Мета: ознайомити учнів з артикуляцією звука [е], буквою Ее; розвивати вміння здійсню-вати звукові та звуко-буквені зіставлення в словах; розширювати словниковий за-пас; розвивати зв'язне мовлення; виховувати любов до прекрасного.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Повторення вивченого матеріалу
Гра «Допоможи Незнайкові»
Учитель читає речення з тексту «Театр», замінюючи деякі слова. Учні мають відшукати це речення в тексті, виправити «помилку».
Бабуся (тато), мама і Тарасик у театрі.
Мама (Марина) дарувала артистам квіти.
Щоб дізнатися, що йде в театрі, треба подивитися на рекламу (афішу).
Ролі виконують актори (артисти).
Гра «Голосні — приголосні»
На дошці впереміж виставляються букви на позначення голосних і приголосних звуків. Учні мають відібрати букви, що позначають голосні звуки, і ви-ставити їх на лінійці ліворуч, а праворуч залишити букви, що позначають приголосні звуки.
III. Підготовка до вивчення нового матеріалу
Вступна бесіда
На дошці — малюнок (слайд) едельвейса.
— Подивіться на цю казково прекрасну квітку. Вона росте тільки в Кар-патах, високо на гірських схилах, вище від смерек. Едельвейс занесено до Червоної книги, бо він перебуває на межі вимирання.
Едельвейса цвіт красивийНіжить сонце золоте.
Той, хто сильний і сміливий,
Серед скель його знайде.
— Послухайте легенду про цю чарівну квітку.
Легенда — народне сказання, або оповідання про якісь події чи життя людей, оповите казковістю, фантастикою.
Читання легенди вчителем (с. 94)
Звуковий аналіз слова «едельвейс»— Назвіть голосні звуки в цьому слові. Вимовте цей звук.
— Як він вимовляється? (Губи притиснуті до зубів,але краї мають бутивідірвані від зубів. Нижня щелепа опущена. Струмінь повітря проходить вільно, без перешкод. Отже, звук [е] голосний.)
— Назвіть злиття зі звуком [е] у словах: ракета,вечір,печиво,метро,газета, села.
— Виконайте повний звуковий аналіз слова екран.
Учні разом і поодинці називають перший склад і звук у слові екран.
— Який це звук? Доведіть. (Вимовляємо протяжно,можемо проспівати,повітря вільно проходить через рот.)
Гра «Упіймай звук [е]»
Учитель пропонує ще раз послухати легенду про едельвейс.— «Упіймайте» слова зі звуком [е].
IV. Ознайомлення з буквою Ее
Показ учителем великої і малої букв Ее.
Аналіз будови, зіставлення за формою. Звертається увага на відмінність конфігурації великої і малої букв. Визначення місця букви в кишеньковій азбуці.
— На що схожа буква Ее?
Що за буква — три жердинки,Це ж для кого перетинки?
Га-га-га та ге-ге-ге —
Ми обійдем букву «е».
Фізкультхвилинка
V. Робота за Букварем (с. 94–95)
Бесіда за сюжетним малюнком
— Що ви бачите на малюнку?— Який був палац?
— Хто в ньому жив?
— Яка квітка цвіте на вершині гори?
— На що вона схожа?
Читання буквосполучень, односкладових слів
Ера — система літочислення. Аул — назва села на Кавказі.
Читання малюнкового тексту про зайчика
— До кого постукав зайчик?— Як волав зайчик? Повторіть.
Робота над предметними малюнками, поданими у «віночку»
Береза, лелека, клен, верба, черемха, едельвейс.— У яких словах чується два звуки [е]?
— Яке слово починається звуком [е]?
— У якому слові один склад?
— Доберіть слова до поданих звукових схем.
Читання слів у стовпчиках, «променевій» таблиці
— Яке спільне злиття у словах першого стовпчика? (пе) У словах «променевої» таблиці? (ме) У словах третього стовпчика? (ле)
Читання вчителем вірша О. Тихомирова
— Про яке чудове віконце йдеться у вірші?— Назвіть розсипані букви, зберіть із них слово-відгадку.
Читання слів у стовпчиках
— Назвіть у парах слів спільну буквену частину.
Читання вірша учнями
— Які були носороги? А який папуга прилітав?— Що зображено на екрані телевізора?
VI. Підсумок уроку
— Яку букву вивчали на сьогоднішньому уроці?— Який звук вона позначає?