Мета: закріпити знання учнів про вивчену букву Аа та її звукове значення, вдосконалювати навички звукового аналізу слів; розвивати зв'язне мовлення учнів, фонематичний слух; виховувати любов до художнього слова.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Мовленнєва розминка
Розучування скоромовки
А дідусь ОпанасНам купив ананас.
Тож приходьте до нас —
Почастуємо вас.
Ой, смачний ананас!
Промовити скоромовку повільно і тихо; голосно і швидко; здивовано.
III. Повторення вивченого матеріалу
Робота над загадкою
Стали букви у рядокІ побігли в дитсадок.
Хто у них за ватажка?
Ну, звичайно, буква... (А).
Гра «Упіймай слово зі звуком [а]»
Аптеку відвідала Алла.А що ж вона там купувала?
Айву? Абрикоси? Малину?
Ні, ягідки — вітаміни.
Г. Король
Айва — невелике дерево або чагарник заввишки 1,5–3 м з розкидистою кроною і стовбуром діаметром до 50 см. Плоди ароматні, кулястої або грушоподібної форми.
Цілий айсберг проковтнула
І, звичайно, стала чхати
Та ангіну лікувати.
Рибки радісно зітхнули,
Що ангіна у акули.
С. Шаповалов
Айсберг (від німецького Eisberg — льодова гора) — плавуча льодова гора значних розмірів. Висота айсберга над водою може досягати 100 м, довжина — кількох кілометрів.
Посеред моряГора крижана,
Плава, не тоне —
Оце дивина! (Айсберг)
IV. Робота за Букварем (с. 40–41)
Словникова робота
Акробат — вправний гімнаст, виконавець складних гімнастичних номерів у цирку.
Шпагат — гімнастична вправа, полягає у максимально можливому розсуванні ніг у такий спосіб, щоби всією своєю довжиною вони дотикалися до підлоги.
Канат — дуже міцний грубий мотузок із волокна або дроту.
Читання вчителем вірша М. Дружиніної (с. 41)
— Про що діти просили акробатів?— Чому вони їх просили не танцювати?
— Що діти запропонували акробатам?
— Коли акробат сів на шпагат?
Фізкультхвилинка
— Розгляньте малюнок на с. 40.— Як утворилося слово ананас? (А-на-нас)
— Що ще не поклали на стіл для акробатів?
— Назвіть ягоди, які поклали для акробатів.
Довідкове бюро: кавун — найбільша ягода.
Вправляння в інтонуванні перших трьох рядків вірша.
— Передайте голосом хвилювання за акробатів.— Знайдіть у вірші слова з буквою а.
— Виконайте звуковий аналіз слова акробат.
— Скільки складів у цьому слові?
— Скільки звуків?
— Назвіть наголошений склад.
— Розгляньте малюнки на с. 40.
Звуковий аналіз слів ананас, кавун, абрикоси з опорою на схеми, подані
підручнику.
— Що лежить на блюді?— Дівчатка, назвіть ягоди, хлопчики — фрукти.
— Складіть речення за схемою.
— Виконайте звуковий аналіз слова малина.
— Скільки в слові малина звуків [а]? Назвіть склади зі звуком [а]. Який склад у цьому слові наголошений?
— Розгляньте склянки з соком.
— Який сік у кожній склянці?
— Яке варення в баночках? Із чого воно?
— Розгляньте малюнок на с. 40.
— Хто виступає під куполом цирку?
— Які акробати? (Сміливі,спритні,сильні,гнучкі,відважні,вправні)
— Назвіть звуки в слові акробати.
— Скільки в ньому складів?
— Який склад наголошений?
— Скільки букв а в цьому слові?
V. Підсумок уроку
— Що нового ви дізналися на сьогоднішньому уроці?— Що було найбільш цікавим?
— Які нові слова запам'ятали?