Мета: здійснити перехід від умовного позначення звуків фішками до ознайомлення з буквами; ознайомити дітей з друкованою буквою Аа; продовжити вправляння у звуковому аналізі слів, розрізненні голосних і приголосних звуків; закріплювати практичне уявлення про складотворчу роль приголосних звуків; розвивати мовлення учнів, фонематичний слух; виховувати любов до рідного слова.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Звукові аналітико-синтетичні вправи
Вправляння у впізнаванні голосних звуків у слові
Учитель називає слово, а учні виділяють з нього голосний звук: лось, ліс, кран, слон, лист, день, син, риба, урок, дід, кіно.
Виділення у названих словах початкового звука
Страус, акула, лікар, жирафа, черепаха, акваріум.
Виділення зі слів кінцевого звука
Вода, земля, сини, день, палець, гриби, вуж, мороз.
Утворення складів типу злиття із заданих звуків [т], [у] — (ту), [р], [е] — (ре), [з’], [а] — (зя), [л’], [у] — (лю)
III. Вивчення нового матеріалу
Підготовчі вправи
— Відгадайте загадки. Побудуйте звукові моделі слів-відгадок.
З рогами, а не бик,Доять, а не корова,
Кору здирає,
А кошиків не плете. (Коза)
Гуляє пані в срібнім жупані,
Де вона стане — там трава в'яне. (Коса)
— Які звуки в цих словах різні? А схеми в обох словах, як бачите, однакові. Щоб знати, яке саме слово записане, щоб уміти його прочитати, люди придумали інші знаки — букви. Букви, або літери, розміщуються в певному встановленому порядку. Такий порядок називають абеткою, або алфавітом, або азбукою. Кожна буква в цьому ряду має своє місце проживання. У нас на дошці висить кишенькова азбука. По мірі вивчення букв ми будемо вставляти їх у кишеньки. Вимовте ще раз слова: азбука, абетка, алфавіт. Який перший звук чуєте в цих словах?
— Послухайте оповідання про хлопчика, у якого була незвичайна абетка.
Слухання тексту Н. Сняданко та перевірка розуміння прочитаного
— Як звати хлопчика?— Яка абетка була у Тарасика?
— Що вона вміла говорити?
— Що вона говорила вранці? увечері?
— Вимовте перший звук у слові абетка.
— Який це звук? (Голосний) Чому? (Тому що при вимові цього звукаструмінь повітря не зустрічає перешкод.)
— Сьогодні ми вивчимо першу букву. Звук [а] на письмі позначаємо буквою Аа. Ця буква називається так само, як і звук.
Ознайомлення з буквою Аа
Голосиста буква АТвій Букварик відкрива
Не одна вона іде,
А всю азбуку веде.
В. Гринько
Учні розглядають букву Аа.
— Велика буква А складається з двох прямих паличок, складених кутом, перетинки, горизонтальної палички.
— На що схожа буква А?
— А яка ж та буква «А»?Що нагадує вона?
Досить схожих є прикмет:
Мов шпаківня, мов намет...
В. Гринько
— Мала буква а не схожа на велику, розгляньте її і добре запам'ятайте.
Фізкультхвилинка
Ширше, діти, треба стати,Будем дрова ми рубати.
Раз — підняли руки вгору,
Два — змахнули всі додолу.
І рубаємо завзято,
Хай тепло приходить в хату.
Робота за Букварем (с. 38–39)
— Розгляньте малюнок на с. 38.— Що ж це за королева? Розгляньте її корону. Які букви там є?
— Так, дійсно — це азбука. Вона щодня буде приходити до нас і приносити нові букви.
— Розгляньте розповідь про Тарасика. Знайдіть виділене слово. Скільки букв а у цьому слові?
— Розгляньте малюнки на с. 38, назвіть звуки у словах.
— Що намальовано у «віночку» на с. 39? (Калина,айстра,бабка,аґрус,абрикос, автомобіль, акація) Назвіть місце звука [а] в кожному з цих слів.
Робота над віршем В. Каменчук «Вересень»
Читання вірша вчителем
— Хто прибіг до вутінки у хатку?— Про що просило зайченятко?
— Чому зайченяткові хотілося, щоб не настали сутінки?
— Розгляньте малюнок. Кого ви на ньому бачите? До кого біжить зайченятко? Де воно біжить?
— Зайченятко біжить між вересом. Це квіти, які цвітуть у вересні.
IV. Підсумок уроку
— Яку букву вивчали на сьогоднішньому уроці?— Який звук вона позначає на письмі?
— Що найбільше сподобалося на уроці?