Мета: ознайомити учнів з новою буквою Оо, її звуковим значенням; удосконалювати навички звукового аналізу слів, вміння складати речення за схемою; вчити розрізняти розділові знаки наприкінці речення; розширювати світогляд учнів; розвивати пам'ять, зв'язне мовлення; виховувати любов до природи.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Повторення вивченого матеріалу
Робота над загадками
Палички і закарлючкиНа папері пише ручка,
Щоби правильно писати,
Треба всі запам'ятати,
В алфавіті 33,
Їх зі мною повтори! (Букви)
— Виконайте звуковий аналіз слова букви. В якому складі є буква у?
Маю паличку такуВ пластиковім кожушку:
На папері покружляє
І слова на нім лишає. (Ручка)
— Назвіть наголошений склад у слові ручка; голосні звуки в цьому слові; перший звук; останній звук у слові.
III. Вивчення нового матеріалу
Підготовка до вивчення нової букви
— Послухайте вірш і скажіть, який голосний звук чуємо в ньому найчастіше?
Оленка великаЙ Оленка маленька
Ходили до лісу
Збирати опеньки.
— Поділимо слово Оленка на склади. (О-лен-ка)
— Який перший склад?
— Скільки в ньому звуків?
— Голосний звук [о], як і інші вже вивчені голосні — [а], [у] — сам може утворювати склад.
Читання вірша «Совині окуляри» вчителем. Аналіз змісту вірша (с. 46)
— Що загубила сова?— Для чого їй знадобилися окуляри?
— До кого сова звернулася за допомогою?
— Чому саме до мурашок?
— Яку винагороду пообіцяла сова?
— Вимовте слово окуляри по складах.
— Назвіть перший склад у цьому слові. Який це звук? (Голосний) Чому? (Струмінь повітря не зустрічає перешкод.)
Гра «Упіймай звук [о]»
Учитель повторно читає вірш «Совині окуляри». Почувши слово зі звуком [о], учні плещуть у долоні.
Ознайомлення з буквою Оо
— Звук [о] на письмі позначається буквою Оо.
— На що схожа ця буква?
— Послухайте вірш.
О наділо окуляри,Озирнулося навколо...
Все довкола — ніби коло.
Все навкруг — то буква о.
Кругле сонце, місяць в небі,
Очі сині круглі в тебе,
І годинник, і м'ячі...
Кругле все, як не скачи!
О надулась, ніби булька:
— Я — найкраща в світі буква!..
— Буква Оо схожа на коло, але воно видовжене, як овал. Велика й мала букви мають також однакову форму, вони різняться між собою тільки розміром.
Фізкультхвилинка
Виростем великими (встають навшпиньки,руки вгору)Яблук нарвемо (імітують рухи зривання яблук обома руками).
У плетені кошики (розводять руки в сторону)
Ми їх складемо (присідають,імітують складання яблук).
Робота за Букварем. Аналіз сюжетного малюнка (с. 46)
— Де сидить сова? Що вона тримає в руках? Який у неї вигляд? Чому в сови заклопотаний вигляд? Чого в неї не вистачає? (Окулярів)
— Кого вона покликала шукати окуляри? Складіть речення за сюжетним малюнком на с. 46.
Звуко-буквений аналіз слів оса, борсук, сорока, горобець з опорою на схеми, подані у підручнику
Розглядання предметів, намальованих у «віночку» (овес, ожина, одуд, оливи, лосеня, огірок).
Добирання слів до поданих звукових схем. (Одуд, оливи, овес)
— Що робить сова? Що одягнула на очі? Хто знайшов її окуляри? Хто прийшов послухати сову? Що читає сова?
— Складіть речення за поданими схемами.
Читання вірша Р. Скиби «Звичка є у совеняти...» (с. 47)
— Яка звичка є у совеняти?
— Для чого совеняті дві пари окулярів?
Гра «Конструктори»
— З букв слова окуляри утворіть нові слова. (Куля, крило, яри)
IV. Підсумок уроку
— Яку нову букву вивчили на сьогоднішньому уроці?— Який звук позначає ця буква?
— Назвіть слова, у яких є звук [о].