Мета: закріпити знання учнів про букву Нн, її звукове значення; виробляти вміння чи-тати склади, слова з вивченими буквами, працювати над інтонуванням речень; розвивати зв'язне мовлення учнів; збагачувати лексичний запас; виховувати любов до книги.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Мовленнєва розминка
Робота над чистомовкою
На-на-на — незабаром вже зима.Ло-ло-ло — хмарами небо затягло.
Ощ-ощ-ощ — сіє дрібнесенький дощ.
Хи-хи-хи — відлетіли від нас птахи.
Розучування скоромовки
Пес у нашого сусіда
Називається Сніжок.
Білий він, немов зі снігу,
Має зшитий кожушок.
Г. Забазнова
Робота над загадками. Звуковий аналіз слів-відгадок
Сопе, хропе, часом чхає,Сюди, туди зазирає,
На морозі замерзає,
Бо одежини не має. (Ніс)
В краях теплих жити звик.
Є на носі в нього ріг.
Хто ж це, друзі?.. (Носоріг).
Ой котилось коло,
Коло-покотьоло,
Всіх ласкаво гріло,
Цілий день світило,
А під вечір коло,
Коло-покотьоло Д
Дуже натомилось,
Спати покотилось. (Сонце)
Голубе вітрило
Увесь світ накрило. (Небо)
— Який звук позначає буква «ен»?
— У якому слові буква «ен» позначає м'який приголосний звук?
— Яка буква вказує на м'якість попереднього приголосного? (і)
Гра «Назви імена дітей»
— Назвіть імена дітей, у яких є буква «ен».
Наталка, Надія, Настя, Назар, Антон, Ганна, Інна, Ліна, Марина, Олена, і т. д.
Фізкультхвилинка
III. Робота за Букварем (с. 64–65)
Бесіда за сюжетними малюнками (с. 64)
— Що робить хлопчик?
— Для чого він рве шипшину?
— Чим корисна шипшина?
Довідкове бюро
Шипшина
Ця дивовижна рослина — дикий предок, родоначальниця всіх культурних сортів троянд, оспіваних поетами різних часів і народів. Шипшина — справжнє джерело здоров'я. Вона захищає людину від різних хвороб і підвищує її працездатність.
Народна мудрість стверджує, що шипшина варта семи докторів. За своїми властивостями шипшина, не має собі рівних. Її називають скарбницею вітамінів, лісовим лікарем.
— Що робить дівчинка з плодів шипшини? Кому вона показала своє намисто? Що їй сказала синичка?
— Хто ласуватиме шипшиною взимку?
Звуковий аналіз слів горобина і калина
Читання стовпчиків слів (с. 65)
— Чому слова третього стовпчика написані з великої букви?
Робота над ілюстративним матеріалом
— Розгляньте малюнки.
— Хто це? (Снігур, дрізд)
— Що це? (Криниця)
Читання стовпчиків слів «луною» за вчителем
Читання тексту про осінь за Н. Тарасенко
Довідкове бюро
Кетяг — пучок ягід або квітів на одній гілці, стеблині; китиця, ґроно.
— Які рослини згадуються в тексті?
— Чим ласує дрізд? А снігур?
— Знайдіть на с. 64 схему, яка відповідає підкресленому реченню.
IV. Робота з дитячою книжкою
Читання вчителем вірша Г. Коваль «Киця-першокласниця»— Якою ви уявляєте собі кицю?
— Де киця вчилася рахувати?
— Чим хвасталася киця?
— Кого рахувала киця?
— Як вона це робила?
— Чому киці рахувати було непросто?
— Чим закінчився для киці урок?
— Як було киці?
— А як — горобцям?
— Що трапилося б, якби киця не хвасталася?
V. Підсумок уроку
— Що робили на сьогоднішньому уроці?— Що найкраще вдалося зробити?
— Виконання яких завдань викликали ускладнення?