Мета: ознайомити учнів з буквою Сс, її назвою та звуковим значенням, формувати вміння виконувати аналітико-синтетичні вправи; вчити читати склади, слова з новою буквою; вдосконалювати навички звукового аналізу слів; вчити працювати з анаграмами; розвивати зв'язне мовлення, фонематичний слух; виховувати бережливе ставлення до природи.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Мовленнєва розминка
Робота над чистомовкою
Ла-ла-ла — молоко пила.Ло-ло-ло — ідемо в село.
Лу-лу-лу — ідемо по селу.
Ли-ли-ли — липку полили.
Лі-лі-лі — рученьки малі.
III. Підготовка до ознайомлення з новою буквою
Розучування скоромовки
Синиці сіно сушили,Сороки солому носили.
— Який звук часто повторюється у словах скоромовки? (Звук [с])
Читання вірша (с. 74)
— Хто є головним героєм вірша?— Який звук вимовляємо останнім у слові лис?
— Вимовимо звук [с] і спробуємо розказати, як він утворюється. (Кінчикязика впирається в нижні зуби, які створюють перешкоду на шляху струменя повітря. Це твердий приголосний звук.)
— Що зробило сонечко?
Звуковий аналіз слова сіло.
— Який перший звук у слові сіло? (Звук[с’])
— Чим відрізняється вимова звука [с] від звука [с’]? (Зуби і язик залишаються в тому самому положенні, але губи розтягуються. Звук [с’] — приголосний м'який звук.)
Упізнавання звуків [с], [с’] у словах сир, коса, сіль, роса, сосна, колосок, сіно, сім, осінь.
Учень називає звук, який він чує в слові — [с] або [с’], вказує, де він чується.
Звуковий аналіз слів лис, лось за предметними малюнками
IV. Ознайомлення з буквою Сс
— В українській мові звуки [с], [с’] позначаються буквою «ес».
Учитель показує велику і малу букви Сс. Учні порівнюють їх: за будовою вони однакові, відрізняються лише розміром.
— На що схожа буква Сс?
Заучування вірша
Сіра гуско, не сварись!Ось ця буква с, дивись:
Як пиріг-маківничок,
Наче місяця ріжок.
В. Гринько
Фізкультхвилинка
Робота за Букварем (с. 74–75)
Бесіда за сюжетним малюнком (с. 74)
— Кого ви бачите на малюнку?— Що зробили лис і місяць?
— На чому вони сидять?
— Якими фарбами зобразив художник лиса і місяць?
Читання прямих і обернених складів, поданих у «променевій» таблиці, читання буквосполучень
Читання тексту з малюнками
Робота над предметними малюнками, поданими у «віночку»
Сосна, синиця, сім, суниця, сорока, смородина, соняшник.— Виконайте звуковий аналіз слів сім і сосна.
— У якому слові два звуки [с]?
— Назвіть трискладові слова.
— У якому слові чотири склади?
— Назвіть трискладове слово з наголосом на першому складі. (Соняшник)
— Які слова розрізняються одним звуком? (Синиця,суниця)
Читання стовпчиків слів з опорою на злиття: со, си, са, ли
Читання та аналіз тексту «Зустріч з лисом» за А. Давидовим (с. 75)
Читання тексту вчителем— Яку пору року описано в тексті?
— Хто побачив лиса?
— Що він робив?
— Навіщо лис хотів пробити льодяну кірку?
— Чи вдалося йому дістати мишку?
— Розгляньте малюнок.
— Який фрагмент тексту зобразив художник?
Гра «Розвідники»
— Скільки разів у тексті зустрічається слово лис?— Що нового ви дізналися про цю тварину?
VІ. Підсумок уроку
— Яку букву сьогодні вивчили?— Які звуки вона позначає?
— Що найбільше запам'яталося з сьогоднішнього уроку?