Мета: ознайомити учнів з новою буквою Нн, показати її різне звукове значення; формувати уявлення про складовий принцип українського письма — однією тією самою буквою на письмі позначаються різні звуки — твердий і м'який; розвивати зв'язне мовлення учнів, фонематичний слух; виховувати любов до природи.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Підготовка до ознайомлення з новою буквою
Виділення кінцевих звуків [н], [н’] зі слів-відгадок
Пливе свинка, Сліду не лишає.
Вирізана спинка, Хто його вгадає? (Човен)
— Який останній звук у слові човен? Побудуйте звукову модель цього слова.
— Назвіть злиття приголосного звука [н] з голосним у словах: нога, нутрія, небо, намет, низка.
Височенький він на зріст, Довга грива, довгий хвіст, | Ноги довгі і стрункі. Відгадайте, хто такий? (Кінь) |
— Який останній звук у слові кінь? Побудуйте звукову модель цього слова.
Робота над текстом В. Сухомлинського (с. 62)
Довідкове бюро
Шибка — скло в рамі вікна, дверей і т. ін.
— Послухайте текст. Про кого в ньому йдеться?— Як співає синичка? (Пінь-пінь)
— Який останній звук у її пісеньці?
— Назвіть другий склад у слові синичка.
— Назвіть приголосний звук у цьому складі.
— Назвіть злиття приголосного [н’] з голосним у словах: ніч,нюхати,нявчить, синє.
— Які приголосні звуки виділяли в словах? ([н], [н’])
— Як ми вимовляємо звук [н]? (Язик притискаємо до верхніх зубів.Повітря, потрапляючи на перешкоду перед язиком і зубами, проходить через ніс, розмикає зуби і з голосом виходить із ротової порожнини.)
— Вимовте звук [н’].
— Де тепер розташувався в ротовій порожнині язик? (Він упирається в нижні зуби.)
— Яке положення зайняли губи? (Вони розтяглися.)
— Який звук [н’]? (Приголосний м'який)
III. Ознайомлення з буквою Нн («ен»)
— Звуки [н], [н’] позначаються на письмі буквою Нн.
Учні аналізують графічну будову букви «ен». Знаходять її місце у кишеньковій азбуці.
— На що схожа буква «ен»?— Чи це буква, чи драбина? —
— Ну, якщо один щабель,
Дивувалася дитина.
То, звичайно, буква «Н».
Гра «Упіймай слово зі звуками [н], [н’]»
Норці не потрібна нірка,На снігу слідів стежинка.
Носить норка теплу шкірку.
Норці взимку тепло в спинку.
Самостійне добирання учнями слів зі звуком [н], [н’]
Спостереження за звуковим значенням букви Нн, за способом позначення на письмі твердості і м'якості
Учитель набирає на дошці склади: на, но, ну, ни, пропонує учням прочитати ці склади і сказати, який перший звук вимовляється в кожному з них. (Твердий)
— А якщо після букви Нн поставити букву і, то як треба прочитати склад?
— Який звук позначає буква Нн у цьому складі? (М'який)
Фізкультхвилинка
IV. Робота за Букварем (с. 62–63)
Бесіда за сюжетним малюнком
— Яка пора року зображена на малюнку? Доведіть.— Яких птахів бачите на малюнку?
— Куди вони прилетіли?
— Хто змайстрував годівничку?
Читання прямих і обернених складів, поданих аналітико-синтетичним способом
Читання слів у стовпчиках
Читання тексту (с. 62)
— Що принесли Ніна і Інна для синичок і снігурів?
Робота з предметними малюнками у «віночку»
Нагідки, коник, конвалія, нитки, наперсток, ножиці, настурція, нарциси.
Довідкове бюро
Наперсток — ковпачок, який накладають на палець, щоб не вколотися голкою під час шиття.
— Вимовте двоскладові; трискладові слова.
— Вимовте слова, у яких перший звук [н]; слова з м'яким приголосним.
Читання буквосполучень, слів (с. 63)
Читання вчителем вірша Л. Дяченко «Осінь»
— Яку пору року описано у вірші?— Що сказано про шипшину, жоржини, журавлині ключі?
— Які ключі летять у небі?
— Прочитайте речення, які принесла сорока. Що вона переплутала?
— Які слова звучать однаково, але мають різні значення? (Ключі, лисички)
Робота над загадкою
V. Підсумок уроку
— Яку букву вивчали на сьогоднішньому уроці?
— Які звуки позначає ця буква?
— Що було цікавого на уроці?
— Про що розповісте батькам удома?