» » » Урок: Літописні оповіді. «Розгром Ярославом печенігів. Початок великого будівництва в Києві. Похвала книгам»

Урок: Літописні оповіді. «Розгром Ярославом печенігів. Початок великого будівництва в Києві. Похвала книгам»

Мета:

  • навчальна: продовжувати роботу з літописними оповідями, розширити знання про значення давнього літописання для нащадків, показати любов князів до своєї землі;

  • розвивальна: розвивати вміння усвідомлено переказувати оповіді, розвивати логічне мислення, допитливість, спостережливість, фантазію;

  • виховна: виховувати повагу до історичного минулого рідного народу, прищеплю-вати усвідомлення душевної краси та сили наших предків.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Обладнання: виставка літератури, зображення Ярослава Мудрого.

Теорія літератури: літопис.

ПЕРЕБІГ УРОКУ

І. Організаційний момент

ІІ. Оголошення теми й мети уроку

ІІІ. Сприйняття та засвоєння учнями навчального матеріалу Лекція вчителя

Незадовго до смерті Володимир призначив спадкоємцем великокнязівського престолу свого молодшого сина Бориса. Проте, коли 1015 р. князь помер, між іншими синами почалася міжусобна боротьба. Літописець стверджує, що проти братовбивства рішуче виступив Ярослав, що княжив тоді в Новгороді.

Після того, як Ярослав став правителем, він доклав багато зусиль, щоб захистити країну від нападів печенігів. Цей князь зробив дуже багато для процвітання Київської Русі. Наприклад, після того, як він остаточно розбив печенігів, то на місці битви наказав побудувати Софійський собор, присвяченій Мудрості Господній (бо слово «Софія» з грецької перекладається як «мудрість»). Під час правління Ярослава було укладено найдавніше зведення правових норм — «Правду Ярослава» (пізніше ця частина увійшла до «Руської правди»). У цьому документі встановлювалися штрафи за вбивства, за приниження людської гідності. Князь Ярослав укріпив місто таким чином, що ці мури не знали рівних у Європі. За зразком візантійської столиці було зведено Золоті Ворота — головний парадний в'їзд до Києва, також було закладено Георгіївський та Ірпінський монастирі.

Князь дуже любив книги, навіть сам перекладав. У нього була своя бібліотека. За його діяння Ярослава почали називати «Мудрим».

Виразне читання літописної оповіді «Розгром Ярославом печенігів. Початок великого будівництва в Києві. Похвала книгам»

Словникова робота

Поясніть значення слів «печеніги», «варяги», «чорноризець», «січа».

Рольова гра. Робота в парах

Уявіть, що ви потрапили в Київ доби Ярослава Мудрого. Побудуйте діалоги між: 1. Ярославом Мудрим та його радником; 2. Між двома киянами; 3. Між печенігами.

Бесіда з учнями

1. Який храм побудував Ярослав Мудрий після розгрому печенігів? 2. Що таке Золоті Ворота? 3. Яким чином князь сприяв поширенню християнства? 4. Чи любив Ярослав Мудрий книги? Про які риси характеру князя це свідчить? 5. Як ви розумієте слова літописця: «Книги — мов ріки, які наповнюють собою увесь світ…»?

Складання сенкану

Складіть сенкан до імені князя: «Ярослав».

Зразок

Ярослав Справедливий, відважний

Перемагає, будує, навчає

Засіяв землю книжними словами

Мудрий

Робота з таблицею

Заповніть таблицю, порівнявши риси руських князів.

Риси князів

Святослав

Володимир

Ярослав

Спільні
Відмінні

ІV. Підсумок уроку Вікторина

1. Основна грошова одиниця Київської Русі (Гривна). 2. Податки, які сплачували князю (Данина). 3. Збройний загін князя (Дружина). 4. Княгиня, що першої прийняла християнство (Ольга). 5. Опис подій за роками (Літопис). 6. Як звали братів Кия (Хорив, Щек). 7. Релігія на території Київської Русі до появи християнства (Язичництво). 8. Як звали автора «Повісті минулих літ»? (Нестор). 9. Ім'я якого князя пов’язують із хрещенням Русі? (Володи-мир). 10. Як звали сестру Хорива? (Либідь).

Работа за картками

Картка № 1
1. Напишіть міні-твір на тему «Літопис, який мені найбільше запам'ятався» (5–7 речень).
2. Який літопис описує боротьбу Святослава з печенігами? («Святослав укла­дає мир з греками і повертається до Києва. Смерть Святослава»)
3. Поміркуйте, як ви би діяли стосовно печенігів на місці Ярослава.

Картка № 2
1. Напишіть міні-твір на тему «Літопис, який мені найбільше запам'ятався» (5–7 речень).
2. Який літопис описує будівництво Золотих Воріт у Києві? («Розгром Яросла­вом печенігів. Початок великого будівництва в Києві. Похвала книгам»)
3. Поміркуйте, як би ви діяли, обираючи віру, на місці Володимира.

Картка № 3
1. Напишіть міні твір на тему «Літопис, який мені найбільше запам'ятався» (5–7 речень).
2. Який літопис описує початок будівництва Києва? («Три брати — Кий, Щек, Хорив і сестра Либідь»)
3. Поміркуйте, що б ви збудували в Києві на місці Ярослава.


V. Домашнє завдання

Прочитати твір Олександра Олеся «Княжа Україна». Розпочніть літературний проект: упродовж року веди літопис шкільних подій, записуючи їх та ілюструючи фотографіями, малюнками.

3  оцінок
Читайте також:
Додавання коментаря