Мета: ознайомити учнів з твердим звуком [ш], який не має парного м'якого, та бук-вою Шш, яка його позначає; розвивати логічне мислення, мовлення, навички звуко-буквеного аналізу; виховувати працьовитість.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Повторення та закріплення вивченого матеріалу
Мовленнєва розминка
Розучування чистомовки
Жив жучок, Жив і жив,Між бур'янами, І не тужив,
Жив без тата Жовтим листям
І без мами. Ворушив.
Робота над мовними загадками
Різати усе він звик.Нам на кухні — помічник.
«Ж» на «ч» як зміниш — враз
Темрява прийде до нас. (Ніж—ніч)
Воно у бджілки є, ужалить і умре.
А «Же» на «еС» зміни, на жир перетвори. (Жало—сало)
З «Же» вночі літаю, шкідників з'їдаю.
Посуд для варіння — з «Зе», у похід бери мене. (Кажан—казан)
Гра «Третій зайвий»
Журавель, жайворонок, жирафа.
Жонглер, журі, журналіст.
Фізкультхвилинка
III. Робота за Букварем (с. 136–137)
Підготовча робота до сприймання тексту
1) Бесіда за сюжетним малюнком.
— Яка пора року зображена на малюнках?— Що намальовано на першому малюнку?
— Який кущ?
— Які в нього плоди?
— Яке дерево?
— Які в нього плоди?
— Порівняйте малюнки.
— Яка пригода може статися?
2) Пояснення значення окремих слів.
Принишкло — перестало рухатися і видавати звуки, стало непомітним.
3) Читання вірша Н. Кир'ян.
— Про кого йдеться у вірші?
— Чому каштаненя порівнюється з кошеням?
Вивчення нової букви
1) Виокремлення слова зі звуком [ш]. (Каштан)
2) Виділення зі слова звука [ш].
3) Звуко-буквений аналіз слова «каштан».
4) Вимова і характеристика звука.
— Вимовимо звук [ш]. Спинку язика притискуємо до піднебіння біля початку верхніх зубів. В утворену щілину пропускаємо струмінь повітря. Голосу не додаємо.— Який це звук? (Приголосний,глухий)
5) Зіставлення звуків [ж] — [ш].
— Вимовте цей звук з голосом. ([ж]) Який це приголосний? (Дзвінкий приголосний) Вимовте ці приголосні в парі: [ж] — [ш].— Як називаються такі звуки? (Парні приголосні звуки:дзвінкий і глухий.)
— Звук [ш], як і звук [ж], ніколи не буває м'яким, лише перед [і] у нього вимова пом'якшена.
6) Гра «Упіймай слова зі звуком [ш]».
Учитель повторно читає вірш, діти оплесками у долоньки «ловлять» потрібний звук.
7) Позначення звука буквою.
8) Аналіз структури друкованої букви.
9) Визначення місця букви в українській абетці.
На що схожа буква?
Каже братик Тимошу:— Хочеш, букву напишу,
Колосочки три й межа,
Це для тебе буква «Ша».
Засвоєння графічної форми букви. «Друкування» букви Шш (один рядок)
Читання злиття у «променевих» таблицях, слів у стовпчиках
— Яка спільна буквена частина у словах?
Читання анаграм
Робота з «віночком» намальованих предметів
(Див. Додаток на с. 124)
Читання слів у стовпчиках (с. 137)
(Див. Додаток на с. 124)
9. Формування техніки читання
(Див. Додаток на с. 124)
IV. Підсумок уроку
— Яку букву вивчали на уроці?— Який звук вона позначає?
Додаток
7. Робота з «віночком» намальованих предметів
Шишки, шуліка, каштан, шахи, шипшина, мишки.Робота в парах
— Назвіть одне одному предмети, які ви впізнали.
Уточнення назв інших предметів
Шуліка — хижий птах з довгими крилами і загнутим дзьобом.
— Визначте, чи є в словах виучуваний звук, його місце в слові, дайте йому характеристику.
— Складіть речення зі словами.
Читання слів у стовпчиках (с. 137)
Зіставлення звуків [ж] — [ш]
— Яка спільна буквена частина у словах?
Формування техніки читання
Читання слів у стовпчиках.
Читання вірша В. Сосюри «Орися кошика взяла» вчителем.
— Про що розповідається у вірші?— З ким розмовляє Орися?
— Як довести, що дівчинка грається?
— З яким проханням вона звертається до дідуся?
Читання тексту дітьми, які вміють читати, вголос.
Гра «Конструктор». Складання речень.
Відгадування ребусів.