Мета:
навчальна: узагальнити й систематизувати вивчений матеріал, який стосується творчості письменників, їхніх творів, понять із теорії літератури;
розвивальна: розвивати логічне мислення, творчу уяву, уміння акумулювати власні знання під час опрацювання завдань;
виховна: виховувати любов до рідної літератури, митців, до книги.
Тип уроку: узагальнення та систематизації знань.
Обладнання: виставка літератури.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ. Оголошення теми й мети уроку
ІІІ. Сприйняття та засвоєння учнями навчального матеріалу
Гра «Упізнай героя»
Упізнайте персонажів та вкажіть, із яких вони творів.
1. «Він ще малий, головою ледь до клямки дістає. Очі в нього чорні, глибокі, як вода в затінку, дивляться широко, немов одразу хочуть збагнути увесь світ. …любить малювати на снігу всяку всячину. Присяде навпочіпки й водить пальцем сюди, туди» (Олесь, Гр. Тютюнник «Дивак»). 2. «В таку пору він любив, як цвітуть будяки, їхні малинові голови під ластівками, навпроти хмар нагадували рясну велику кров, і він, засинаючи, медово позіхав» (Сіроманець, М. Вінграновський «Сіроманець»). 3. «Перше горе, що отруїло хлопцеве серце, — злидні та праця матір поклали в домовину. Хлопця взяли од школи дивитись за меншими в хаті» (Тарас, С. Васильченко «В бур'янах»). 4. «Обидва плечисті, обидва з широкими, лагідними лицями і схожі один на одного так, як маленький гриб-підберезовик схожий на свого більшого сусіда» (Брати, Є. Гуцало «Лось»).
Гра «Римована мозаїка»
Відновіть порушений ритм у рядках. Хто є автором цієї поезії? Яку назву має вірш?
Велика чарівниця — ніч!Зачарувала птицю, звіра,
всіх людей зачарувала —
ніде їх не побачиш.
В полі вітра не побачиш,
на роздоллі тополю,
ні метелика, ні бджілку,
ні гілку вишневу в цвіту.
Ключ-відповідь: М. Вінграновський «Чарівники».
Конкурс-гра «Інтелектуальний футбол»
Методичний коментар. Клас ділиться на дві команди — «захисників» та «нападаючих». Нападаючий повинен кидати м'яч-запитання конкретному захисникові з протилежної команди. Якщо захисник не може відповісти, він має право передати м'яч воротареві. Якщо й воротар не дає відповіді, команді зараховується гол. Зразок питання: «Особливості оповідання…», «Персоніфікація — це…».
Гра «Зашифровані слова»
Розмістіть фігури таким чином, щоб кожне наступне число було більше на п'ять від попереднього. Запишіть відгадки. Дайте визначення поняттям.

Ключ-відповідь: епітет, метафора, порівняння, персоніфікація.
«Доведи свої знання»
Методичний коментар. Учитель заздалегідь готує скриньку, у яку вкладає назви всіх вивчених упродовж року творів. Учні по черзі витягають назви зі скриньки.
Зробіть аналіз художнього твору за такою схемою:
1. Рід літератури, до якого належить твір. 2. Жанр твору. 3. Тема твору. 4. Ідея твору. 5. Художні засоби у творі.
V. Підсумок уроку
Установіть відповідність між автором та твором
1 Є. Гуцало 2 Гр. Тютюнник 3 М. Вінграновський 4 С. Васильченко 5 Т. Шевченко | А «Сіроманець» Б «У бур'янах» В «Повість минулих літ» Г «Садок вишневий коло хати» Д «Дивак» Е «Лось» |
Ключ: 1 Є, 2 Д, 3 А, 4 Б, 5 Г.
VI. Домашнє завдання
Підготуватися до контрольної роботи.