Мета: ознайомити учнів з буквою Чч, її алфавітною назвою та звуковим значенням; формувати в дітей правильне артикулювання звука [ч]; розвивати навички читання учнів, зв'язне мовлення; виховувати повагу до народних традицій.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Підготовка до ознайомлення з новою буквою
Робота над загадкою
Під хвоєю ховаютьсяЧи листям накриваються,
Шапки не знімають,
Дощику чекають. (Гриби)
На дошці — малюнки грибів.
— Подивіться на гриби.— Які з них ви знаєте? Назвіть.
— Послухайте невеличку розповідь про один із цих грибів. (Слуханнятексту. Букварі закриті.)
— Що вигукнуло в саду?
— З ким привіталася печеричка?
— Чому трави і дерева сказали, що печеричка неправильна?
— Поділіть слово печеричка на склади.
— Вимовте перший звук другого складу.
— Як утворюється цей звук? (Губи трохи витягнуті вперед,кінчик язикаміцно притиснутий до піднебіння над верхніми губами, різким коротким подихом повітря виштовхуємо звук [ч] без голосу.)
— Звук [ч] в українській мові завжди твердий. Тому в жодному разі не можна під час його вимовляння піднімати середню частину язика до твердого піднебіння.
Робота над загадками
Тварина ця усім відома,Не розлучається із домом,
Гуляє, їсть і спить в хатині,
Бо ця хатиночка на спині. (Черепаха)
На ставочку кораблі
Не великі, а малі.
Як впіймати рибку треба —
Хвостики здіймають в небо,
І стирчать собі такі,
Мов великі поплавки. (Качка)
Звуковий аналіз слів черепаха і качка
Гра «Знайди місце звука [ч]»
Чоловік, синичка, сонечко, часник, бочка, задача, чубчик, дівчинка, м'яч, качка, чайник.
ІII. Ознайомлення з буквою Чч
— Звук [ч] позначається буквою «че».
Аналіз будови. Порівняння малої і великої букв. Визначення місця букви в кишеньковій азбуці.
— На що схожа буква «че»?
Буква «Ч» —Немов стілець,
Догори лиш ніжки.
Навіть з цифрою чотири
Буква схожа трішки.
Гра «Упіймай слова зі звуком [ч]»
Чубата чапля чваньковитаЧерез болото йде одна.
Чомусь з журавликом дружити
Не хоче капелька чудна.
Фізкультхвилинка
IV. Робота за Букварем (с. 120–121)
1. Бесіда за сюжетним малюнком
— Який гриб ви бачите на малюнку? Опишіть його. (Колір,шапочка, ніжка)— Які рослини ростуть біля печерички? (Порічки,черешня,чебрець)
— Назвіть букви у слові порічки.
— Який перший звук в словах черешня і чебрець?
2. Читання злиття, буквосполучень (с. 120)
3. Читання стовпчиків слів з опорою на злиття че, чи, ча
— Прочитайте назву дня тижня.
— Знайдіть слово-відгадку.
Лиш один зубочок взяв,Разом з хлібом пожував —
Мов вогнем, язик припік,
Називається... (часник).
4. Аналіз слів-предметів, уміщених у «віночку»
Чебрець, черешня, чайка, чорнобривці, порічки, часник, черепаха.— Доберіть слова до поданих звукових схем. (Черешня,порічка)
— Назвіть двоскладові; трискладові; чотирискладові слова.
5. Читання стовпчиків слів
— Назвіть спільні частини у кожному стовпчику.
— Як із річки утворилися порічки?
6. Робота над текстом за А. М'ястківським (с. 121)
(Див. Додаток на с. 74)
V. Підсумок уроку
— Яку букву вивчили на сьогоднішньому уроці?— Який звук вона позначає?
— Як вимовляється цей звук в українській мові?
Додаток
6. Робота над текстом за А. М'ястківським (с. 121)
Читання тексту вчителем за частинами— Які страви на столі?
— Чи здогадалися ви, про яке свято йтиметься в тексті?
— Що ви знаєте про це свято?
— Ланцюжок веселих і дзвінких зимових свят відкриває Різдво, яке відзначають у сімейному колі. Святкування Різдва починається напередодні — у Святвечір, Різдвяне надвечір'я. У цей день намагалися не їсти «до звізди» — до появи на небі першої зірки, яка колись сповістила про народження Христа. На святковому столі повинно бути дванадцять пісних страв. Обов'язковою святковою стравою була кутя.
— Послухайте текст далі і запам'ятайте, з чого була приготована кутя. (Учитель дочитує текст до кінця.)
— З чого мама приготувала кутю?
— Прочитайте питальне речення. Передайте голосом здивування Івасика.
— Прочитайте за особами розмову Івасика з мамою.