Мета: ознайомити учнів з новою буквою Рр; навчити читати її в складах як звуки [р], [р’]; розвивати вміння виконувати звуковий та звуко-буквений аналіз слів; виховувати любов до художнього слова.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Повторення вивченого матеріалу
Гра «Букви заблукали»
На дошці надруковані слова з пропущеними буквами. Учні мають заповнити пропуски.
П.сіка, п.вник, ка.ина, в.лик.
Гра «Плутанка»
Учитель читає текст «На пасіці взимку», замінюючи деякі слова. Почувши помилку, учні плещуть у долоні, виправляють помилку.
Полінка живе в селі (місті).
У тата (дідуся) є пасіка.
Узимку (улітку) бджоли носять мед.
Синички летять до вуликів, тому що холодно (голодні).
III. Вивчення нового матеріалу
Підготовка до ознайомлення з новою буквою
Скоромовка
Учні повільно, а потім швидко вчаться промовляти скоромовку.
Три барани на траві стрибали.Три барани на трубі гарно грали.
— Який звук найчастіше чується в скоромовці?([р]).
Читання вчителем тексту (с. 86)
Учитель читає текст, виділяючи звук [р].
— Проаналізуйте і запишіть звукову модель слів ворон, ріка. Який перший звук у слові ріка? ([р’])
— Скільки складів у слові ворон?
— Назвіть перший звук другого складу.
Гра «Назви овочі зі звуками [р], [р’]»
Огірок, помідор, картопля, ріпа, буряк, морква, редиска...
Гра «Упіймай звук [р]»
Учитель повторно читає текст. Учні мають назвати слова зі звуками
[р], [р’].
— В українській мові звуки [р], [р’] позначаються буквою Рр («ер»). Порівняйте велику і малу букви. Чим вони схожі і чим відрізняються? На що схожа буква «ер»?
Равлик лізе на стеблинку,Сам несе свою хатинку.
В нього ріжки коротенькі
І чутливі, мов антени.
Налякався і завмер —
Схожий став на букву «ер».
Фізкультхвилинка
IV. Робота за Букварем (с. 86–87)
Бесіда за сюжетним малюнком (с. 86)
— Кого ви бачите на малюнку?— Про що запитує черепаха у ворона?
— Про яку неприємність розказує їй ворон?
Читання складів і слів, поданих у «променевих» таблицях
Читання слів у колонках з опорою на злиття ри, ра, ро, рі
Гра «Я — тобі, ти — мені»
Учні в парах читають одне одному слова у стовпчиках.
— У якому стовпчику є м'який приголосний [р’].
— Яка буква позначає м'якість цього приголосного?
Ропа — соляний розчин високої концентрації. Насичена солями вода солоних озер.
Робота над словами, поданими у «віночку»
Ряст, ромашка, кріп, гриби, равлик, береза.— Доберіть слова до поданих звукових схем.
— Назвіть односкладові слова, трискладові.
— Назвіть слова з м'яким приголосним [р’].
Читання стовпчиків слів
Мур — висока кам'яна або цегляна стіна навколо чогось.— Яка спільна частина у словах мур і Мурко?
— Що означає слово Мурко?
— Клички тварин пишуться з великої букви.
Читання слів, поданих аналітико-синтетичним способом
— Назвіть предмети, зображені на малюнках.
— Назвіть звуки у слові радіо.
— Скільки складів у слові ракета?
— Назвіть наголошений склад у слові ромашка.
Читання вчителем тексту за переказом Б. Чайковського
— Яке свято почалося у лісі?— Кого жабеня запросило на танець?
— Чому зраділа мишка?
— Згадайте попередній текст.
— Чому їжак не прийшов на свято?
V. Підсумок уроку
— Яку букву вивчили на сьогоднішньому уроці?
— Які звуки вона позначає?
Гра «Доповніть риму»
Ось і дзвоник пролунав,Він мені і вам...,
Що урок вже час кінчати,
Треба йти...