Мета: ознайомити учнів зі звуком [б] буквою Бб, формувати вміння правильно вимовляти і виділяти цей звук з мовленого слова, позначати його в звуковій моделі відповідним умовним знаком та буквою Бб на письмі; розвивати увагу, граматичну пильність; виховувати любов до своєї сім'ї, потребу перейматися її клопотами, проблемами.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Підготовка до вивчення нової букви
Робота над загадкою
Як навколо об'їси —Серединки не проси.
Ми такі гостинці —
Дірка в серединці. (Бублики)
— Виконайте звуко-буквений аналіз слова-відгадки.
— Який перший звук у цьому слові? Третій?
Читання вчителем тексту за Д. Матіяш (с. 108)
— Де жив білий кіт?— Зробіть звуковий аналіз слова будинку.
— Який перший звук у цьому слові?
— Як утворюється звук [б]? (Треба міцно стулити губи,набрати багатоповітря і з голосом виштовхнути його, відкривши губи.)
— До яких звуків належить звук [б]? (Приголосний,бо струмінь повітрянатрапляє на перешкоди.)
Гра «Утворіть злиття зі звуком [б]»
Учитель називає голосні звуки [а, о, у, и, і, е], учні утворюють злиття ба, бо, бу, би, бі, бе. (Увага дітей звертається на пом'якшене вимовляння звука [б’] в злитті «бі»).
Знаходження місця звука [б] у словах
Учитель називає слова, учні визначають місце знаходження звука: на початку, в середині, в кінці.
Хліб, банан, кабан, банка, зуб, риба, брат, собака, кабінет, барабан, азбука, каблук, баян, бур'ян, борщ.
Гра «Упіймайте слова зі звуком [б]»
Учитель повторно читає текст, учні повинні назвати слова зі звуком [б].
III. Ознайомлення з новою буквою Бб
Аналіз будови, порівняння великої і малої букв, визначення місця літери в кишеньковій азбуці
— На що схожа буква «бе»?
Буква Б, як бегемотик,Що вхопився за животик.
Він морозива поїв,
А тому і захворів.
Розучування скоромовки
Боб і бобреняткоВ бубон вибивали,
Гриб і грибенятко
Бігали, стрибали.
Гра «Аукціон»
Учитель називає перший склад, учні додають склади й утворюють слова. yy Ба... (нан, ран, рабан, клан, буся, тон...).- Бу... (зок, сол, кет, терброд, бон, квар, ква...).
- Бі... (лка, дон, лет, зон, бліотека...).
- Бе... (реза, гемот, нзин, реги, кон, рег...).
- Бо... (бер, лото, ки, рщик, ровик, рода, рона...).
- Би... (чок, ти, нти, лина...).
Фізкультхвилинка
IV. Робота за Букварем (с. 108–109)
Бесіда за сюжетним малюнком (с. 108)
— Кого ви бачите на малюнку?— Де жили кіт з кішкою?
— Яку пору року вони більше любили? Чому?
— Якими художник зобразив кота і кішку?
— Які в них вушка? лапки? хвостик? Який одяг?
Читання злиття буквосполучень, слів
Довідкове бюро
Тис — хвойне вічнозелене дерево або чагарник із твердою бурувато-червоною деревиною, що росте переважно в південних країнах.
Бук — листяне дерево з гладкою сірою корою і міцною деревиною. Учитель демонструє малюнки або слайди із зображеннями дерев.
Бондар — майстер, ремісник, що виготовляє діжки, бодні, дерев'яні відра т. ін.
Робота над предметними малюнками, поданими у «віночку»
Барвінок, кульбаба, білка, бандура, бегонія, бобри.
— Назвіть двоскладові слова.
— У яких словах два звуки [б]?
— Які слова відповідають на питання хто?
Читання стовпчиків слів з опорою на злиття бу, бра, бру
Робота над текстом (с. 109)
Читання тексту вчителем.
Читання стовпчиків слів «луною» за вчителем.
Повторне читання тексту учнями «ланцюжком».
— Хто є головними героями тексту?— Хто був батьками білих кошенят?
— Що більш всього любили кошенята?
— Яка бабуся була у білих кошенят?
— Чим вона пригощала своїх онуків?
— Розгляньте малюнок.
— Який колір на ньому переважає?
— Порахуйте, скільки в тексті речень.
— Знайдіть слова із буквою Бб.
V. Підсумок уроку
— Яку нову букву вивчили на сьогоднішньому уроці?— Який звук позначає ця буква?
— Що найбільше сподобалося на уроці?