ня-ня — купали коня.
Ра-ра-ра — висока гора.
Ря-ря-ря — вранішня зоря.
Ца-ца-ца — смачна піца.
Ця-ця-ця — лагідна киця.
Позмагаймося!
— Назвіть чоловічі імена на Я. (Яків,Ян,Ярослав,Яким,Ярема.)— Назвіть жіночі імена на Я. (Ярина,Яна,Яся,Явдоха.)
— Які імена закінчуються буквою я? (Володя,Леся,Галя,Надя,Валя.)
— Доберіть назви міст на Я. (Ялта,Ярославль,Якутськ.)
Гра «Упізнай злиття зі звуком [а]»
Учитель промовляє різні слова, а учні виділяють з них злиття зі звуком [а] і називають його: лампа (ла), поляна (ля, на), ранок (ра), зоря (ря), Надя (на, дя), вода (да), роса (са), сяйво (ся).
Звуко-буквений аналіз слів Ялта, зоря
Фізкультхвилинка
III. Робота за Букварем (с. 146–147)
Читання слів у стовпчиках
— Яка спільна буквена частина у словах?— На які питання відповідають слова?
Робота за сюжетним малюнком
«Передбачення» змісту вірша за назвою— Хто намальований?
— Що робить дідусь?
— Які яблука на дереві?
— А у кошику?
— Чому яблука названі сонячними?
Опрацювання вірша В. Крищенка «Сонячне яблуко»
1) Читання вірша вчителем.
— Про яку пору року йдеться у вірші?— Кого пригощало літо? Чим?
2) Самостійна робота над текстом (напівголосне самостійне читання).
Учитель надає індивідуальну допомогу окремим дітям.— Прочитайте рядки про літо; про яблука.
— Які яблука?
Медом налите — солодке.
— Яке літо? (Щедре)
3) Повторне читання вірша окремими учнями вголос.
Гра «Додай літеру»
— Доповніть слова й прочитайте з ними речення: .блучко, л.то, солом'.нім.
Робота за малюнками (с. 147)
— Кого ви бачите на малюнках?— Де ви бачили цього героя?
— Як його звуть?
— Що означають слова міккі і маус?
— Хто автор мультфільмів про Міккі Мауса?
— Чим вам подобаються ці мультфільми?
Формування техніки читання
Учні, у яких недостатньо сформована навичка читання,— працюють разом з учителем (читають слова у стовпчиках).— Яка спільна буквена частина у словах?
Учні, які добре читають, опрацьовують текст самостійно.
— Яка вдача у Міккі Мауса?
— Ким побувало мишеня у мультфільмах?
— Розкажіть, у яких мультфільмах ви бачили Міккі Мауса.
IV. Робота з дитячою книжкою
Вікторина «З якої це казки?» (за сторінками прочитаних казок)
«... А півник тим часом замісив тісто, приніс дрова, розпалив у печі, а мишенята танцюють та в ігри граються...» («Колосок»)
«... Кізонько моя мила, Кізонько моя люба, чи пила, чи ти їла?..» («Коза-Дереза»)
«... Не їж мене, я тобі пісеньку заспіваю...» («Колобок»)
«... От Котик почув Півника, прибіг, забрав його у Лисички і поніс додому...» («Котик та Півник»)
«...Я — Мишка-шкряботушка, я — Жабка-крекотушка, я — Зайчик-побігайчик. А ти хто така?..» («Рукавичка»)
В одного чоловіка був кіт, старий такий, що вже не здужав і мишей ловити. От хазяїн його взяв і вивіз у ліс. Покинув його, а сам поїхав додому. Сидить кіт, коли це підходить до нього Лисичка. («Пан Коцький»)
V. Підсумок уроку
— Чого навчалися на уроці?— Що розповісте батькам удома?