Мета: ознайомити учнів з Букварем; розширити знання дітей про свою Батьківщину, рідний край; розвивати зв'язне мовлення учнів, бажання вчитися; виховувати бережливе ставлення до підручників, любов до рідної мови, до Батьківщини.
Хід уроку
I. Організаційний момент
Раз, два, три, чотири, п'ять —
Прошу всіх рівненько встать.
Пролунав уже дзвінок —
Починається урок.
II. Вступна бесіда
— Сьогодні у вас — справжнє свято. Ви стали школярами.
— Чого ви хочете навчитися в школі?
Вправа «Мікрофон»
Відповідає учень, до якого вчитель підходить з мікрофоном.
— Хто допомагатиме вам у навчанні?
— Так, дійсно, допомагатимуть вам ваші батьки, старші братики, сестрички...
Поведу вас шкільними стежинами я — ваша перша вчителька.
III. Ознайомлення з Букварем
— Незамінними помічниками у навчанні стануть книги.
— Чи є у вас удома книги? Які? Розкажіть.
— У школі вам допомагатимуть особливі книги. Вони завжди будуть у вас під рукою, тому і називаються підручниками.
Фізкультхвилинка
Гра «Комарики»
Школярі виходять із-за парт, спочатку звуками імітують дзижчання ко-мара, потім рухами — його політ навколо голови, рук, ніг. Ловлять його оплес-ками. Наприклад: «Комарик над головою». Діти плещуть у долоні над го-ловою. «Комарик біля вуха» і т. ін.
— Відгадайте загадку.
Знає цю найпершу книжку
Будь-який школяр,
Бо до всіх книжок доріжку
Прокладе... (Буквар).
— Буквар — то найперша і найголовніша книжка у житті кожної людини. Всі починали свій шлях до країни Знань з Букварем.
— Розгляньте Буквар.
— Хто зображений на обкладинці?
— Який настрій у дітей?
— Що тримає в руках дівчинка? хлопчик? Хто може прочитати слово?
— Хто впізнав краєвиди, зображені на обкладинці?
— Що ви знаєте про місто Київ? (Київ — головне місто України, її сто-лиця. Це дуже давнє і красиве місто.)
— Кому доводилося бувати в Карпатах?
Форзац — подвійний аркуш паперу, що з'єднує книжку з внутрішньою час-тиною обкладинки, а також служить для оформлення.
— Розгляньте передній форзац. Подивіться на мапу України.
— Хто може знайти столицю нашої Батьківщини — Київ? А місто, в якому ми живемо?
— Наша Батьківщина — велична і прекрасна. Весь світ захоплюється її чудовими краєвидами, історичними і культурними пам'ятками.
— Розгляньте задній форзац. Що ви на ньому бачите?
— Перш ніж потрапити до нас, підручник пройшов складний шлях. Над його створенням працювало багато людей.
Стукіт у двері. Заходить старший учень у костюмі Букваря та звертається до дітей.
- Не беріть мене брудними руками.
- Не малюйте на мені і нічого не пишіть.
- Коли гортаєте мої сторінки, не слиньте пальців, не загинайте ріжків на моїх сторінках.
- Виготовте для мене закладку і не вставляйте між сторінками ручку або олівець — від цього я псуюся.
- Не кидайте мене будь-де, а кладіть завжди на певне місце.
- Бережіть мене, бо я для вас — найкращий шкільний друг!
— Які прохання Букварика ви запам’ятали?
IV. Робота за Букварем (с. 1)
— Що зображено на сторінці Букваря?
— Прапор, Герб і Гімн України — це головні символи нашої держави.
— Якого кольору наш прапор?
— Що символізують ці кольори? (Синє небо і лани золотої пшениці.)
— Гімн — головна пісня нашої Батьківщини.
— Чи чули ви Гімн України? Де? Коли? Розкажіть.
Учні слухають Гімн України.
V. Робота над віршем Г. Чубач «Рідна мова»
— Розгляньте малюнок на с. 3.
— Кого ви бачите на малюнку?
— Що робить хлопчик?
— Яке слово він склав з літер?
— Гордістю і багатством українського народу є його мова, яку називають солов'їною за її милозвучність і пісенність.
Виразне читання вчителем вірша Г. Чубач «Рідна мова»
— Хто приніс літери дитинці?
— Яке було курчатко?
— Яка була в нього корзинка?
— Що дитина збудувала з літер?
Гра «Я — почну, а ви — продовжіть»
— Українська мова звучить, як... (пісня).
VI. Підсумок уроку
— Чи сподобався вам урок?
— Що вам найбільше запам’яталося?
— Хто був гостем нашого уроку?
— Про що розкажете вдома батькам?