Мета: навчати учнів виконувати звуковий аналіз фонетично нескладних слів; вчити будувати звукові моделі та добирати слова до поданих моделей; розвивати вміння відповідати на запитання хто? який? що робить?; виховувати любов до художнього слова.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Мовленнєва розминка
Вправи для розвитку артикуляції дихання
«Цокання» язиком у ротовій порожнині.
Набравши повітря, якнайдовше вимовити слово «Ні» з поступовим видихом (тричі).
«Маятник» — ротик відкритий в усмішці, язик рухається від лівої щоки до правої (десять разів).
Робота над чистомовкою
Ку-ку-ку, ку-ку-ку! — Сидить пташка на сучку!
Ки-ки-ки, ки-ки-ки! — Посадили огірки!
Ко-ко-ко, ко-ко-ко! — Люблю свіже молоко!
III. Повторення вивченого матеріалу
Гра «Відгадай, що це? або хто це?»
Кислий, жовтий, ароматний. (Лимон)
Хитра, руда, прудка. (Лисичка)
Неповороткий, вайлуватий, бурий. (Ведмідь)
Білий, холодний, пухнастий. (Сніг)
— Виконайте звуковий аналіз слів сніг, лимон.
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Робота над розворотом Букваря (с. 31)
— Хто зображений на малюнку?
— Що він тримає в руках?
— Яка в нього лійка?
— Яке перо?
— Що він робить цим пером?
— Що одягнено на голові?
— Подивіться на будиночок. Хто зможе прочитати, що написано над две-рима будиночка? Хто живе в цьому будиночку? А що роблять казкарі?
Фізкультхвилинка
— Послухайте оповідання про казкаря.
2. Читання оповідання О. Дроза «Казкар» учителем (с. 32–33)
— Як називається людина, яка пише казки?
— Де казкар брав свої казки?
— Як він доглядав у своєму саду за казками?
— Чому казки виростали добрими?
— Чи бували ви в саду казкаря?
— Які його казки ви знаєте?
— Чи можуть насправді виростати казки в будь-якому саду?
— Чому вони виросли саме в саду казкаря?
— Складіть речення з підкреслених слів.
— Знайдіть на с. 30 схеми цих речень.
— Знайдіть на с. 31 схеми, які відповідають виділеним словам.
— Яким був казкар?
— Що він робив?
— Які казки ви впізнали?
3. Вікторина «Чи знаєш ти казки?»
Не зміг сидіти на вікні,У лісі всім співав пісні,
Але коли зустрів лисицю,
Та пісня мусила скінчиться. (Колобок)
Підробив він голосок,
Став малим співати!
Здогадалися вони:
Вовк — не наша мати. («Вовк і семеро козенят»)
Бабуся старенька за лісом жила,
Онука до неї гостинці несла,
Та стрінувся в лісі їй сірий хижак.
Ця дівчинка зветься, пригадуєш, як? (Червона Шапочка)
Сиднем у землі сиділа,
Час настав — і всіх здружила:
Діда, бабу, внучку й Хвінку,
Мишку та кицюню Мінку. (Ріпка)
Як знайшов він колосок,
Борошна змолов мішок —
Пиріжків напік і з'їв,
Ледарів не пригостив. («Колосок»).
Заховавшись у корзині,
Їде на ведмежій спині,
Дивиться, щоб волохатий
Пиріжка не міг узяти. («Маша і ведмідь»)
V. Підсумок уроку
— Чи сподобався вам сьогоднішній урок?
— Що найбільше запам'яталося?
— Які казки нам усім потрібні?