Мета: ознайомити учнів з буквою Яя та позначенням нею сполучення звуків ([йа]) на початку слова і складу, звука [а] та м'якості приголосного; формувати свідомі навички читання слів з буквою Яя; розвивати мовлення, увагу; виховувати любов до природи.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
Мовленнєва розминка
Робота над чистомовкою
Ма-ма-ма — холодна зима. Ам-ам-ам — нікому не дам.Му-му-му — молока кому? Ом-ом-ом — помиємо з милом.
Мо-мо-мо — до школи йдемо. Ем-ем-ем — туди не підем.
Ми-ми-ми — нові килими. Ум-ум-ум — у класі шум.
Мі-мі-мі — веселій кумі. Им-им-им — від багаття дим.
Ме-ме-ме — хто книжку візьме? Їм-їм-їм — збудуємо дім.
Гра «Утворити нові слова»
Твій — твої, мій — _, гай — _, край — _, звичай — _.
— Виконайте звуко-буквений аналіз слова твої.
III. Робота за Букварем (с. 144–145)
Підготовча робота до сприймання тексту
1) Робота за малюнком.
— Яку пташку ви бачите на малюнку?— Де вона живе?
— Чим живиться?
— Опишіть пташку. Яка вона?
2) Пояснення значення окремих слів.
Чванькувато — гордовито; чалапа, чимчикує — йде; чепурненька — охайна, акуратна; хутенько — швиденько.
Читання тексту вчителем (с. 144)
Обговорення твору за допомогою запитань
— Про кого розповідається у віршику?— Куди йшла чапля?
— Що хоче купити чапля?
Вивчення нової букви
1) Виокремлення слова із мовленнєвого потоку (чапля, яблук).
2) Виділення звуків зі слова. Позначення звука буквою. Аналіз структури друкованої букви. Визначення місця букви в українській абетці.
— Скільки складів у слові чапля?— Який останній склад?
— Назвіть звуки.
— Якщо після м'якого приголосного чуємо звук [а], то на письмі пишемо букву Яя.
— Вимовте перший склад у слові яблук.
— Назвіть звуки.
— Якщо на початку слова або складу чуємо звуки [йа], то на письмі пишемо букву Яя.
Ця буква легко читається. Для цього її треба просто правильно назвати. Учитель показує букву Яя — велику і малу — та її місце в азбуці.
3) На що схожа буква?
Стрічок дві,Один вінок —
Буква «Я»
Іде в танок.
Засвоєння графічної форми букви Яя
«Друкування» букви Яя (один рядок). Учитель звертає увагу на можливі випадки дзеркального зображення букви.
Звуко-буквений аналіз слів чапля, яблук, тополя, яхта, явір
Учитель звертає увагу на стрілочки, які вказують на звуко-буквені зіставлення у словах. Підкреслює, що розглядаючи склад ля під лупою, ми не знайдемо там звука [й].
Читання буквосполучень, слів у «променевих» таблицях
— Порівняйте вимову твердого і м'якого приголосного звука, кількість букв і звуків у складах.
— Які з цих складів є у назвах намальованих предметів?
Словниково-логічні вправи
— Як називаються малята у кози, корови, овечки?
кози — козенятко.
корови —...
овечки —...
Робота з «віночком» намальованих предметів
Ялина, півонія, пшениця, сонях, яблука.— Визначте, чи є в словах виучуваний звук, з'ясуйте його місце в слові, дайте йому характеристику.
— Назвіть слова, які починаються на букву я. Які звуки вона позначає?
— Назвіть слова, в яких буква я позначає звук [а].
— Складіть речення зі словами.
Фізкультхвилинка
Читання слів у стовпчиках (с. 145)
Формування техніки читання
(Див. Додаток на с. 128)
IV. Підсумок уроку
— Яку букву вивчали на уроці?— Які звуки вона може позначати на письмі?
— Наведіть приклади.
Додаток
Формування техніки читання
1) Читання слів у стовпчиках.
2) Словникова робота.
Пташник — приміщення, де живуть кури. Нявка — нявчить кішка.
3) Читання вірша Л. Куліша-Зінькова вчителем.
— Скільки часу мишка вчила мишеня?
— До яких звуків вона вчила прислухатися?
— Як їх розуміти?
4) Самостійне читання (напівголосно, одне одному).
— Прочитайте слова автора; слова мишки. Який голос подає корова; півень?
— Які слова треба пропищати, а які сказати вимогливо, грізно?
5) Читання тексту дітьми, які вміють читати, вголос.
— Чого мишка навчала свою дитину?
6) Робота за сюжетним малюнком.
— Розгляньте малюнок. Складіть речення за малюнком.
Розігрування діалогів.