» » » Урок: Микола Вінграновський. Коротко про митця. Поезія як особливий спосіб вираження почуттів людини. «Перша колискова»

Урок: Микола Вінграновський. Коротко про митця. Поезія як особливий спосіб вираження почуттів людини. «Перша колискова»

Мета:

  • навчальна: подати відомості про Миколу Вінграновського, продовжувати роботу з поетичними творами, навчати коментувати художні образи природи;

  • розвивальна: удосконалювати вміння вдумливо та виразно читати поезії, розвивати логічне мислення, уміння комунікативно доцільно висловлювати власні думки щодо змісту віршів;

  • виховна: виховувати патріотизм.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Обладнання: виставка літератури, портрет М. Вінграновського, ілюстрації до поезії «Перша колискова», музикальний супровід.

ПЕРЕБІГ УРОКУ

І. Організаційний момент

ІІ. Оголошення теми й мети уроку

ІІІ. Сприйняття та засвоєння учнями навчального матеріалу

Лекція вчителя

Микола Вінграновський народився 7 листопада 1936 року в м. Первомайськ, що на Миколаївщині. Микола був другою дитиною в родині Степана та Зінаїди Вінграновських. А всього дітей у них було четверо.

Ще з дитинства Микола Вінграновський відзначався допитливістю та веселою вдачею, відчував красу природи та людську доброту. Ровесники Миколи згадують, що хлопець, пасучи череду корів, завжди був душею компанії і навіть вдавався до хитрощів. «Ви, — каже до хлопців, — за мене корови попасіть, а я вам ввечері цікаву історію розкажу…». І так ходить цілій день замріяний, щось бурмоче собі під ніс.

Дитинство Миколи Вінграновського припало на тяжкі роки війни, проте ні голод, ні нестатки, ні жорстокість буднів не змогли зруйнувати поетичність його душі.

Після закінчення школи Микола Вінграновський став студентом Київського інституту театрального мистецтва імені І. Карпенка-Карого, пізніше закінчив інститут кінематографії у Москві. Працював актором, сценаристом, режисером.

Писати вірші поет почав ще в юності. Наприклад, 1961 року в «Літературній газеті» з'явилося аж 15 його поезій. А вже за рік вийшла перша збірка «Атомні прелюди».

Микола Степанович Вінграновський витворив неповторний художній світ, у якому немає різної грані між людиною та природою, вони майже тотожні. Звірі, птахи, рослини можуть радіти життю, можуть думати, переживати, захоплюватися тощо. М. Вінграновський є надзвичайно тонким майстром поетичних пейзажів.

Дослідження-відновлення

Доповніть подані твердження.

1. Микола Степанович Вінграновський народився ________ в м. _________. 2. Поет навчався в _______________. 3. Працював ______________. 4. Перша збірка М. Вінграновського мала назву ______________. 5. Поета називають майстром поетичних пейзажів, бо __________. 6. У дитинстві з М. Вінгранов-ським трапився такий цікавий випадок ___________.

Словникова робота

Поясніть значення слів «плавба», «явір», «верховіт».

Виразне читання поезії «Перша колискова» Колективний аналіз поетичного твору

1. Які почуття й думки автора передає ця поезія? 2. Випишіть із вірша всі дієслова. Визначте, скільки їх порівняно з іншими частинами мови? Про що це свідчить? 3. Знайдіть вислови, які вжито в переносному значенні. 4. Хто є ліричним героєм вірша? 5. Пригадайте колискові зі свого дитинства. Чи подібні вони до поезії М. Вінграновського? 6. Які кольору наявні у вірші? Як ви гадаєте, чому автор обрав саме таку кольорову палітру? 7. Що свідчить про патріотичну спрямованість поезії?

Гра «Хто швидше?»

1. Випишіть із поезії усі епітети. Поміркуйте, яка їхня роль. 2. Випишіть із вірша всі персоніфікації. Висловіть свою думку щодо важливості цього засобу мовної виразності. 3. Випишіть усі пестливі слова. Чому без них не можна обійтися?

V. Підсумок уроку

VI. Домашнє завдання

Прочитати поезії М. Вінграновського «Бабунин дощ» та «Сама собою річка ця тече…». Підготувати до них ілюстрації.

Додаток

Літературна діяльність М. Вінграновського

Писати вірші почав у студентські роки, а 7 квітня 1961 року «Літературна газета» вийшла із заголовком на всю четверту сторінку: «Микола Вінграновський. З книги першої, ще не виданої», де було надруковано аж п'ятнадцять віршів молодого автора.

Перша поетична збірка «Атомні прелюди» вийшла в 1962 р., а через п'ять років побачила світ друга поетична збірка «Сто поезій».

У дитячу літературу М. Вінграновський прийшов на початку шістдесятих років, коли в журналі «Ранок» з'явилися оповідання «Бинь-бинь-бинь» і «Чорти». Тоді ж були надруковані і його перші вірші для дітей, які увійшли в окрему збірку «Андрійко-говорійко», а трохи пізніше побачили світ такі оригінальні книжки поезій: «Мак», «Літній ранок», «Літній вечір» та ін.

М. Вінграновський активно працює і в прозі, яку почав створювати давно, майже одночасно з поезією. З-під його пера вийшли книжки повістей та оповідань «Первінка», «Сіроманець», «На добраніч» та ін.

Одного разу кореспондент «Літературної України» поцікавився, чим викликане звертання М. Вінграновського до різних жанрів літератури і мистецтва. Відповідь була така: «Воно виходить у мене, сказати б, само по собі. Це не моя примха, не спеціальна запрограмованість. Справді, десь воно само у мене йде — і дитячі книжки, і твори для дорослих, і режисура, і ті ролі, що їх зіграв як актор. Це не обтяжує і не зважає. Навпаки, якось міняється ритм твого внутрішнього життя».

4  оцінок
Читайте також:
Додавання коментаря