Мета:
навчальна: ознайомити школярів з основними відомостями про письменника, по-дати відомості про ідейно-тематичну спрямованість його творів, зокрема закцентувати увагу на оповіданні «Лось»;
розвивальна: розвивати вміння переказувати оповідання, визначати його тему та жанрові особливості, удосконалювати комунікативні вміння характеризувати образи, давати власну оцінку зображуваному;
виховна: виховувати турботливе ставлення до світу природи, до рідних людей як неодмінну рису гуманної, гідної поведінки.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Обладнання: виставка літератури, портрет Є. Гуцала, зображення лося.
Теорія літератури: оповідання.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ. Оголошення теми й мети уроку
ІІІ. Сприйняття та засвоєння учнями навчального матеріалу
Лекція вчителя
Євген Пилипович Гуцало народився 14 січня 1937 року в с. Старому Животові на Вінниччині в родині вчителів. Змалку Євген любив природу, пісні подолян. Значний вплив на формування особистості здійснила війна. Після звільнення Вінниччини Євген пішов до першого класу в с. Гулівці, а середню освіту здобув у сусідньому селі Корделівка. Фантазувати хлопець любив із дитинства. Якось батько, перевіряючи твір сина, підозріло глянув на Євгена й запитав: «Ти оце звідки списав?».
Євген Гуцало мріяв бути журналістом, тому, закінчивши 1959 року Ніжинський педагогічний університет, працювати вчителем не пішов, натомість став співпрацювати з редакціями різних газет у Вінниці, потім на Донеччині, Львівщині, Чернігівщині, згодом у Києві. Євген Гуцало знайомився з багатьма людьми, вивчав їхні характери, тож невипадково його перша книга мала назву «Люди серед людей». Від цього часу художня творчість просто захопила письменника — оповідання, нариси, вірші з’являлися з‑під пера один за одним. Євген Гуцало писав як твори для дорослих, так і для дітей: «З горіха зерня», «Дениско», «Пролетіли коні». За літературну діяльність Євген Гуцало був удостоєний найвищою нагородою — отримав Державну премію імені Тараса Шевченка.
Прийом «Доміно»
Складіть «доміно», відповідаючи на питання «Хто ж він, Євген Гуцало?» (Євген Гуцало — прозаїк — поет — журналіст — захисник природи…).
Коментар учителя
Твір Є. Гуцала «Лось» належить до жанру оповідання. Оповіданням називають невеличкий прозовий твір, у якому зображено один епізод із життя одного або кількох персонажів. До ознак оповідання належать: невеликий обсяг, розгортання подій упродовж короткого проміжку часу, невелика кількість дійових осіб, виклад за допомогою прози.
Гра «Дешифровщик»
У кожному рядку закресліть зайве за змістом слово. Букву, що відповідає цьому слову, випишіть і прочитайте назву оповідання Є. Гуцала.
1 | А СОЛОВЕЙ | Н ШПАК | Л КІТ | І ГОРОБЕЦЬ |
2 | Ю РУЧКА | И ОЛІВЕЦЬ | П ФЛОМАСТЕР | О ЗОШИТ |
3 | Р ЗИМА | С СІЧЕНЬ | Ж ВЕСНА | Я ЛІТО |
4 | Щ ДУБ | Б ТОПОЛЯ | Ь ЯЛИНА | М КЛЕН |
Ключ-відповідь: лось.
Сюжет твору
Письменник розповідає історію про те, як лось, намагаючись напитись з ополонки, потрапив у воду й почав тонути. Двоє хлопчиків стали свідками боротьби лісового красеня за життя. Зрозумівши, що важкий лось сам не зможе врятуватись, хлопці кинулись на допомогу. Брати тільки-но встигли визволити тварину з льодяного полону, як пролунав постріл. Хлопці не відразу зрозуміли, що куля влучила саме у врятованого ними лося. Незабаром з'ясувалось, що вбивцею лісового красеня із сусіднього заповідника став їх рідний дядько Шпичак. Коли він зрозумів, що брати не в захваті від його здобичі, він злякався, що хлопці можуть повідомити в заповідник про його вчинок. Він пробував їм і погрожувати, щоб вони мовчали, і пропонував за мовчанку м'ясо й роги, але діти, нічого не відповівши, пішли до своїх саней. Автор завершує оповідання тим, що розгублений Шпичак дивиться на мертве тіло лося і йому, як це несподівано було з дітьми, страшенно хочеться, щоб «лось підняв голову, звівся на свої стрункі міцні ноги і неквапно побіг до лісу, як він ще недавно рухався, поки дороги йому не пере-тнула куля». Але лось так і не ворухнувся.
Словникова робота
Поясніть значення слів «заповідник», «тайга», «ратиці», «байрак», «осичняк», «згірок», «залужжя», «маківка».
Бесіда з учнями
1. Чого злякався лось? 2. Як ви гадаєте, про яку пору року йдеться в оповіданні? Чому ви так думаєте? 3. Чому мисливці, на вашу думку, допомогли тварині? 4. Чому річкова течія порівнюється з вовками? 5. Як ви гадаєте, що станеться в оповіданні далі?
Робота із засобами мовної виразності
Знайдіть та прочитайте, як автор описує схід сонця. Випишіть усі метафори.
Робота з ілюстративним матеріалом
Погляньте на зображення лося. Чи таким він постає у вашій уяві? Як у тексті автор описує тварину?
ІV. Підсумок уроку
V. Домашнє завдання
Дочитати оповідання Є. Гуцала «Лось». Виконати за підручником вправу 4 на сторінці 228.