Мета: ознайомити дітей з новою буквою Її та її звуковим значенням; формувати навички правильного читання діалогічного тексту; виховувати у дітей патріотичні почуття.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
Мовленнєва розминка
Робота над чистомовкою
Ай-ай-ай — ми підемо в гай.Ій-ій-ій — край чарівний мій.
Гра «Виправи слово»
— Знайдіть слово, у якому допущено помилку.
Рік пішов гуляти в сад.Не дійшов, бо повз назад. (Рік—рак)
Ходить капля біля річки,
Витягає жаб з водички. (Капля—чапля)
III. Робота за Букварем (с. 140–141)
Читання вірша О. Палійчука вчителем (с. 140)
— Про що йдеться у вірші?
Вивчення нової букви
1) Виокремлення слова із мовленнєвого потоку (їдемо).
2) Виділення звуків [йі] зі слова.
— Скільки складів у слові їдемо?— Який перший склад?
— Які чуємо звуки?
— Який звук чується першим? Який — другим?
3) Позначення звука буквою.
Аналіз структури друкованої букви. Визначення місця букви в українській абетці.— Звуки [йі] позначаються буквою Її. Ця буква незвичайна, бо позначає два різні звуки: голосний і приголосний. Якщо ми чуємо разом ці звуки, то пишемо букву Її.
4) На що схожа буква?
— Ранні птахи солов'ї,Покажіть нам букву «ї»! —
Буква «ї» така ж, як «і»,
Тільки зверху крапки дві.
Письмо друкованої букви Її в зошитах у клітинку
Звуко-буквений аналіз слів їдемо, їжак, сироїжка
Опрацювання вірша О. Січкаря «Їжача хата»
— Якою ви уявляєте їжачу хату?— Порівняйте її з тією, що бачите на малюнку.
— Де влаштували собі хату їжачки?
— Хто допоміг їжачкам відкидати сніг?
— Чому їжачки не могли самі це зробити?
Лапатий сніг — великі сніжинки.
Робота з «віночком» намальованих предметів
Поїзд, їжак, сироїжки.
Робота в парах— Назвіть одне одному предмети, які ви впізнали. Уточнення назв інших предметів.
— Визначте, чи є в словах виучуваний звук, з'ясуйте його місце в слові, дайте йому характеристику.
— Складіть речення зі словами.
Фізкультхвилинка
Читання слів у стовпчиках (с. 141)
— Як утворилися слова в парах?
Прийоми читання
Читаємо з учителем.
Читаємо за вчителем.
Читаємо самі по одному слову.
Формування техніки читання
Учні, у яких недостатньо сформована навичка читання,— працюють разом з учителем (читають слова у стовпчиках).Учні, які добре читають, прочитують текст самостійно (читають напівголосно, одне одному).
— Де їжачок узяв освітлення для своєї хатки?
— Для чого йому це потрібно?
— Як зустріли їжачка його дітки?
— Хто сказав: «Як світло стало тепер у нас удома!» (їжачок,їжачиха,їжаченята)?
— Розгляньте малюнок.
— Чи справді в їжачка така хатка?
— Що на малюнку казкового?
— Знайдіть у тексті слово, протилежне за значенням до слова світло.
IV. Підсумок уроку
— З якою буквою ознайомилися на уроці?— Які звуки вона позначає?