Мета: закріпити знання учнів про букву Гг, її звукове значення; формувати вміння читати слова із буквою «ге»; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати мовлення, фонематичний слух; виховувати любов до прекрасного.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Мовленнєва розминка
Робота над скоромовкою
У ставку гусаком стоятьГусенята й гуска.
Гусенята плюскотять,
Гуска носом плюска.
Робота над чистомовкою
Ги-ги-ги, ги-ги-ги — пече бабуся пироги.Га-га-га, га-га-га — смачна начинка в пирога.
Гу-гу-гу, гу-гу-гу — ми з'їмо по пирогу.
Бі-бі-бі, бі-бі-бі — бабусю, дякуєм тобі.
Повторення вивченого матеріалу
Гра «День — ніч»
Учитель виставляє на дошці слова з букв розрізної азбуки. Учні вголос читають їх. Потім за командою вчителя «ніч» вони кладуть голови на парти і заплющують очі, у цей час учитель змінює слово. За командою «день» діти читають нове слово, кажуть, що в ньому змінилося порівняно з попереднім.
Рак — додали букву «ге» — грак.Риби — додали букву «ге» — гриби.
Нора — змінили «ен» на «ге» — гора.
Гра «Читає Незнайко»
Учитель читає речення, навмисне змінюючи слова. Учні мають помітити «помилку» і виправити її.
Олянка з мамою і татом пішли (поїхали) за місто. Там дівчинка побачила (нагодувала) білок. Тепер треба пити чай з малиною (калиною).
IV. Робота за Букварем (с. 114–115)
Читання стовпчиків слів
— Прочитайте чоловічі; жіночі імена.— Від якого імені походить назва населеного пункту Гаврилівка?
— Яка спільна частина у словах третього стовпчика? (Голос) Четвертого? (Гадка)
— Прочитайте слова зі спільною частиною -гос-.
Фізкультхвилинка
Встаньте, вирівняйте спинку,Розпочнем фізкультхвилинку.
Ось зігніть усі ручата
І летіть, немов качата.
До сонечка потягніться
І у боки всі візьміться.
Вправо разом нахилились,
Вліво, щоб не помилились,
Руки вниз опустіть
Й трішки ними потрусіть.
А тепер мерщій до справ,
Кожен з вас, щоб вченим став.
Читання утворених слів, записаних у клітинках
— Прочитайте слова зі спільною частиною -лка, -гор.— Складіть речення зі словом гуска.
— Побудуйте звукову схему слова горіх.
Робота над віршем А. Камінчука «Гарбузи»
— Відгадайте загадку.
Я — чудовий дар осінній,Люблять всі моє насіння.
Каша з мене теж смачна,
До вподоби всім вона.
Відгадайте, як я звусь.
Упізнали? Я — ... (гарбуз).
— Послухайте вірш А. Камінчука «Гарбузи».
— Якого кольору цвіт гарбуза?
Хорове читання вірша учнями під керівництвом учителя
— Скільки речень у вірші?— Прочитайте слова з буквою Гг.
Складання слова із букв
— Відгадайте загадку.Править їм стручок за дім,
Тісно в ньому діткам всім.
Аж тріщіть оселя — ох!
Це вже дозріва... (горох).
— Складіть слово із букв, які заховалися в стручку. (Горошини)
Читання вчителем казки «Винахідливі гноми» за І. Роздобудько
Казку вчитель читає за частинами, ставлячи учням запитання.— Про що думала Оля, коли заплющувала очі?
— Хто раптово з’явився перед нею?
— Що було у гнома?
— Що знаходилося в мішку?
— Які зірки були в мішку?
— Хто прикрасив небо яскравими зірками?
— Прочитайте питальне речення.
— Про що міркувала Оля?
— Чим гноми прикрашали небо? Прочитайте.
Робота в групах
— Хто складе більше слів із букв слова винахідливі? (Вихід, ліниві, дах, нива, дивина, лід...)
V. Підсумок уроку
— Чого навчилися на сьогоднішньому уроці?
— Що найбільше сподобалося?