» » » Урок: Література рідного краю. Олександр Олесь. «Княжа Україна»

Урок: Література рідного краю. Олександр Олесь. «Княжа Україна»

Мета:

  • навчальна: продовжувати роботу над творчістю українського письменника Олександра Олеся, поглибити відомості учнів про тематичну спрямованість розділів «Княжої України»;

  • розвивальна: удосконалювати комунікативні вміння висловлювати власні міркування щодо прочитаного, уміння аналізувати ідейно-художній зміст розділів «Княжої України», визначати основну думку, розвивати навички виразного читання, культуру мовлення;

  • виховна: виховувати повагу до історичного минулого українського народу, шанобливе ставлення до заповітів наших предків.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Обладнання: виставка літератури, портрет Олександра Олеся, ілюстрації до твору.

ПЕРЕБІГ УРОКУ

І. Організаційний момент

ІІ. Оголошення теми й мети уроку

ІІІ. Сприйняття та засвоєння учнями навчального матеріалу

Вступне слово вчителя

Ми продовжуємо знайомитися з творчістю видатного українського письменника Олександра Олеся, який був родом із Слобожанщини. Колись поет Максим Рильський сказав, що «поет — завжди казкар». І ці слова — неначе про Олександра Олеся. Його вірші для дітей відзначаються такою щирістю й зрозумілістю, наче сам автор перебуває в дитячому світі, він говорить так, ні-би розповідає казку. Однак при цьому письменник торкається важливих і серйозних тем, серед яких чільне місце посідає історичне минуле українського народу. Є в Олександра Олеся твір, із яким ми вже частково познайомилися. Це «Княжа Україна». Тут запропоновані міркування автора про наше минуле, про події, які розгорталися на теренах Київської Русі, письменник пропонує власне бачення проблем, із якими зіштовхнулися наші князі.

Гра «Так чи ні»

1. Справжнє прізвище Олександра Олеся Кандиба (Так). 2. Письменник народився на Сумщині (Так). 3. Письменник навчався в Києві (Ні). 4. Олександр Олесь вчився на журналіста (Ні). 5. Олександр Олесь цікавився історичним минулим (Так). 6. Письменник певний час працював ветеринаром (Так).

Збірка О. Олеся «Княжа Україна», історія її написання

Історична тематика присутня в багатьох творах О. Олеся, але найбільший і найгрунтовніший серед них — історична поема «Княжа Україна». Цю віршова-ну історію Київської Русі автор написав 1920 року під час лікування у Марієнбаді (Чехія). З різних причин книга тоді не була видана. Вийти друком їй випало тільки через десять років — 1930 року у Львові під назвою «Минуле України в піснях. Княжі часи». Друге видання побачило світ 1940 року в Празі під назвою «Княжа Україна». О. Олесь писав цю віршовану історію на замовлення дитячого журналу «Малі друзі», що видавався у Львові. Адресована вона передусім юнацтву, хоча становить значний інтерес і для дорослих.

Оповідаючи про події ІХ–ХІІІ ст., О. Олесь бере за основу підручник І. Крип'якевича «Історія України». У віршованій формі автор переспівує сюжети основних літописних легенд і переказів, показує, як жили наші предки в давнину. Оповідається тут про князівські міжусобиці, що призвели до занепаду Києва, про монгольську навалу, про початки, розвиток і занепад Галицько-Волинської держави, її князів Ярослава Осмомисла, Романа, Данила.

Спираючись на літописні джерела, автор усе ж таки дозволив собі відійти від достовірності окремих історичних фактів, від науково витриманої термінології.

Бесіда з учнями

1. Як ви гадаєте, чому цикл поезій Олександр Олесь назвав саме «Княжа Україна»? 2. Чому, на вашу думку, письменник звернувся до написання творів для дітей? (Народження сина Олега). 3. Що таке заспів? Як ви думаєте, про що йдеться в «Заспіві»? 4. Пригадайте, хто такі Перун, Волос, Стрибог.

Читання ланцюжком поезії «Заспів» Словникова робота

Поясніть значення слів «мавка», «хапуни-водяники», «вепр», «тур», «збіжжя».

Виразне читання поезії «Україна в старовину» Робота з таблицею

Опишіть за таблицею, якою постає давня Україна в уявленні Олександра Олеся.

Рослини

Тварини

Птахи

Надприродні сили

Види місцевостіВиразне читання уривків «Наші предки — слов'яни», «Початки Києва» Бесіда з учнями

1. Що таке віче? 2. Як обирали наші предки правителів? 3. Якими якостями мав володіти князь? 4. Хто були засновники Києва? Як про це розповідає Олександр Олесь? 5. Як автор ставиться до наших предків? Наведіть цитати з тексту.

Робота з таблицею

Заповніть таблицю, порівнявши літописні відомості з художньою інтерпретацією історичних подій Олександром Олесем.


Літописи

«Княжа Україна»

СпільнеВідмінне
ІV. Підсумок уроку

Словникова робота

Учні знаходять міфологічних істот, назви богів, пояснюють їх трактування.

Дажбог один із головних богів слов'янського язичництва, бог сонця, світла, вогню. Пізніше бог жнив, добра, достатку.

Волос (Велес),  давньослов'янське язичницьке божество, покровитель багатства і торгівлі, скотарства.

Стрибог язичницький слов’янський бог вітру, бурі й негоди.

Перун головний бог слов’янського язичництва, бог дощу, грому, блискавки. У Києві на Перуновому пагорбі стояв дерев'яний ідол Перуна, який після прийняття християнства було скинуто в Дніпро.

Русалки у слов'ян божества води, що жили в ріках, озерах. Вони могли затягнути людей у воду або ж залоскотати їх до смерті.

V. Домашнє завдання

Прочитати твір Оксани Сенатович «Малий Віз».

1  оцінок
Читайте також:
Додавання коментаря